Paslaptingoji Etiopijos Lalibela

Autorius: Kelionių manija , 2010, Gruodžio 01d.

Tarp stačių kalno šlaitų Etiopijos šiaurinėje dalyje įsikūręs Lalibelos miestas garsėja paslaptingomis bažnyčiomis, iškaltomis monolitinėje uoloje po žeme. Tunelių labirintais sujungtos neįprastos šventovės, kuriose apstu religinių relikvijų, yra svarbus krikščionių ortodoksų piligrimų traukos centras.

Iki XIII a. Lalibela buvo vadinama Rohos vardu. Maždaug prieš 8 šimtmečius šią vietovę norėta padaryti naująja Jeruzale, mat tuomet musulmonai buvo užėmę Pažadėtąją Žemę. Netgi kai kurie Lalibelos pastatai buvo pervadinti Jeruzalėje buvusių pastatų vardais.

Miestą garsina raudonose vulkaninės kilmės uolose XII-XIII a. iškaltos monolitinės bažnyčios. Tuo metu Lalibeloje buvo įsikūrusi Zagvių dinastijos valdomos valstybės sostinė.

 

lalibela3.jpg

 

Pasakojama, jog vieną naktį bažnyčias susapnavęs Zagvių valstybės valdovas – taip aiškinama idėjos iškalti bažnyčias uoloje kilmė. Būtent šio valdovo vardu ir buvo perkrikštyta Roha ir imta vadinti Lalibela.

 

lalibela2.jpg

 

Vienuolika Lalibelos bažnyčių, glūdinčių po žeme, yra sujungtos tunelių labirintais bei siaurais koridoriais. Visos Lalibelos bažnyčios – skirtingos, net jų stiliai skiriasi. Jas vienija tik vientisa uola, kurioje visos šios šventovės yra iškaltos. Didžiausia iš bažnyčių – Bete Medhame Alem kartu laikoma ir didžiausia monolitine bažnyčia pasaulyje.

 

lalibela5.jpg

 

Ornamentais, freskomis ir raižiniais išpuoštas bažnyčias dienomis statė dešimtys tūkstančių meistrų, o naktimis, pasak legendos, čia darbavosi angelai. Išvydus uoloje iškaltus statinius nekyla abejonių, jog tai – architektūros šedevras, ypač jei turima galvoje tai, kad XII a. prie šio kūrinio dirbę meistrai naudojo tik plaktukus ir kaltus.

 

lalibela6.jpg

 

Krikščionybė Etiopiją pasiekė iš Sirijos ir Palestinos maždaug tuo pačiu metu, kaip ir Romos imperiją. Tačiau čia ji plėtojosi gana izoliuotoje aplinkoje, tad XIX a. mokslininkai, atvykę į Etipiją, buvo nustebinti vietos krikščionybės atotrūkio nuo pagrindinių krikščionybės atšakų.

 

lalibela7.jpg