Rytų perlas – Ajutaja

Autorius: Kelionių manija , 2011, Vasario 08d.

Šimtai šventyklų, tūkstančiai Budos statulų – senoji Tailando sostinė Ajutaja kadaise buvo vienas svarbiausių miestų Pietryčių Azijoje. Maždaug už valandos kelio į šiaurę nuo Bankoko nutolęs miestas, nors ir nebeteko buvusio spindesio, tačiau išsaugojo tuometinę galingos karalystės sostinės dvasią.

Anksčiau Siamu vadintos šalies sostine Ajutaja tapo 1350 m., kuomet į naujai įkurtą miestą valstybės sostinė karaliaus U-Tongo buvo perkelta iš Sukotajaus. Daugiau nei 400 metų Ajutaja buvo ne tik Ajutajos Karalysės sostine, bet ir svarbiu dvasiniu, prekybiniu bei kariniu Pietryčių Azijos centru. Ne veltui miestui prigijo „Rytų perlo“ pavadinimas.

XVIII a. miestą sugriovė užpuolikai iš Birmos. Smarkiai suniokoto miesto karalius nebesiryžo atstatinėti ir buvo nuspręsta sostinę perkelti į Bankoką.

 

ajutaja-tailandas6.jpg

 

Ajutają supa trys upės: Chao Phraya, Lopburi ir Pa Sak. Tad miestas įsikūręs tarsi saloje, kurią vagoja kanalai. Į Ajutają buvo galima patekti pro beveik 100 miesto vartų, mieste buvo per 400 šventyklų, o didžiausia puošmena buvo auksu spindintys rūmai. Klestėjimo laikotarpiu Ajutajoje buvo net treji karališkieji rūmai: Didieji, Chantharakasem ir Wang Lang. Manoma, kad tuo metu mieste gyveno apie 1 milijoną gyventojų. Tuometinės klestinčios karalystės (XVI a.) ribos apėmė šiandienines Laoso, Kambodžos, Birmos teritorijas.

 

ajutaja-tailandas4.jpg

 

Šiandien, deja, galima pamatyti tik tai, kas liko iš buvusios miesto didybės: apgriuvę, tačiau dėl to ne mažiau žavūs vienuolynai, šventyklos, rūmai ir bokštai. Miesto architektūra – tai puikus khmerų (Kambodžos gyventojų protėvių) ir ankstyvojo Sukotajaus stilių mišinys. Šventyklų bokštai ir stilius primena žymiąją Angkor Vato šventyklą Kambodžoje. Istorinis Ajutajos senamiestis yra įtrauktas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą.

 

ajutaja-tailandas10.jpg

 

Iš Tailando sostinės Bankoko už ~90 km esančią Ajutają patogu pasiekti automobiliu, autobusu, traukiniu ar laivu. Organizuojami ir specialūs vienos-dviejų dienų kruizai. Turistams siūlomos autentiškos ryžių baržos, išpuoštos įmantriais tailandietiškais drožiniais bei kitomis senąją Siamo karalystę primenančiomis detalėmis.

 

ajutaja-tailandas9.jpg

 Nuotraukos sxc.hu