Turkmėnijos vadovas nori uždaryti „Pragaro vartus“

Autorius: , 2010, Balandžio 21d.

Turkmėnijos prezidentas Gurbanguly Berdymuchamedovas įsakė „pašalinti“ degančio maždaug 40 metų Karakumo dykumoje dujų kraterio Darvaze problemą, praneša vietos žiniasklaida.

Krateris, kurio plotis maždaug 60 metrų ir gylis – 20 metrų, buvo neoficialiai pavadintas „Pragaro vartais“ jo vaizdo siužetams pasirodžius internete.

Ši anomalija buvo aptikta dirbant geologinius žvalgymo darbus dar 1971 metais, kai gręžiant gręžinį į kraterį prasmego gręžimo įrenginys. Sovietiniai geologai tada nusprendė sudeginti dujas, esančias ertmėse, ir nors SSRS jau nebeegzistuoja, dujos tebedega iki šiol.

Kaip pranešė vietos televizija, Turkmėnijos lyderis apsilankė prie kraterio, kuris populiarus tarp negausių užsienio turistų, filmuojančių šią įžymybę vaizdo kameromis.

G.Berdymuchamedovas davė užduotį „parengti konkrečią, moksliškai pagrįstą programą, kaip pašalinti esamas anomalijas, trukdančias pramoniniu būdu naudoti turtingus Vidurio Karakumų požeminius klodus“.

Televizija pranešė, kad numatoma priemonių programa „bus ekologiškai pasverta atsižvelgiant į uždavinius saugoti unikalią dykumų zoną“.

Šaltinis vyriausybėje agentūrai „Reuters“ sakė, kad G.Berdymuchamedovas pavedė „pasitarti pirmiausia su mokslininkais…. kaip galima išspręsti šių karstinių ertmių problemą“.

Turkmėnija, kuri per metus išgauna maždaug 75 mlrd. kubinių metrų dujų, ketina jų gavybą per artimiausius 20 metų padidinti tris kartus. Tada ji dujas galės parduoti ne tik Rusijai, Kinijai ir Iranui, bet ir Vakarų Europai, Indijai ir Pakistanui.


Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.