UNESCO: senoviniam Babilono miestui padaryta didelė žala

Autorius: AFP-BNS , 2009, Liepos 10d.

Senoviniam Babilono miestui buvo padaryta didelė žala, kai po JAV vadovaujamų pajėgų invazijos į Iraką 2003 metais jame buvo įkurta karinė bazė, rašoma ketvirtadienį paskelbtoje UNESCO ataskaitoje.

Jungtinių Tautų (JT) Švietimo, mokslo ir kultūros organizacija (UNESCO) nurodė, jog dabar Babilonui būtini skubūs atstatymo darbai. „Turint galvoje Babilono istorinę ir archeologinę svarbą, pastarieji pareiškimai apie žalą šiai vietovei, kuri buvo padaryta ją naudojant kariniais tikslais, yra ypač rimti“, – sakė UNESCO biuro Irake direktorius Mohamedas Djelidas (Mohamedas Dželidas).

Senoviniam Mesopotamijos miestui, kuris laikomas vienu iš žmonių civilizacijos lopšių, žala padaryta „kasant, kertant, valant ir lyginant“ – šie darbai vykdyti, kai čia nuo 2003 metų balandžio iki 2004-ųjų

gruodžio veikė karinė bazė. UNESCO nurodė, kad tarp svarbių objektų, kurie buvo apgadinti, yra Ištarės

vartai ir Procesijų kelias.

UNESCO citavo 2005 metais Britų muziejaus parengtą ataskaitą, kurioje buvo teigiama, kad JAV veiksmai Babilone lygintini su situacija, jei „karinė bazė būtų įsteigta šalia Didžiosios piramidės Egipte ar prie Stounhendžo Didžiojoje Britanijoje“.

Babilono miestas, kuris buvo dviejų garsių Babilonijos karalių – Hamurapio (1792-1750 m. pr.m.erą) ir Nabuchodonosaro (604-562 m. pr.m.erą), pastačiusio garsiuosius Kabančius Babilono sodus, sostinė, yra už maždaug 90 km į pietus nuo Bagdado.

„Archeologinis miestas buvo grobstomas per karą 2003 metais. Nabuchodonosaro ir Hamurapio muziejų eksponatai, Babilono bibliotekoje ir archyvuose saugota medžiaga buvo pavogti ir sunaikinti“, – teigiama ataskaitoje.

Dabar Babiloną vėl kontroliuoja Irako valstybinė senovės vertybių ir paveldo taryba (Iraqi State Board of Antiquities and Heritage – SBAH). Ataskaitoje teigiama, kad nuo 2004 metų gruodžio Babilone nepastebėta naujų „tyčinės ar netyčinės žalos pėdsakų“, tačiau miestui būtini skubūs atstatymo darbai.

„Skubaus dėmesio“ reikalauja deivės Ninmach šventykla, deivės Ištarės šventykla ir pietiniai  Nabuchodonosaro rūmai, nurodoma dokumente. UNESCO pažymėjo, kad Irakas turėtų apsvarstyti galimybę dalinai atverti šią vietovę. Centrinę Babilono dalį sudaro 2,99 kv. kilometrų ploto teritorija, o miestą juosiančios išorinės sienos supa 9,56 kv. kilometrų ploto teritoriją.

Babilonas, kuris 1935 metais buvo paskelbtas archeologiniu miestu, per praėjusį amžių buvo dalinai atkastas, tačiau didelė senovinio miesto dalis tebėra neaptikta, nurodė UNESCO.

 

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.