Juodaodžių, senų pastatų ir (nebe)reikalingų daiktų besidairant

Retai sutiksi tokį alternatyvų žmogų kaip Vaida Šulskutė. Nemažai keliavusi mergina šią akimirką yra Mozambike, nors kol kalbėjomės, dar tik ruošėsi keliauti ir labai nekantravo. Tai – bene egzotiškiausia ir didžiausia jos kelionė, kai tenka pirmą kartą išvykti už Europos ribų. Afrika Vaidą traukia ne vien dėl nepažintos egzotikos bei šilto klimato – būtent šiame žemyne itin daug juodaodžių. „Nuo mažumės svajojau būti juodaode. Nežinau, kodėl, bet aš piešdavau žmones, kurių odos spalva buvo juoda – man jie tokie gražūs. Manau, gali būti, kad praeitame gyvenime pati buvau juodaodė“, – šypsosi patrakėlė.

Domisi architektūra

Mozambike Vaida žada praleisti mėnesį. Su draugu belgu ji ten išvyko aplankyti jo tėvų, kurie dirba „Doctors without borders“ (liet. „Gydytojai be sienų“) humanitariniame projekte Maputo mieste. Ten jie žada kuriam laikui apsistoti, tačiau tai – toli gražu ne vienintelis kelionės tikslas.

Neseniai architektūros specialybę VGTU baigusi mergina kelionėse stengiasi pažinti ne tik vietas, bet ir žmones. Būtent dėl to dar prieš kelionę ji pasiieškojo kontaktinių duomenų tų žmonių, kurie domisi panašiomis sritimis kaip ir ji pati – urbanizmu, architektūra, miestų planavimu ir kt.

Nors architektai turėtų puoselėti užmojus projektuoti ir kurti naujus namus, Vaida mąsto šiek tiek kitaip. „Nesijaučiu tokia pribrendusi, kad būčiau atsakinga už kokį milžinišką naują pastatą, o dar liepčiau kitiems kažką statyti. Be to, neseniai supratau, kad šiais laikais statyti nebereikia. Juk yra tiek daug senų pastatų, kurie dabar yra niekam nenaudojami, nereikalingi, tušti, ir kuriuos galima puikiausiai panaudoti, atgaivinti ir perkurti“, – aiškina ji.

3Portugalija-lisabona.JPG

Portugalija, Lisabona

Už ekologiją

Apskritai merginai nepatinka į mūsų gyvenimus įsiveržusi vartojimo kultūra: „Dabar žmonėms visko norisi kuo daugiau, greičiau ir pigiau. Visi daiktai kuriami tokie, kad kuo greičiau nusipirktum kitą. Vartojimo kultas man visiškai nepriimtinas, tai – blogiausias dalykas, kuris mums nutiko šiame amžiuje. Gal galima kaip nors be to išsiversti?“

Pati ji į šį klausimą atsako teigiamai. Jei tik įmanoma, Vaida stengiasi panaudoti senus daiktus, atgaivinti juos naujam gyvenimui. Dar visai neseniai ji dalyvavo projekte, kuriame kūrė naujus baldus iš senų, įrodydama, kad galima ne tik panaudoti išmestus daiktus, bet ir suteikti jiems puikią išvaizdą.

„Manau, žmonės turi susimąstyti, kaip gyvena, o ne tik rūpintis tuo, kas jiems patogu. Man atrodo, kad gamta yra pats gražiausias ir vertingiausias dalykas, o mes bandome ją pavergti savo reikmėms ir visaip išnaudoti“, – svarsto keliautoja. Vaidai nepatinka aplinką teršiantis eismas, todėl pati mėgsta važinėti dviračiu, o ilgesnėse kelionėse mielai naudojasi autostopu.

3serbija-balkanai.JPG

Serbija

Žinoma, toks keliavimo būdas ne tik daug įdomesnis, bet ir sutaupo nemažai pinigų: „Jei keliautume viešuoju transportu, pavyzdžiui, traukiniais, nežinau, kur turėčiau dirbti ir kiek uždirbti, kad galėčiau keliauti. Dabar naudojamės tuo, kad esam jauni, galim miegoti palapinėse ir kelyje stabdyti mašinas“.

3Portugalija-Madeira6.JPG

Portugalija, Madeira

Pigiau ar nemokamai?

Keliaudama Vaida iš tiesų išleidžia labai mažai. Apsistoti šiais laikais galima ne tik palapinėse, bet ir couchsurfing sistemos siūlomose nakvynės vietose, todėl tai – ne problema. Tačiau valgyti tai reikia? Tik maistui keliautoja taip pat neišlaidauja.

„Vakaruose, pavyzdžiui, Belgijoje, žmonės labai daug ką išmeta. Prekeiviai lengva ranka išmes geros kokybės, nesugedusius produktus vien todėl, kad jų šiandien nepardavė. O pirkėjas, turintis pinigų, nesirinks prekės, kuri yra mažesnė ar atrodo ne tokia graži, nors jos kokybė yra tokia pati. Todėl mes turguje ar krautuvėlėse paprašome, kad mums atiduotų neišparduotas ir išmesti skirtas prekes“, – aiškina mergina.

Kai klausiau, ar nesijaučia keistai, prašydama produktų, ji atkerta: nė kiek. Vien dėl to, kad tai smarkiai siejasi su ekologija – kam išmesti, jei galima panaudoti? Pasaulyje toks vartojimo būdas vadinamas „fryganizmu“ (angl. freeganism), ir daugybė žmonių stengiasi kuo mažiau pirkti, reikiamus daiktus ir maisto produktus susirinkdami prekybos tinklų ir žmonių atliekų konteineriuose.

3Balkanai-graikija1.JPG

Graikija

Rytai – Vakarai

Vaida savotiškai žavisi praktiškais lietuviais: „Dažniausiai jie apskaičiuoja, kiek produktų parduos, ir nepasiima jų per daug, todėl retai kada turi tiek daug išmesti“. Rytų Europoje žmonės dar išlaikė artimą ryšį su gamta, natūralumu. Be to, mūsiškiai dar moka daug ką pasidaryti patys.

„Matau, kad šiais laikais, ypač Vakaruose, jauni žmonės neįsivaizduoja, kad galėtų patys kažką pasigaminti. Jiems atrodo, kad kažkas turi tai padaryti už pinigus. O mane nuo pat mažų dienų močiutė išmokė, kad žmogus viską gali pats. Todėl mane domina alternatyvus gyvenimas, kur žmonės gyventų sąmoningai, patys savo rankomis kažką darytų, kurtų, patys taisytų drabužius, statytų namus, ir nesitikėtų, kad kažkas juos aptarnaus“, – samprotauja mergina.

3Portugalija-Lisabonos-ziema.JPG

Portugalija, Lisabonos žiema

Tačiau čia pat ji pastebi ir tai, kad mes per daug vaikomės vakarietiškų madų. Susidaro paradoksas, kad Vakarų Europoje daugelis nori gyventi kaip mes – paprastai, turėti savo daržą, auginti daržoves, vaikščioti miške. „Jie jau pergyvenę vartojimo visuomenę. O mes nevertiname, ką turime dabar, norime vartojimo. Pavyzdžiui, nevertiname medinių namų, nes jie yra iš medžio, pigūs ir… mūsų. Bet tai yra kone vienintelė mums tipiška, tradicinė architektūra! O mes norime daugiaaukščių, kaip Amerikoje. Dėl to visą laiką ir atsiliekame, nes nesuprantame, ką turime dabar, norime daryti kaip kiti – tai tarsi kažkoks kompleksas“, – stebisi Vaida.

3Portugalija-Madeira3.JPG

Portugalija, Madeira

Kelionės kelionės

Sunku Vaidai planuoti. „Aš noriu labai daug visko daryti, ir kai man tenka nuspręsti, būna visiškas ekspromtas“, – šypsosi ji. Mergina keliauja kur tik gali ir kada gali. Dar mokykloje pradėjo dalyvauti įvairiose mainų programose, važiavo į Prancūzijos Taizė piligrimų kaimelį, o studijuodama Erasmus studijų mainų programą pasirinko Portugalijoje. Studijų praktiką atliko Amsterdame, o šiaip pasibastyti neseniai išlėkė į Balkanų pusiasalį.

Per visas jos veiklas ir keliones susidaręs draugų būrys – jau išsibarstęs po visą Europą. Todėl dabar ji ir draugus aplanko – tiek Lenkijoje, tiek Ispanijoje, Italijoje, Olandijoje ar kitur.

Stebiuosi, kad jos šeima tokioms kelionėms neprieštarauja, bet bastūnė tik nusišypso: „Esu jau didelė ir galiu pati savimi pasirūpinti.“ Žinoma, tėvai nėra labai už keliones, tačiau ir stabdyti jos nemėgina. Iš pradžių jie tikėjosi, kad Vaidai atsibos, tačiau dabar ima pamažu susitaikyti, kad tai gali tęstis dar ilgai, o kurioje šalyje ji nuspręs pasilikti – dar nežinia.

3Portugalija-madeira5.JPG

Portugalija, Madeira

Kur toliau?

Tai ką darys po Mozambiko? „Aplankysiu draugus Amsterdame. Paskui į Lietuvą – Kalėdoms. Po to galvoju į Portugaliją. Įsimylėjau tą kraštą ir norėčiau ten gyventi, ką nors veikti, kurti, daryti projektus, būti su žmonėmis“, – svajoja, o gal planuoja Vaida. Jos galvoje telpa ir Graikija, Brazilija, Nepalas, kelionė dviračiu po Afriką…

Kartais jai norisi išnykti iš šio susvetimėjusio pasaulio, pasitraukti iš sistemos ir gyventi kokioje komunoje kur nors nuošaly. Kartais jai norisi įeiti į šią sistemą, ir ją pakeisti, o gal net sugriauti. „Svarbu mąstyti pačiam“, – sako ji, keliautoja, vegetarė, ekstremalė, autostopininkė, ekologė, anarchistė, kosmopolitė, architektė, menininkė, „juodaodė“… Mergina, kuri daro daug. Mergina, kuri yra daug.

Nuotraukos iš asmeninio Vaidos archyvo.

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.

Užsisakykite oro linijų bilietus čia

Susiję straipsniai

5 baisiausios lankytinos vietos 2020 metams

Helovinas už kampo! Tradiciškai ši šventė, turinti Amerikos ir Švedijos ištakas, švenčiama visose šalyse. Nenustebkite jei per Heloviną autobuse susitiksite su ragana ar grįžus namo prie durų sutiksite vaikus, kaulijančius saldainių? Helovino įkvėpti dalinamės penkiomis baisiausioms vietomis, kurias verta aplankyti Europoje ir pasaulyje. Patarimas: skaitykite išjungę apšvietimą! (kad būtų dar baisiau) Paryžiaus katakombos,…

5 populiariausios atostogų vietos atostogoms su vaikais!

Šiemet atostogų planai gali atrodyti kiek kitaip, nei mes esame įpratę, tačiau tikimės, kad jie netrukus grįš į savo įprastas vėžes! Norėtumėte kuo greičiau pasiimti savo vaikus į nuostabias atostogas? Džiaugiamės galėdami suteikti Jums įkvėpimo, nes net jei šiuo metu skristi sudėtinga… ta akimirka, kai vėl laisvai galėsime keliauti, tikrai ateis. #letsmakeitflysoon.  Štai kaip…

5 populiariausi ir dažniausiai užduodami klausimai apie skrydžius su kūdikiu

Ar esate nėščia, o gal jau sėdite su mažyliu ant savo kelių ir svajojate apie nuostabias atostogas? Šiame tinklaraščio įraše raskite visus atsakymus į dažniausiai užduodamus klausimus apie skraidymą su kūdikiu. Geras pasiruošimas yra pusė darbo. Taigi, išnaudokite laisvas minutes ir sužinokite, kokios yra galimybės, ir tai, kaip laisvai galite keliauti su savo kūdikiu. #letsmakeitflysoon.  Kaip skristi su…

5 baisiausios lankytinos vietos 2020 metams

Helovinas už kampo! Tradiciškai ši šventė, turinti Amerikos ir Švedijos ištakas, švenčiama visose šalyse. Nenustebkite jei per Heloviną autobuse susitiksite su ragana ar grįžus namo prie durų sutiksite vaikus, kaulijančius saldainių? Helovino įkvėpti dalinamės penkiomis baisiausioms vietomis, kurias verta aplankyti Europoje ir pasaulyje. Patarimas: skaitykite išjungę apšvietimą! (kad būtų dar baisiau) Paryžiaus katakombos,…

5 populiariausios atostogų vietos atostogoms su vaikais!

Šiemet atostogų planai gali atrodyti kiek kitaip, nei mes esame įpratę, tačiau tikimės, kad jie netrukus grįš į savo įprastas vėžes! Norėtumėte kuo greičiau pasiimti savo vaikus į nuostabias atostogas? Džiaugiamės galėdami suteikti Jums įkvėpimo, nes net jei šiuo metu skristi sudėtinga… ta akimirka, kai vėl laisvai galėsime keliauti, tikrai ateis. #letsmakeitflysoon.  Štai kaip…

5 populiariausi ir dažniausiai užduodami klausimai apie skrydžius su kūdikiu

Ar esate nėščia, o gal jau sėdite su mažyliu ant savo kelių ir svajojate apie nuostabias atostogas? Šiame tinklaraščio įraše raskite visus atsakymus į dažniausiai užduodamus klausimus apie skraidymą su kūdikiu. Geras pasiruošimas yra pusė darbo. Taigi, išnaudokite laisvas minutes ir sužinokite, kokios yra galimybės, ir tai, kaip laisvai galite keliauti su savo kūdikiu. #letsmakeitflysoon.  Kaip skristi su…

Informacija apie šioje svetainėje naudojamus slapukus

Šioje svetainėje naudojami slapukai, kurie leidžia tobulinti mūsų siūlomas paslaugas.

Rodyti daugiau
Visi slapukai Būtiniausi slapukai