Vienas toks Pablo ir jo gyvenimo knygelė

Autorius: Aurelija Meškaitė | kelioniumanija.lt , 2011, Spalio 26d.

Kas šiais laikais yra knyga? Mėgėjiškai išverstas PDF tekstas, patalpintas piratiniuose tinklalapiuose? O gal „žvaigždės“ receptų rinkinys, praturtintas profesionaliomis sodo nuotraukomis bei prisiminimais apie močiutę? Arba dar viena įžymaus žmogaus biografija, kurioje šis atskleidžia savo gyvenimo užkaborius? Ar dar skaitome Knygas? O gal patys jas rašome? Gal gyvenimas ir yra ta tikroji knyga? Kokias akimirkas patiriame, taip ją ir iliustruojame, kokios mintys sukasi mūsų galvoje, tokios atgula ir knygos puslapiuose… Pablo 24-eri. Noriu papasakoti apie jo nerūpestingai, bet nuotaikingai kuriamą gyvenimo ir kelionių knygelę. Knygelę, nes storą knygą įrišti jis dar suspės.


Vietoj policijos – pasaulis

Pablo Mandado Hernández baigė ekonomikos studijas ir kurį laiką dirbo restorane vadybininku. Tačiau jis vis jautė, kad kažkas jo pasaulyje ne taip. Vaikinas nutarė įstoti į Ispanijos policijos gretas, o pasiruošti egzaminams turėjo beveik metus. Kodėl per tą laiką šiek tiek nepakeliavus?

Pirmoji jo kelionė buvo į Graikiją, ir po jos Pablo sąmonėje kažkas pasikeitė. Šioje šalyje vaikinas susipažino su daug kitų keliautojų, ginkluotų didžiulėmis kuprinėmis, įdegusiais veidais ir didelėmis šypsenomis. Ten, kaip jis sako, pagavo kelionių virusą ir tuomet suprato, kad jau nebegalės sustoti.

Klausiau jo, ar dar ketina stoti į policiją ateityje. Pablo atsakymas nerūpestingas: „Policijoje svarsčiau dirbti tam, kad turėčiau kažką tikra savo gyvenime, finansinį stabilumą. Dabar tie dalykai man neberūpi“.

5Olandija.jpg

Olandija


Kelionė be tikslo

Iš pradžių galvojau, kad Pablo ketina apkeliauti visą pasaulį: nufotografuos visus miestų bokštus ar užlips ant aukščiausių viršukalnių, o tada jau galės atsipūsti ir grįžti į įprastą gyvenimą. Bet pasirodo, kad viskas yra kur kas paprasčiau. Jis keliauja, kur nori, kada nori, o ir pabūna kurioje nors šalyje – taip, būtent tiek, kiek nori.

O kada nustos „blaškytis“, kur tas kelionių tikslas? „Nemanau, kad kelionėms reikia konkrečios priežasties ar tikslo. Aš tiesiog noriu pasimėgauti gyvenimu, atrasti pasaulį, kitokius žmones ir kitas kultūras“, – sako jis.

Nors tokia kelionė atrodo nutrūktgalviška, Pablo neužmiršta gyvenantis realiame pasaulyje. Kol kas jis gyvena iš santaupų ir uždarbio iš vieno tinklalapio, kuriame bendradarbiauja, tačiau vėliau ketina susirasti ir vietinių darbų šalyse, kuriose pasiliks ilgiau. Tik, aišku, dar neplanuoja, kur tai nutiks.

5Danija.jpg

Danija


Kelionėse – nebe vienas

Į kelią ispanas išsiruošė vienas, nes, anot jo, „tai – geriausias būdas visiškai atsiverti konkrečiai vietai ir žmonėms, kuriuos sutinki. Tik tuomet gali susitelkti ties tuo, ką darai ir kas yra aplinkui“. Tačiau greitai ši situacija pasikeitė.

Birželį Pablo susipažino su latve Ilze, kurią, kadangi mokėjo rusų kalbą, pakvietė pakeliauti kartu į Ukrainą. „Laikui bėgant vertimas tapo kažkuo daugiau, ji metė darbą, nusprendė taip pat iškeliauti ir prisijungė prie manęs“, – aiškina jis. Užtenka pamatyti jų šypsenas, kad suprastum, jog kartu jie labai laimingi.

Dabar pora Ispanijoje, kur Pablo aprodo merginai šalį, ilsisi, ir, kaip prisipažino, šėlsta vakarėliuose. Netrukus jų laukia kol kas bene ilgiausia kelionė – rankose jie laiko bilietus į Malaiziją. Ir tik į vieną pusę.

5su-Ilze.jpg

Su Ilze


Kur vyksta Pablo

Tai kurgi keliavo mūsų ispanas? Žiūriu į taškeliais išbertą žemėlapį, kuris žymi jo aplankytus kraštus. „Priklauso nuo to, kaip skaičiuosi, bet aplankiau tarp 25 ir 32 šalių. Kol kas buvau tik Europoje ir Maroke“, – sako Pablo.

Taškelių daugiausia gimtojoje Ispanijoje, tačiau gausu jų ir Anglijoje, Prancūzijoje, Graikijoje, Belgijoje, Lenkijoje, Šveicarijoje, Vokietijoje, Italijoje, Kroatijoje ir kitur. Paklaustas, kada žino, jog jau laikas judėti į kitą vietą, sako, kad konkrečios taisyklės neturi.

„Dažniausiai keliauti toliau nusprendžiu, kai jaučiu, kad jau susipažinau su šalimi, ji atsibosta, o blogiausiu atveju – jei ten pasidaro per brangu“, – pasakoja jis. Tačiau viskas pagrįsta vidiniu jausmu, kad atėjo metas kažką keisti. 

5kroatija.jpg

Kroatija


Autostopu – kodėl ne?

Dažniausiai vaikinas keliauja, naudodamasis pigių skrydžių bendrovėmis, traukiniais, tačiau pastaruoju metu itin pamėgo autostopą. Pakeleivingų automobilių stabdymas prasidėjo itin paprastai: Prahoje jis sutiko vieną „balsuotoją“, keliavusį iš Barselonos į Maskvą. Pablo ši idėja taip patiko, kad ir pats pradėjo keliauti tokiu būdu. Juk taip daug pigiau ir įdomiau!

Anot keliautojo, Europoje autostopas veikia puikiai. Nors nemalonių nutikimų jam yra pasitaikę, pavyzdžiui, vairuotojai išsitraukė ginklą, peilį ar privertė mokėti nemažą sumą už kelionę, jis pats jų nesureikšmina. Svarbiausia, kad gerų atsiminimų – kur kas daugiau.

Pablo taip pat naudojasi couchsurfing sistema. Anot jo, „tai reiškia ne vien miegoti kitų žmonių namuose, bet ir atsiverti jiems, prisitaikyti prie jų planų ir sąlygų. Žinoma, tai kartais vargina, tuomet pasirenku nakvynės namus, bet apskritai stengiuosi būti aktyvus, dalyvauti susitikimuose ir pats organizuoju renginius“.

5--vedija.jpg

Švedija


Marokas sužavėjo

Dar šilti Pablo įspūdžiai iš kelionės į Maroką, kai pagaliau keliautojui pavyko išsiplėšti iš Europos „gniaužtų“. Nors jis sako, kad mėgstamiausių vietų nesirenka, tačiau šioje šalyje vaikinui labai patiko.

Ar dažnas gali pasigirti klaidžiojęs po dykumą be jokių gidų? Ar daug kas yra užsilipęs ant aukščiausios Maroko smėlio kopos ir nuo ten stebėjęs saulėlydį? Žinoma, iki tol, kol pakilo smėlio audra ir teko tekinomis bėgti į artimiausią miestą.

Pablo sužavėjo ir Maroko miestai – Marakešas, Meknesas, Fesas, Tanžeras ir kt. Įspūdį paliko ir įsimintinas viešasis transportas, didžiuliai taksi, už kuriuos mokestį pasidalino šešiese, derėjimasis turguose, vietinis marokiečių maistas. Galbūt dėl šios patirties vaikinas nori kuo labiau nutolti nuo Europos ir patirti kažką itin egzotiško?

5Maroke.jpg

Marokas


Laukia Malaizija

Lapkritį Pablo su Ilze iškeliaus į Aziją, savo kelionę pradėdami nuo Malaizijos. Svarstau, kodėl jaunuoliai pasirinko ne Pietų Ameriką ar Afrikos platybes, taip pat egzotiškus kraštus?

„Manau, Azija man bus daug didesnis iššūkis negu Pietų Amerika. Noriu pagilinti savo anglų kalbos žinias, o Pietų Amerikoje juk vyrauja ispanų kalba. Be to, Azijos kultūros mane labiau traukia nei Afrika, ir manau, kad ten daug lengviau keliauti“, – savo pasirinkimą grindžia jis.

Tačiau vaikinas neatmeta galimybės ateityje aplankyti ir „juodąją“ Afriką. Vis dėlto pirmiausia reikia išnaršyti Aziją – po Malaizijos jis dar neturi tolimesnio plano, ką aplankys. Jis tikisi, kad viskas atplauks savaime ir savu laiku.

5ukraina-karpatai.jpg

Karpatai, Ukraina


O Lietuva?

Beje, Pablo vasarą lankėsi Baltijos šalyse, įskaitant ir Lietuvą. Negaliu nepasmalsauti, kaip jam patiko mūsų šalis. Tarsi atsakinėdamas per pamoką, vardija: „Buvau Kaune, Vilniuje, Trakuose, Klaipėdoje ir Neringoje. Man čia tikrai patiko, labai malonūs žmonės, dar ir žemos maisto, gėrimų kainos“.

Lietuvoje jam įspūdį paliko ir draugiški jį pavežę vairuotojai, ir sėkmingas keliavimas autostopu, ir Nidos kopos, ir pasiūlyta „naminukė“. Pusiau juokais jis prisimena, kaip vietiniai jam gyrėsi, kad tikroji religija pas mus yra krepšinis.

Pablo gali pasigirti, kad porą sykių jam pasisekė netgi labiau nei daugumai lietuvių sirgalių. Gatvėje jis kartą prasilenkė su mūsų krepšinio legenda Arvydu Saboniu, o Linui Kleizai net ranką spaudė.

5kelyje--2-.jpg

Kelyje


Kelionės praturtina

„Manau, kad kiekviena diena kažkaip pakeičia mūsų gyvenimą, o kelionės ir nauji įspūdžiai tiesiog tuos pokyčius pagilina. Pasaulis yra tarsi knyga, kurią keliautojai drąsiai varto, o tie, kurie niekada nekeliauja, skaito vis tą patį puslapį“, – apie skirtumus tarp keliaujančių ir nekeliaujančių žmonių mąsto Pablo.

Jo paties vertybių sistema smarkiai pakito nuo to laiko, kai pradėjo keliauti. Materialūs dalykai jam – seniai nebe prioritetai. Visas jo gyvenimas telpa į 60 litrų kuprinę. Iš kiekvieno sutikto žmogaus jis vis kažko išmoksta. Ir tiki, kad keliavimas – puikus būdas žmogui subręsti.

Atrodo, kad šiame pasaulyje mes būtinai turime kažkuo tapti: bankininkais, fotografais, kelių darbininkais ar politikais. Kitaip neįtiksime tėvams, draugams, giminaičiams ir visiems kitiems. Kitaip negausime deserto – namo, prabangių drabužių ar automobilio. Bet ar tapdami bankininkais iš tiesų atrandame save? Gal save galime atrasti tik atvirai ir kūrybiškai „rašydami“ knygą – lapas po lapo, eilutė po eilutės? Pablo apie tai nesvarsto – tiesiog kuria. O jo padarytų nuotraukų užtektų net ne vienai knygai iliustruoti.

5balatono-ezeras-Vengrijoje.jpg

Balatono ežeras, Vengrija


Nuotraukos iš Pablo asmeninio archyvo

  

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.