Apie KGB muziejų ir pasiklausymo meną Taline

Autorius: Astra Petkūnaitė | Kelionių manija , 2011, Rugpjūčio 17d.

Nesu didelė sovietinės praeities gerbėja, be to, ji man per tolima, kad gerai ją suprasčiau, todėl visi KGB muziejai, kuriuos esu mačiusi, nepaliko įspūdžio. Tačiau liepos mėnesį lankydamasi Estijos sostinėje Taline, patekau į KGB muziejų, kuriame nuo pradžių iki galo klausiau gidės, o kartkartėmis net juokdavausi iš tuometinio absurdo teatro.

 

Atidarytas šiemet

Sausio 13 dieną Talino viešbučio „Viru“ 23-iame aukšte buvo atidarytas KGB muziejus. Jis įkurtas buvusiose KGB patalpose, todėl čia apsilankius galima pamatyti, kaip sovietmečiu saugumiečiai sekė viešbučio svečius. Idėja atidaryti muziejų brendo dešimtmetį, tačiau jis atidarytas tik šiemet, Talino tapimo Europos kultūros sostine proga. Ekskursijos metu gidė smalsuolius leidžia ir ant viešbučio stogo, nuo kurio atsiveria įspūdinga Talino panorama.

 

kgb-muziejus-talinas3.JPG

 

Nesuprantamos taisyklės

Gidės pasakojimas prasidėjo nuo to, kokie reikalavimai buvo taikomi viešbučio personalui. Pagrindinė taisyklė, kuri mums skamba absurdiškai – nekalbėti ir niekaip kitaip nebendrauti su viešbučio svečiais. Tuometinė valdžia bijojo, kad viešbutyje apsistojusiems svečiams darbuotojai neišpliurptų Estijos paslapčių ir jie nesusidarytų neigiamo įspūdžio.

Darbuotojai taip pat negalėjo turėti užsienietiškų pinigų. Norėdami įsitikinti, kad darbuotojas šios taisyklės nepažeidžia, viešbučio valdytojai palikdavo „neva“ pamestą piniginę matomoje vietoje ir laukdavo, ar darbuotojas ją paims ir atneš viešbučio vadovams, ar nepaklusęs taisyklėms ją atidarys. Jei darbuotojas nuspręsdavo rizikuoti ir apžiūrėti piniginės turinį, jo rankas ir viską aplink aptaškydavo piniginėje paslėpta dažų „bomba“. Dažų nebuvo įmanoma nusiplauti, nes vanduo tik dar labiau išryškindavo spalvą.

 

kgb-muziejus-talinas2.JPG

 

„Blakės“ lempose

Kadangi viešbutis buvo ideali vieta klausytis svetimšalių pokalbių, visas pastatas buvo prikaišiotas pasiklausymo aparatų. Kambariuose jos būdavo sienose, lempose. Viešbučio gidė papasakojo, kad net dabar į šį viešbutį atvažiuoja nemažai svečių, kurie čia lankėsi ir sovietiniais laikais, tad jie papasakoja daug linksmų istorijų. 

Vienas iš viešbučio svečių juokėsi, kad dauguma apsistojusių žinojo, kad jų yra klausomasi, nors vadovai tai bandė nuslėpti. Kartą KGB darbuotojai suklupo lygioje vietoje, mat jų technika sustreikavo ir viename iš svečio kambarių iš lempos pradėjo sklisti žvalgų pokalbis. Kitas viešbučio gyventojas prisiminė, kaip sovietai lengvai išsiduodavo, kad klausosi visų apsistojusių pokalbių, nes vos svečiui užsiminus draugui, kad jo kambaryje nėra tualetinio popieriaus, jau po kelių minučių į jo kambario duris pasibeldė viešbučio darbuotoja, nešina tualetiniu popieriumi.

Visa pasiklausymui reikalinga technika buvo paslėpta kambaryje, ant kurio durų puikavosi užrašas – „čia nieko nėra“. Įdomu, kas patikėtų?

 

kgb-muziejus-talinas1.JPG

 


Nuotraukos autorės

 

Taip pat skaitykite:

10 svarbiausių lankytinų vietų Taline

Talino požemiai kviečia į kelionę laiku

 

 

Lankytinos vietos
Kelionių idėjos