Estijos salos: žalioji Hyjuma

Autorius: Daiva Zaveckienė | Kelionių manija , 2012, Liepos 18d.

Gryno oro, žalumos ir ramybės Hyjumos (est. Hiiumaa) saloje netrūksta. Nors antrąją pagal dydį Estijos salą populiarumu ir lenkia lankytojų pamėgta Sarema, tačiau ieškantys ramaus poilsio ir laukinių paplūdimių mielai renkasi miškuose paskendusią Hyjumą. 


Salą garsina švyturiai

Į vakarus nuo žemyninės Estijos ir į šiaurę nuo didžiausios šalies Saremos salos nutolusioje Hyjumos saloje yra trys švyturiai.

Senasis Kopu švyturys, bene lankomiausia Hyjumos vieta, yra Kopu pusiasalyje. Salos simboliu tapusiam švyturiui jau beveik 500 metų. Jis laikomas seniausiu be pertraukų veikiančių švyturiu pasaulyje. Be to, tai pirmasis švyturys, iškilęs prie Baltijos juros. 1531 m. pastatytas švyturys iki pat XIX a. pradžios švietė kūrenant malkas ir tik 1805 m. deginimui imta naudoti kanapių aliejų.

 

09estija-kelione-hyjuma4.JPG

Tahkunos švyturys

 

Pačiame Tahkunos pusiasalio smaigalyje, šiauriausiame Hyjumos salos taške stovi aukščiausias Estijos švyturys. 43 m aukščio ketaus švyturys žymus tuo, jog buvo pagamintas Prancūzijoje, garsiojo Eifelio gamykloje, tuomet dalimis atvežtas į Hyjumą ir surinktas Tahkunos pusiasalio pakrantėje pradėjo veikti 1875 m. Įdomi detalė, kad ir Tahkunos, ir netoliese esantis Ristnos švyturiai buvo užsakyti Prancūzijoje tuo pačiu metu. Tik įvyko nedidelė klaida ir šiuos švyturius… tiesiog sumaišė ir pastatė ne savo vietoje.

Tahkunos švyturys – vienas iš nedaugelio Baltijos šalyse, į kurio viršų galima užlipti visiems smalsuoliams, trokštantiems pasidairyti po apylinkes iš paukščio skrydžio. Į aštuntame aukšte įrengtą apžvalgos aikštelę tenka kopti pėsčiomis, o viršuje – dairykis į valias vėjui taršant plaukus. Baltija banguoja iš trijų pusių, o pietuose kiek akis užmato driekiasi miškai.

Šalia švyturio akmenuotoje pakrantėje iškilęs memorialinis paminklas kelto „Estonia“ katastrofoje žuvusiems vaikams, mat ši salos vieta yra arčiausiai tragedijos vietos – iki jos apie 30 km. Na, o iki Suomijos jau irgi ne taip toli – per 80 km.

09estija-kelione-hyjuma3.JPG

Šiauriausias Hyjumos taškas

 

Militaristinis Tahkunos pusiasalis

Būtent dėl Suomijos artumo sovietmečiu Hyjumos sala buvo paversta karine zona. Tahkunos pusiasalyje kelis dešimtmečius karaliavo sovietų armija, o didžiąją salos dalį juosė spygliuotos vielos tvora. Net vietiniams gyventojams ne visuomet būdavo leidžiama išsimaudyti jūroje. Į salą estai galėdavo atvykti tik aplankyti giminių, o iš kitų šalių patekti čia būdavo praktiškai neįmanoma: iš Lietuvos į Hyjumą anuomet galėdavo atvažiuoti tik trys autobusai per metus, iš Latvijos – penki. 

Šiandien buvusią militaristinę teritorijos paskirtį mena už kelių kilometrų nuo Tahkunos švyturio privačių asmenų įkurtas Hyjumos karinis muziejus, kuriame eksponuojama gana gausi praūžusių karų radinių kolekcija: pradedant abiejų pasaulinių karų ginklais ir baigiant retais kariniais automobiliais.

09estija-kelione-hyjuma1.JPG

Hyjumos karinis muziejus

 

Sala gamtos turistams

Hyjumos sala laikoma miškingiausia Estijos vieta, miškais apaugę apie du trečdalius salos. Tad norintys pasidžiaugti Motinos Gamtos teikiamomis gėrybėmis gali leistis į žygį dviračiu aplink salą. Estijai priklausančių salų reljefas gana lygus, dėl to jose populiaru keliauti minant pedalus. Be tarptautinės Eurovelo trasos, kuri vingiuoja apie 90 km Hyjumos ir 190 km Saremos saloje, dviratininkams saloje siūlomi ir kiti teminiai maršrutai.

Labiausiai vėjuota Hyjumos, o gal ir visos Estijos vieta, yra šios salos vakarinėje pakrantėje, Kopu pusiasalyje. Čia renkasi vėjo „gaudytojai“ – buriuotojai ir jėgos aitvarų sporto entuziastai.

Dar viena žymi Hyjumos vieta – tai paslaptingoji Ristimagi vietovė, estiškasis kryžių kalnas, kur apsilankius privalu palikti iš natūralių gamtos gėrybių pagamintą kryželį.

Praktiškas patarimas ketinantiems keliauti į Hyjumą: nepamirškite priemonių, padedančių apsisaugoti nuo uodų. Jų čia, bent jau pirmoje vasaros pusėje, apstu, mat sala yra gana pelkėta.

 

Nuotraukos kelioniumanija.lt

 

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.