Į Rygą – pasigrožėti Art Nouveau stiliaus pastatais ir mada

Autorius: Astra Petkūnaitė | Kelionių manija , 2012, Lapkričio 26d.

Jei jūsų darbų grafike atsirado kelios laisvos dienos ir jūs nežinote, kaip vertingai jas išnaudoti, sufleruojame – čiupkite bilietus į Rygą! Ir visai nesvarbu, kad čia jau buvote ir ne kartą. Palikę nuošalyje tradicinius turistinius maršrutus atrasite dar nepažįstamą Art Nouveau miestą.

Art Nouveau – tai gamtos, gėlių žiedų kekių, ornamentų, vingiuotų ir kalvotų linijų, antikvarinio grožio, fantazijų apir sfinksus, grifus ir cerberius sanplaika, puikiai atsispindinti net 800 Rygos pastatų. Šiuo stiliumi miesto centre yra pastatyta net 40 proc. pastatų, tereikia pakelti akis ir leisti akims grožėtis. Juk ne be reikalo šie pastatai yra įtraukti į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.

 

ryga-savaitgalis-art-nouveau.jpg

 

Art Nouveau stilius Europoje turi ne vieną pavadinimą: Vokietijoje jis vadinamas Jugendo stiliumi, Prancūzijoje – Ar Nouveau, Ispanijoje – Modernismu (nepainioti su modernizmu – aut. past.), Austrijoje – Secesija, Italijoje – Stile Liberty arba Stile Floreale. Šis architektūros atiliūs gimė čia, Europoje, ir iki pat Pirmojo pasaulinio karo buvo pakerėjęs visą senąjį žemyną. 

Latvijoje vyraujantis Art Nouveau stilius artimai susijęs su nacionaliniu romantizmu, todėl kai kurie pastatai turi tik Latvijai būdingus akcentus. Daugiausiai Art Nouveau stiliaus pastatų galima išvysti Albertos gatvėje ir ambasadų rajone netoliese. Kai kuriuose pastatuose netgi galima įsigyti butą, tačiau perspėjame – kainos tikrai ne kiekvieno kišenei.  

 

ryga-savaitgalis2.jpg

 

Albertos ir Elizabetės gatvių kampe yra įsikūręs ir Art Nouveau muziejus, kuris savo duris atvėrė tik 2009 m. balandžio 23 d. Šis muziejus įkurtas bute, kuriame iki 1907 m. gyveno ir dirbo garsus latvių architektas Konstantinas Pėkšėnas (1859-1928).

Pastatas savo istoriją skaičiuoja nuo 1903 metų, kaip specialiu užsakymu buvo pastatytas minėtam garsiam architektui. K.Pėkšėnas namą suprojektavo padedamas architektūros studento Eiženo Laube.

Patekę į šio buto vidų, atsidursite tipiniame XX a. pradžios rygiečio namuose. To meto gyvenimo ir buitis detales balduose pasistengė atspindėti architektė Liesma Markova. Bute įrengti keturi kambariai, virtuvė, tarnaitės kambarys, vonia ir tualetas.

Fotografuoti muziejuje galima už papildomą kainą, o štai nusipirkę bilietą galėsite pasipuošti viena iš gausybės to meto skrybėlaičių.

Darbo kambaryje, į kurį patenkate iš muziejaus priimamojo, sienoje įtaisytas didžiulis langas, idant prie stalo sėdinčios damos galėtų ne tik stebėti gatve einančius praeivius, bet ir demonstruoti savo puikiąsias sukneles. Kadangi K.Pėkšėnas su žmona vaikų neturėjo, vaikų kambarys buvo paverstas moterišku kampeliu, kur galima pamatyti anuomet damų dėvėtas sukneles, avėtus batelius ir kitas dailiosios lyties atstovių smulkmenas.

 

ryga-savaitgalis3.jpg

Nuotraukos autorės

 

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.

Lankytinos vietos