Ką aplankyti, ką pamatyti netoli Talino?

Autorius: Kelionių manija , 2014, Rugpjūčio 14d.

Talinas su savo romantiškais bokštais ir gyvybingu senamiesčiu be jokios abejonės sulaukia daugiausia keliautojų dėmesio Estijoje. Vis tik, lankydamiesi Estijos sostinėje, nepraleiskite progos pakeliauti ir po Talino apylinkes. Šiaurės Estijos pakrantės regionas vilioja vaizdingais pakrantės skardžiais, įstabiais „akmenų laukais“, čia šniokščia kriokliai ir galima aplankyti įdomių kultūrinių objektų. 

 

Tuhala raganų šulinys

Unikalus gamtos reiškinys ne tik Estijoje, bet ir visoje Europoje – tai Tuhala raganų šulinys, kunkuliuojantis netoli Talino. Po lietaus patvinus požeminėms upėms, vanduo ima veržtis šioje vietoje, suformuodamas žvilgsnį prikaustantį vaizdą.  Anot legendos, šulinys kunkuliuoja tuomet, kai raganos užkuria pirtį ir plakasi vantomis.

 

Turisalu skardis

Mėgstantys pasidairyti į jūros tolius turėtų aplankyti Turisalu skardį, virš Suomijos įlankos iškilusį apie 30 m. Šis kalkakmenio skardis – ne vienintelis Estijos šiaurinėje pakrantėje. Daugybė vaizdingų pajūrio atodangų yra Lahemos nacionalinio parko ribose. 

 

19turisalu.jpg 

 

Lahemos nacionalinis parkas

Lahemos nacionalinis parkas yra didžiausias Estijoje ir lankytojus stebina ne vien tik kvapą gniaužiančiais pajūrio skardžiais. Tai miškingos vietovės, be to, parko teritorijoje išlikę net keletas istorinių dvaro rūmų – tai Sagadi, Palmse ir Vihulos dvarai. Sagadi dvare įkurtas interaktyvus Miško muziejus supažindina su miškų teikiama nauda žmogui.

 

1sagadi-dvaras.jpg 

Sagadžio dvaras

 

Kasmu

„Kapitonų kaimeliu“ pramintas Kasmu – tai pajūry įsikūrusi gyvenvietė, kurioje per 200 metų buvo statomi laivai, čia taip pat veikė Laivybos mokykla, o šiuo metu veikia Laivybos muziejus. Kaimelio pakrantėje iš vandens kyšo didžiuliai akmenys. 

 

19kasmu.jpg 

 

Altja 

Altja – tai tradicinė žvejų gyvenvietė, kadaise klestėjusi iš žvejybos ir prekybos, taip pat čia buvo statomi laivai. Iki šių dienų išlikę medinės žvejų trobos ir vėliau įkurti vasarnamiai liudija apie turtingą kultūrinę šio kaimo praeitį. 

 

Jagalos krioklys

Netoli kelio Talinas-Narva šniokščia Jagalos krioklys, kurio vanduo krenta nuo 8 m aukščio kalkakmenio uolos. 50 m pločio krioklys yra plačiausias Estijoje, o ypatingu grožiu stebina žiemą pasipuošęs apledėjusiais varvekliais. Jagalos upės atkarpoje nuo krioklio iki jūros gyvena upėtakiai ir lašišos. 

 

19jagala-krioklys-estija.jpg 

Jagalos krioklys 

 

Paldiski

Paldiski – tai buvęs karinis miestelis, įsikūręs apie 50 km į vakarus nuo Talino. 18 amžiuje Paldiski miestelį įkūrė Petras I, o sovietmečiu miestelis buvo svarbus strateginis objektas, mat čia buvo karinio jūrų laivyno branduolinių povandeninių laivų mokymo centras. 

 

Keilos krioklys

Keila-Joa gyvenvietėje galima išvysti vieną iš Estijos gamtos stebuklų – tai Keilos upės krioklys. Nors krioklio vanduo krenta tik iš 6 metrų, tačiau ši vieta yra magiška ir ypatingai traukia jaunavedžius. Puoselėjama tradicija ant šalia krioklio esančio tilto užkabinti spyną – sėkmingos santuokos simbolį – o jos raktelį jaunieji meta į garmantį upės vandenį.

 

19keila-krioklys-estija.jpg 

 

Saku alaus darykla

Į pietus nuo Talino įsikūrusi seniausia ir didžiausia Estijoje alaus darykla. Joje įkurtas muziejus, supažindinantis su estų alaus gamybos tradicijomis ir įranga, taip pat rengiamos alaus degustacijos, kurias rekomenduojama rezervuoti iš anksto. 

 

Toolse pilis

Važiuojant nuo Talino link Narvos, galima išvysti Toolse pilies griuvėsius. Ši viduramžių tvirtovė iškilo 15 amžiuje ir buvo skirta saugoti pakrantę ir prekybinius jūros kelius nuo piratų. Šiaurės karo metu pilis buvo sugriauta ir nebeatstatyta. 

 

19toolse-pilis.jpg 

Nuotr. wikimedia.commons, kelioniumanija.lt 

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama. 

Kelionių idėjos