Romantikos paieškos Latvijoje: Kuldyga

Autorius: Daiva Zaveckienė , 2012, Birželio 11d.

Alekšupytė srūva tarp Kuldygos namų

 

Miestelis kaip miestelis. Toks pirmas įspūdis išlipus iš automobilio Kuldygoje. Tačiau įžengus į senamiestį, senoji Kuršo hercogystės sostinė atsiveria ir nustebina. Unikali ir autentiška medinė architektūra, išlaikiusi XVIII a. stilių, šniokščiantis plačiausias Europoje Ventos krioklys bei pro šimtmečius skaičiuojančių senamiesčio namų pamatus srūvantis upelis suteikia Kuldygai nesuvaidintą jaukumo prieskonį.

 

Bėgte upeliu

Titulas „latviškoji Venecija“, kuriuo dažniausiai pristatoma Kuldyga, gal kiek ir perdėtas: nei kanalų, nei juo labiau gondolų čia neišvysite. Tik Alekšupytės upelis, vingiuojantis pro senamiesčio namus, kartkartėmis, panašu, besiskverbiantis ir po akmeniniais istorinių namų pamatais. Upelio krantus jungia 16 tiltukų. 

Kasmet trečiąją liepos savaitę Kuldygos gatves užtvindo būrys smalsuolių, norinčių pamatyti kaip vyksta tradicinės „upelio“ lenktynės. Šios lenktynės kiek neįprastos: jų dalyviai apsiavę specialiais bateliais ir dažnai apsirėdę  keistais kostiumais leidžiasi bėgte siauruoju akmenuotuoju upeliu. Bėgikams tenka ne tik pralįsti po tilteliais, bet ir kone ropom ropoti gana ilgais tuneliais, kuriais upelis srūva po kai kuriais miestelio pastatais.

Na, o neišdrįsę rizikuoti ir bėgti slidžia upelio vaga gali sudalyvauti kur kas mažiau pavojingose rungtynėse. Tereikia įsigyti specialų kamuoliuką. Sutartu metu visi kamuoliukai paleidžiami pasroviui. Rungtynių nugalėtojais skelbiami savininkai pirmųjų 100 kamuoliukų, kurie aplenkę kitus atplaukia prie finišo linijos.

1kuldyga-kelione5.JPG

Seniausias Kuldygos pastatas

 

Senamiesčiu žavisi filmų kūrėjai

Kuldygos, kuri neseniai atšventė savo 800 metų jubiliejų, senamiestis tarsi nukelia kelis šimtus metų į praeitį. Tik šiuolaikiški kelio ženklai ir pravažiuojantys automobiliai išduoda, kad esame XXI amžiuje. Unikali miestelio architektūra vilioja ir istorinių filmų kūrėjus. Kuldygoje buvo filmuojami ne tik latvių, bet ir vokiečių, rusų, lenkų, skandinavų filmai.

Seniausias Kuldygos ir viso Kuržemės regiono pastatas, esantis netoli Rotušės aikštės, mena XVII a. Jame netgi išlikusios prie langų specialiai įrengtos lentynos, ant kurių sutemus būdavo statomi žibintai tais laikais, kai kitokio gatvių apšvietimo miestelyje dar nebūdavo. Anuomet kiekvieno namo šeimininkas laikė garbės reikalu tokiu būdu prisidėti prie miestelio bendruomenes gerovės.

1kuldyga-kelione6.JPG

Senoji ir naujoji Kuldygos rotušės

 

Seniausia Kuldygos bažnyčia – tai Šv. Katerinos bažnyčia, kurios pamatai buvo padėti dar XIII a. Tiesa, medinė bažnyčia vėliau buvo perstatyta. Apie bažnyčią pasakojama įdomi legenda. Kadaise Kuldygoje gyveno mergina vardu Katerina. Ji savo gyvenimą buvo pašventusi dievui. Sykį mergina susapnavo angelą, kuris jai liepė pastatyti bažnyčią. Ji kreipėsi į turtingus miestelio žmones, tačiau jie nenorėjo aukoti pinigų bažnyčios statybai. Ilgainiui žmonės ėmė šnekėti, kad Katerina yra ragana ir mergina buvo nukankinta. Po jos mirties jos kankinimo vietoje ir iškilo Šv. Katerinos bažnyčia – nuo jos bokšto galima pasižvalgyti virš raudonų Kuldigos stogų.

Buvusios Kuldygos viduramžių pilies, kuri čia pradėta statyti XIII a., vietoje išlikę vos keli pamatiniai akmenys, vangiai primenantys didingą tvirtovės praeitį. 1368 m. Kuldyga prisijungė prie prekybinės Hanzos sąjungos, o XVI a. pabaigoje čia įsikūrė Kuršo hercogystės sostinė, kuri vėliau perkelta į Jelgavą.

Piliavietėje dabar įrengtas miestelio parkas, kurį puošia išraiškingos akmens skulptūros, vaizduojančios žmones ir turinčios aliuzijų į garsųjį Vigelando skulptūrų parką Osle.

1kuldyga-kelione2.JPG

Skulptūrų parkas Kuldygos piliavietėje

 

Plačiausias Europos krioklys ir skraidančios žuvys

Vis tik, bene gražiausia parko vieta yra aukštas Ventos upės skardis, nuo kurio kaip ant delno atsiveria plačiausio Europos krioklio – Ventas Rumba juosta. Šio krioklio, arba, tiksliau, upės slenksčio, plotis – 249 m.

Pasakojama legenda, jog kadaise velnias nešęs maišą akmenų, norėdamas sugriauti ant Ventos kranto stovėjusius burtininko namus. Deja, pragydo gaidys ir velnias metęs maišą spruko, akmenys išbyrėjo, taip ir atsiradęs šis Ventos slenkstis. Tikima, jog krioklys turi gydomųjų galių – sovietmečiu moterys čia suvažiuodavo gydytis celiulito.

1kuldyga-kelione1.JPG

Plačiausias Europos krioklys – Ventas rumba


 

Ties Ventos kriokliu iki šių dienų kiekvieną pavasarį rengiama tradicinė žvejyba, kurios metu naudojamos pagal senovinę technologiją pagamintos žuvų gaudyklės. Į aukštupį plaukiančios žuvys ne tik turi įveikti ilgą kelią prieš srovę, bet ir Ventos slenkstį. Tą jos daro iššokdamos iš vandens ir oru bandančios pasiekti tikslą. Prieš kelis šimtmečius specialiomis gaudyklėmis buvo gaudomos į nerštavietes plaukdavusios lašišos, tačiau dabar jos čia jau retos viešnios. Šiais laikais tokiu būdu gaudomi žiobriai.

Dar vienas istorinis statinys Kuldygoje – tai 1874 m. per Ventą nutiestas plytinis tiltas. Arkinis tiltas yra vienas ilgiausių tokio tipo tiltų Europoje.

 

kelioniumanija.lt nuotraukos

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.

Lankytinos vietos