Savaitgalis Baltarusijoje (3): Miro ir Nesvyžiaus pilys

Autorius: Daiva Zaveckienė | Kelionių manija , 2013, Rugsėjo 25d.

Palikę Minsko daugiaaukščių kvartalus ir plačiuosius prospektus, pro geltonuojančius laukus, kurių vaiskų sodrumą dar labiau išryškino virš jų pakibę pūkuoti rugpjūčio debesų kamuoliai, judėjome tyrinėti „lietuviškų Baltarusijos pilių“. Kodėl kabutėse? Ogi todėl, kad niekas čia jų lietuviškomis nevadina. Nesvyžiaus ir Miro pilys Baltarusijoje pristatomos kaip buvusi vienos turtingiausių Europos giminių, Radvilų (род Радзивиллов), nuosavybė. 

Nesvyžiaus spindesys
Įvažiavę į Nesvyžių radome nedidelį apsnūdusį miestelį. Dauguma pastatų, palinkusių prie pagrindinės gatvės, prašė remonto. Kelio ženklai paslaugiai rodė kryptį, tačiau, nors ir buvau girdėjusi gerų atsiliepimų apie Nesvyžiaus pilį, vaizdai pro langą privertė nuogąstauti, ar tik tai nebus vieni iš „turistinių spąstų“. 

Automobilių stovėjimo aikštelė šalia pilies buvo mokama, tad nusprendėme pataupyti ir tuos kelis tūkstančius baltarusiškųjų geriau išleisti ledams (radau netgi tokius, kokius mėgdavau vaikystėje – su geltonu vaisiniu glaistu!). Neatsilikdami nuo daugumos kitų pilies lankytojų, nugrūdome savo automobilį į duobėtą kitoje gatvės pusėje stovinčio daugiabučio kiemą. 

 

3nesvyzius-baltarusija3.JPG 

Link pilies vedė plati alėja, iš dviejų pusių supama ežerų. Galiausiai prieš akis išniro ir fotogeniškoji Nesvyžiaus pilis, kurios pirmasis pamatų akmuo buvo įmūrytas dar 1583 m. Rezidencinė pilis ilgą laiką buvo viena iš svarbiausių Radvilų giminės rezidencijų ir šios giminės rankose išliko iki pat II Pasaulinio karo pradžios, kuomet Nesvyžiuje įsitaisė Raudonoji armija. 

 

3nesvyzius-baltarusija2.JPG 

 

Ištaigingi renesanso, baroko, rokoko stiliaus kambariai ir apartamentai pilies viduje nepaliko abejonių, jog čia buvo įsikūrusi viena galingiausių „Europos“ giminių (jau nebeklauskite, kodėl kabutėse…). Auksu dekoruotos pokylių salės, rodos, laukė čežančiomis suknelėmis pasipuošusių damų, o medžioklės trofėjų prikimštas medžiotojų kambarys lūkuriavo ūsuotų ponaičių. 

 

3nesvyzius-baltarusija1.JPG 

Miro pilis ir muziejininkių įsakymai
Palikę Nesvyžių skubėjome į kitą, vos už kelių dešimčių kilometrų esančią pilį – Mirą (kartais dar vadinamą Myriaus pilimi). Šioji, taip pat saugoma Unesco, kadaise buvo Radvilų vasaros rezidencija, pagarsėjusi, be kita ko, ir siautulingomis puotomis. Gotikinė raudonų plytų pilis iškilo 16 amžiuje. Tiesa, vėliau ne sykį buvo dailinama, tvirtinama, perstatoma. Nemažai pasaulio išmaišęs Radvila Našlaitėlis ėmėsi pertvarkyti pilį pagal to meto renesanso mados vėjus.  

Apgriauta Napoleono karų metu, per II Pasaulinį karą Miro pilis buvo visiškai apleista, o dabar keliavome jos menių ir kambarių labirintu, pro viduramžių puotai padengtą stalą, pro puošnias sales ir paslaptingus vyno rūsius. 

 

3baltarusija-miras.JPG 

Nuorodos, kaip ir daugumoje muziejų, mandagiai rodė ekspozicijos tęsinio kryptį. Tačiau žioplinėjančius turistus reguliavo ir nepavargstančios muziejaus darbuotojos. Viena iš tokių „reguliuotojų“ mus pažadino iš sapno „lietuviškos pilys“: staiga teko prisiminti, jog, vis tik, esame Baltarusijoje, kai ši apšaukė vieną šeimynėlę, nuklydusią nuo ekspozicijos, primygtinai liepdama užlipti dar ir į trečiąjį aukštą. Šiems nieko kito neliko, tik paklusti įsakymui.

 

3baltarusija-miras3.JPG 

Švytinčiais veidais fotografavomės Miro pilies fone dar nežinodami, kokie kantrybės išbandymai mūsų laukia vakare. Deja, tos septynios valandos, praleistos pasienyje, kiek užgožė visus kelionės įspūdžius. Tad jei klausite, ar noriu dar sugrįžti į Baltarusiją, dabar sakau, jog – galbūt, kada nors. Kita vertus, pamatyti tuos kontrastus ir lietuviškos istorijos pėdsakus yra tiesiog būtina, ypač kai jie čia pat, pašonėje.

 

3baltarusija-miras1.JPG

© Nuotraukos Daivos Zaveckienės

Taip pat skaitykite:
Savaitgalis Baltarusijoje (1): optimistinė šalis ir kantrybės išbandymai
Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.