Savaitgalis Gaujos nacionaliniame parke: Lygatnė

Autorius: Daiva Zaveckienė | Kelionių manija , 2012, Rugpjūčio 14d.

Gaujos nacionaliniame parke ramiai snaudžia Lygatnė, nedidelis kaimelis, kurio istorija jau beveik du šimtus metų neatsiejama nuo popieriaus fabriko. Tačiau ne tik istorinis fabrikas garsina gyvenvietę. Joje esantis Lustūžis bei netoliese įsikūręs slaptas sovietų bunkeris – ne mažiau įdomios lankytinos vietos.

 

Popieriaus verslas ir socializmo apraiškos

Lygatnės popieriaus fabrikas, be didesnių pertraukų veikiantis iki šiol, buvo pastatytas 1815 m. Tuomet visi Lygatnės gyventojai dirbo šiame fabrike, kuriame pagamintas popierius naudotas ir paties caro rūmuose.

Nedideliame Lygatnės miestelyje jau XIX amžiuje gyvavo… socializmas. Na, bent kažkas panašaus: visi fabriko darbuotojai gyvendavo savotiškuose bendrabučiuose – ilguosiuose mediniuose namuose. Butus šiuose namuose fabriko darbuotojai „gaudavo“ priklausomai nuo pareigų ir šeimos dydžio.

Istorinis Lygatnės popieriaus fabrikas yra vienas seniausių Europoje. Tiesa, šiuo metu fabrike yra tik perdirbamas popierius. Ekskursijos metu galima susipažinti su makulatūros perdirbimo procesu.

 

06savaitgalis-latvija-lygatne3.JPG

Buvę popieriaus fabriko darbuotojų bendrabučiai, Lygatnė

 

Lustūžio skardžio rūsiai

Bevaikštant po apsimiegojusią Lygatnę netrukus pasitinka ir dar viena jos įžymybė, Lustūžio skardis, rymantis ties sraunia Lygatnės upės kilpa. Rausvojo smiltainio atodangoje vietiniai gyventojai, pastebėję kad ši uoliena yra palyginti trapi, kadaise ėmė kasti urvus. Skardyje keliais aukštais iškastuose urvuose jie, įrengę rūsius, laikydavo daržoves, kitas gerybes, mat tokiuose rūsiuose net ir karštą vasarą pakankamai vėsu, tarsi šaldytuve. Ir dabar skardžio papėdėje iškastų rūsių įėjimus saugo spynomis rakinamos durys – senolių atradimas nepamirštas ir šiais technologijų laikais.

 

06savaitgalis-latvija-lygatne2.JPG

Rūsiai Lustūžio skardyje iškasti keliais aukštais ir naudojami iki šiol

 

Vienoje iš olų įsikūręs Lygatnės vyno daryklos vyno rūsys. Čia jau penkta vyndarių karta puoselėja kažkada protėvių pradėto vyndarystės tradicijas. Lygatnės vyndariai vyną gamina iš vietoje užaugintų vaisių ir uogų: lankytojų teismui autentiškame vyno rūsyje patiekiamas juodųjų serbentų, spanguolių, šaltalankių, rabarbarų ir dar keliolikos gana egzotiškų skonių vynas.

 

06savaitgalis-latvija-lygatne1.JPG

Lygatnės vyno daryklos vyno degustacijų rūsyje

 

Mediniais laipteliais kylu į skardžio viršūnę, čia įrengtoje apžvalgos aikštelėje kiek akis užmato žaliuoja apylinkės. Be Lustūžio, Lygatnėje yra ir kitų smiltainio atodangų, pavyzdžiui, Anfabrikas, Gūdu, Kūku ir kitos uolos.

 

Apylinkių įžymybės – gamtos takas ir slaptas bunkeris

Lygatnėje iki šių dienų veikia bemotoris keltas per Gaujos upę: šis plaustas plukdomas upės srovės. Mėgstantys pasivaikščiojimą gamtoje gali leistis į žygį pėsčiųjų gamtos taku, vingiuojančiu senuoju Gaujos upės slėniu. Ties daugiau nei 5 km ilgio taku įrengti aptvarai, kuriuose ganosi stirnos, kriuksi šernai, slapstosi vilkai bei lapės, galima išvysti net lokių ir stumbrų. 

Visai netoli Lygatnės esančiame reabilitacijos centre, 9 m po žeme glūdi kadaise slaptas buvęs sovietų bunkeris. Septintajame dešimtmetyje įrengta slėptuvė buvo skirta valdžios ir elito atstovams pasislėpti branduolinio karo atveju. Lankytojams atviro bunkerio požeminiuose labirintuose išlikę autentiški baldai ir kita įranga.

 

06savaitgalis-latvija-lygatne4.JPG 

D.Zaveckienės nuotraukos

 

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.