Savaitgalis Gaujos nacionaliniame parke: Sigulda

Autorius: Kelionių manija , 2013, Balandžio 26d.

Vaizdingu slėniu vingiuojančios Gaujos upės apylinkės – tikra ramybės oazė. Gyvenimas čia nestovi vietoje, tačiau ir niekur neskuba. Istorijos vingrybes saugo ne tik Gaujos slėnio pilys, bet ir apsnūdę miesteliai – Sigulda, Lygatnė, Cėsys. Šįkart pasakojame apie Siguldos įdomybes.

Seniausia ne sostinėje Rygoje iškilusi Latvijos pilis yra Siguldoje. Ši gynybinė Kalavijuočių ordino pilis, XIII a. vadinta Siegewald, buvo pastatyta 1207 m., o netrukus aplink ją išaugo ir gyvenvietė. Pilyje nuolatos budėjo ordino vienuolių įgula ir tik XVII amžiuje ši vieta prarado savo strateginę reikšmę ir pilis buvo apleista.

siguldos-pilis.JPG

XIX a. netoli Senosios pilies iškilo Naujoji. Šie dvaro rūmai buvo pastatyti naudojant senosios, karų ir laiko apgriautos pilies akmenis. Tiesa, dvaro savininkai su savo damomis mėgdavo romantiškai pasivaikščioti tarp Senosios pilies griuvėsių ir pasižvalgyti virš žaliuojančio Gaujos upės slėnio. Nuo šalia pilies esančios apžvalgos aikštelės atsiveria tolumoje tarp medžių viršūnių raudonuojančios Turaidos pilies vaizdas.

 

sigulda-naujoji-pilis.JPG

Lyg atsvara apsnūdusiam miesteliui su turtinga istorija yra pramogos, skirtos adrenalino mėgėjams. Tai – Siguldos rogučių ir bobslėjaus trasa, vertikalaus vėjo tunelis, lyninis keltuvas per Gaujos upę bei Siguldos nuotykių parkas.

Siguldos rogučių ir bobslėjaus trasa veikia jau trečią dešimtmetį. 1200 m ilgio trasoje treniruojasi rogučių sporto, bobslėjaus sportininkai, čia taip pat vyksta varžybos. Tačiau ir neprofesionalūs lankytojai čia ir žiemą, ir vasarą gali išbandyti trasos viražus bei nusileidimo greitį, kuris kartais gali siekti ir iki 125 km/h).

Ties Sigulda Gaujos slėnio krantus jungia lyninis keltuvas, įrengtas prieš 4 dešimtmečius padedant gruzinams. 40 metrų aukštyje virš siūbuojančių medžių viršūnių veikiantis keltuvas siūlo patiems įsitikinti, kad Gaujos slėnis vertas „Latvijos Šveicarijos“ vardo. Na, o drąsiausi gali iššokti iš keltuvo su guma – tiesiai virš Gaujos upės.

Netoli Siguldos įsikūręs ir dar vienas objektas adrenalino mėgėjams. Vertikalaus vėjo tunelis, arba aerodiumas, suteikia galimybę be jokios ypatingos įrangos ir sparnų paskraidyti ore.

Siguldos nuotykių parkas Tarzans siūlo pasikarstyti medžiuose 20 m aukštyje įrengtais lyniniais keliais, išbandyti skrydį Katapultos atrakcione, pabandyti pašaudyti iš lanko. Parke įrengtos ir trasos mažiausiems, 3-7 metų vaikučiams.

 

siguldos-pilis2.JPG


Gaujos nacionaliniame parke galima pasidžiaugti ne tik puikiais peizažais, bet ir išvysti įdomių gamtos darinių – skardžių, urvų. Vienas tokių – legendomis apipinta Gūtmanio ola, laikoma didžiausia Baltijos šalyse. Legenda apie Turaidos Rožę pasakoja gražuolės Majos meilės istoriją. Ši mergina  kadaise pamilo gretimoje Siguldos pilyje gyvenusį sodininką Viktorą. Tačiau gražiąją Mają nusižiūrėjo lenkų armijos dezertyras Jakubovskis. Jis apgaule atviliojo merginą į Gūtmanio olą. Maja pasiryžo geriau mirti, nei prarasti garbę ir Jakubovskiui pasakė turinti stebuklingą skarelę. Esą, ši skarelė apsaugo nuo kardo smūgio ir paragino vyrą patį išbandyti šį burtą. Jakubovskis kirto per kaklą, tačiau jokių burtų nebuvo, ir mergina mirė. Jakubovskis po šio įvykio pasikorė, o Maja buvo palaidota prie Turaidos bažnyčios.


© Nuotraukos kelioniumanija.lt

Taip pat skaitykite:

Savaitgalis Gaujos nacionaliniame parke. Lygatnė

 

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.