Neseniai iš Ispanijos, kur šv. Jokūbo piligriminiu keliu nuėjo daugiau nei 300 kilometrų, grįžusi vilnietė Aliona neslepia: „Jei prieš kelionę būčiau žinojusi tiek, kiek žinau dabar, ji būtų buvusi mažiau skausminga ir daug lengvesnė.“ Tad visiems, kas ruošiasi eiti šiuo piligrimų keliu, mergina negaili patarimų ir išskiria 10 pagrindinių dalykų, į kuriuos reikia atkreipti ypatingą dėmesį.
Alionos įspūdžius skaitykite čia: Šv. Jokūbo keliu ėjusi lietuvė: „Pamirškite romantiką, tai sunkus išbandymas“
Alionos kuprinė buvo 50 litrų, tačiau puikiai užtektų ir 40 litrų. Prikrauta ji turėtų sverti apie 7 kilogramus, nes 10 kilogramų sverianti kuprinė jau yra per sunki. Geriausia neštis ne daugiau nei 10 proc. kūno svorio sveriančią kuprinę. Renkantis kuprinę taip pat svarbu atkreipti dėmesį, kad ji turėtų visus papildomus dirželius ties juosmeniu ir pečiais.
Aliona pataria neimti per daug drabužių. Geriausia turėti kelis komplektus drabužių – vienus, kuriais einate, kitus – kuriuos persirengiate vakare, jei sulytų lietus. Beveik visuose alberguose (piligrimų nakvynės namuose – aut.) yra skalbimo mašinos ir džiovyklos, tad problemos išsiskalbti drabužius tikrai nėra. Taip pat mergina pataria neimti didelio rankšluosčio, nes dažnai juos piligrimai pirmuosius palieka kelyje ir įsigyja daug mažesnius. Taip pat merginoms reikia gerai pagalvoti, ar verta imti daug kosmetikos priemonių, nes jų tiesiog nebus kur panaudoti ir galiausiai viskas bus palikta pakeliui.
Prieš išvykstant iš Lietuvos reiktų pasirūpinti specialia knygele-gidu. Ją reikėtų siųstis angliškai, nes lietuvių kalba ji nėra išleista. Vėliau, kelyje, jų nebus galima rasti. Perkant kelionių vadovą Aliona siūlo atkreipti dėmesį į leidimo metus ir pirkti kuo naujesnį, nes kasmet atsiranda vis naujų piligrimų nakvynės namų. Ten taip pat būna nurodytas aukščių skirtumas, visi nakvynės namai, atstumai.
Daugiau nei 300 kilometrų nuėjusi Aliona tikina, fizinio pasirengimo prieš piligriminį žygį nereikia. Tačiau nereikia ir užsibrėžti per didelių tikslų, pavyzdžiui, nueiti per dieną po 30 kilometrų. Pasak merginos, normali distancija, kurią galima nueiti be didelio fizinio skausmo, yra 20 kilometrų, vėliau – 25 kilometrai. Tačiau pirmąsias dienas Amliona siūlo nueiti tik po 13-15 kilometrų, kad kūnas apsiprastų su krūviu. Planuojantis kelionę taip pat reikia atsižvelgti į aukščių skirtumus, nes kartais tenka 15 kilometrų lipti aukštyn, o paskui tiek pat leistis.
Avalynė yra svarbiausia šios kelionės dalis, nes būtent nuo batų kokybės priklauso kaip lengvai ar sunkiai nueisite šį piligriminį kelią. Tačiau Aliona įspėja, kad batai nutrins bet kuriuo atveju. Mergina nesiūlo eiti su sportbačiais, nes jų padas yra per minkštas, tad greitai pradeda „laužti“ pėdą. Geriausia rinktis kalnų batus. Ir nebūtina pirkti naujų. Dėvėtų drabužių parduotuvėse galima rasti geros kokybės jau panešiotų batų, kurie dar geriau prisitaiko prie pėdos. O jei pirksite naujus, prieš leisdamiesi į kelią būtinai juos išbandykite – nueikite bent po penkis kilometrus per dieną. Neštis atsarginės batų poros taip pat nebūtina. Kojines reiktų pirkti specialias, pritaikytas sportui, jų užteks kelių porų.
Einant šv. Jokūbo keliu labai padeda lazdos, kuriomis galima pasiramsčiuoti ar kopti į įkalnę bei leistis nuo jos. Tačiau reikia nepamiršti, kad ne visuose lėktuvuose ir ne visas lazdas galima skraidinti. Tačiau, jei neturi patirties ir nemokate vaikščioti su lazdomis, prieš kelionę pasipraktikuokite. Yra nemažai nemokamų šiaurietiško ėjimo pamokų, kurios tam puikiai tiks.
8. Apsiaustas nuo lietaus
9. Pleistrai ir apsauga nuo saulės
10. Pinigai
Per 14 dienų Aliona išleido 2,5 tūkst. litų. Į šią sumą įėjo viskas: lėktuvo bilietai pirmyn ir atgal, kelios naktys viešbučiuose, maistas, vietinis transportas ir kiti smulkūs dalykai. Tačiau mergina neslepia, kad galima išleisti beveik per pusę mažiau pinigų. Norint sutaupyti, reiktų visas naktis praleisti alberguose, kambariuose dažnai miega 20-30 žmonių, dažnai patiems gamintis maistą. Su piligrimo pasu pusryčiauti galima baruose ar kavinėse, pusryčiai kainuoja iki 10 eurų, bet dažnai galima pavalgyti už 2-3 eurus. Pietų kaina su piligrimo pasu – apie 10 eurų. Į kainą įeina salotos arba užkandis, antras patiekalas, desertas ir butelis vyno.
Nuotraukos iš asmeninio Alionos archyvo