Dažniausi keliautojų klausimai prieš kelionę į Indoneziją (I dalis)

Autorius: Viktorija Panovaitė , 2016, Sausio 28d.

Indonezija – viena egzotiškiausių šalių, nutolusi daugiau nei 10 tūkst. kilometrų nuo Lietuvos. Kasmet vis daugiau lietuvių renkasi šią šalį atostogoms. Tačiau visiems keliautojams, ypač planuojantiems savarankišką kelionę, kyla nemažai klausimų. Štai atsakymai į dažniausiai užduodamus klausimus prieš planuojant kelionę į Indoneziją.

 

Kada geriausia keliauti?

Vieno atsakymo nėra, viskas priklauso nuo jūsų poreikių ir galimybių. Visgi prieš pasirinkdami kelionės datą turėtumėte atsižvelgti į sezoniškumą, kuris jums būtų priimtiniausias.

 

Indonezijoje yra tik 2 sezonai – sausasis ir lietaus. Sausasis įprastai trunka gegužės–rugsėjo (spalio) mėnesiais, lietaus – nuo spalio mėnesio pabaigos iki balandžio mėnesio (daugiausia kritulių iškrinta gruodžio–vasario mėnesiais).

 

Sausuoju sezonu būna labai karšta, tačiau drėgna (Indonezijoje drėgmės lygis apie 70–90 proc.). Skrydžių, viešbučių, paslaugų kainos didesnės, daugiau keliautojų lankytinose vietose, paplūdimiuose. Be to, šiuo sezonu, jeigu norėsite aplankyti, pavyzdžiui, krioklius, jie gali būti ne tokie įspūdingi arba – visai be vandens. Jeigu pasirinksite keliauti šiuo laiku ir į tą salą, kur daugiausia gyventojų yra musulmonai (pavyzdžiui, Javos saloje), prieš pirkdami bilietus pasitikrinkite, ar jūsų kelionės metu nebus prasidėjęs pasninkavimo laikas ramadanas (data kiekvienais metais keičiasi). Reikėtų nepamiršti ir tai, kad šiuo laiku neturistinėse vietose gali būti šiek tiek keblu keliauti, rasti tinkamą vietą pavalgyti.

 

Lietaus sezonu būna pakankamai drėgna, šiek tiek vėsiau ir vėjuočiau, tačiau pagal europiečių įpročius vis dar karšta. Paslaugų, viešbučių kainos mažesnės ir didesnis paslaugų teikėjų pasirinkimas, mažiau keliautojų. Vis dėlto lankomu objektu ar poilsiu prie vandenyno mėgautis kartais gali trukdyti lietus. Vienose salose gali palyti vos kelias valandas per dieną ir toliau džiuginti saulė, kitose gali lyti ištisas dienas. Jeigu mėgstate aktyvų poilsį, lietaus sezono piko metu nacionaliniai parkai bus uždaryti, tad negalėsite kopti į ugnikalnių viršukalnes.

 

Prieš užsisakydami kelionės bilietus pasitikrinkite, ar jūsų kelionės metu nebus minimos Indonezijoje nacionalinės ar religinės šventės. Viena vertus, turėsite puikią galimybę pamatyti kaip švenčia indoneziečiai, antra vertus, mažesnėse salose, miestuose ar mažiau turistų lankomose vietose tokiu metu gali niekas nedirbti arba dirbti trumpiau.

 

Ar lietuviams reikia vizos keliaujant į Indoneziją?

Nuo 2015 m. spalio mėnesio lietuviai gali keliauti į Indoneziją su nemokama viza (angl. „visa-free entry“), kuri suteikia galimybę atvykti į Indoneziją 30-iai dienų nemokamai irnereikia ruošti jokių išankstinių dokumentų. Tačiau tokios vizos pratęsti negalima. Norint pasinaudoti šia viza, į Indoneziją privalote atkeliauti per šių miestų oro uostus: Džakartos (Soekarno-Hatta), Balio (Ngurah Rai), Medano (Kualanamu), Surabajos (Juanda), Batamo (Hang Nadim). 

 

Jeigu norite keliauti per kitų miestų oro uostus ir galvojate, kad 30 dienų jums gali neužtekti, galite atvykę oro uoste pasidaryti mokamą vizą (angl. „visa on arrival“). Tokią vizą galite pratęsti papildomai vieną kartą vėlgi 30-iai dienų (už pratęsimą reikės mokėti).

 

Keliaujant į Indoneziją, pasas turi galioti dar bent 6 mėnesius po kelionės pabaigos ir jame būti bent keli laisvi puslapiai. Oro uoste, nesvarbu, kokią vizą pasirinksite, reikės parodyti ir atgalinį kelionės dokumentą.

 

Kuriam laikui geriausia planuoti kelionę?

Idealu būtų skirti bent 4 savaites, tuomet galėsite pamatyti daugiau, nereikės nuolat žvilgčioti į laikrodį, galėsite sutaupyti keliaudami tarp salų. 

 

Dažniausiai keliautojai renkasi 2–3 savaites. Per tokį laiką neskubėdami pamatysite mažiau, tačiau nuolat skubėdami galite pamatyti ir daugiau. Atstumai tarp miestų ir salų yra nemaži, o suplanavus intensyvią kelionę su daugybe norimų pamatyti objektų reikės dažniau skristi lėktuvais, plaukti greitaeigiais kateriais. Taip keliaudami išleisite daugiau pinigų.

 

Į kokį Indonezijos oro uostą geriausia pirkti lėktuvo bilietus?

Daugiausia tarptautinių skrydžių vykdoma į Džakartą (Indonezijos sostinę) arba Denpasarą (Balio sostinę), kartais – Surabają. O iš čia jau galite rinktis skrydį į bet kurį kitą Indonezijos miestą arba salą, kur yra oro uostas.

 

Jeigu pirksite bilietą į Džakartą, galite nuo jos pradėti kelionę per visą Javos salą, o atostogas užbaigti Balio saloje ir čia pirkti atgalinius bilietus, arba atvirkščiai.

 

Ar prieš kelionę į Indoneziją būtina skiepytis?

Kai kurie, keliaudami į šią šalį vos porai savaičių, nesiskiepija. Kiti jau yra pasiskiepiję – anksčiau vykę į Aziją. Geriausia prieš nuspręsdami pasitarkite su gydytoju, kuris patars jums pagal jūsų kelionės pobūdį (į kurią salą keliausite, kuriuo metu, kiek ilgai ir pan.). Jeigu norėsite pasiskiepyti, nepamirškite, kad gali prireikti kelių skiepų, o tarp jų turi būti kelių savaičių tarpas. Taigi geriausia skiepais pradėti rūpintis iki kelionės likus bent porai mėnesių.

 

Kaip geriausia keliauti tarp miestų ir salų?

Greičiausias būdas keliauti tarp didžiųjų miestų ir salų – skristi. Tačiau Indonezijoje dažnai lėktuvai vėluoja, tad suplanavę kelionę lėktuvu įvertinkite vėlavimo galimybę. 

 

Traukiniais galima keliauti tik salų viduje – Javos, mažoje dalyje Sumatros ir Borneo salose. Kelionės ekonomine klase labai pigios, tačiau pigius bilietus reikia pirkti iki kelionės pradžios likus bent savaitei. Kelionė ekonominės klasės traukiniu trunka pakankamai ilgai: pavyzdžiui, keliaudami iš sostinės Džakartos iki Džogjakartos miesto, kur aplink įsikūrusios Prambanano ir Borobudūro šventyklos, galite užtrukti net apie 8–9 val.

 

Tarp salų galite keliauti viešaisiais keltais, tačiau jie kelia retai ir kelionės trunka ilgiau. Tiesa, visuomet galite rinktis greitaeigį katerį (privačiai kelionei arba grupei). Jis bus greitesnis, tačiau ir brangesnis. Kai kur tokie kateriai išvyksta pagal grafiką, kitur – tada, kai susirenka reikiamas skaičius žmonių.

 

Galima keliauti tarp miestų ir salų autobusais. Kai kada keliaujant tarp miestų autobusų grafikai yra lankstūs, tad gali būti, kad atvyksite ir lauksite stotyje, kol išvažiuosite, nors išvykimo laikas jau bus praėjęs. Belaukdami galite gauti ir privačių autobusiukų vairuotojų pasiūlymų. Keliones autobusais tarp salų dažniausiai organizuoja privačios bendrovės, todėl jos laikosi grafikų. Autobusų vairuotojai važiuoja labai greitai ir pagal europinius standartus – neatsargiai, nesilaikydami kelių eismo taisyklių. Tiesą sakant, keliauti autobusais didelius atstumus arba tarp salų gali tik stiprių nervų žmonės.

 

Kiek pinigų reikia turėti su savimi?

Tai labai priklauso nuo jūsų asmeninių poreikių: kokiuose restoranuose mėgstate valgyti, kur apsistoti, kaip pramogauti, ką pirkti, labiau patinka individualūs turai ar su grupėmis ir pan. Jeigu jūsų poreikiai nedideli, pavyzdžiui, gyvensite svečių namuose, valgysite paprastose kavinėse, nepirksite alkoholinių gėrimų, per dieną gali pakakti apie 23 Eur.

 

Ką būtina pamatyti Indonezijoje?

Kiekvieno keliautojo norai ir tikslai skiriasi. Kiekvienas renkasi skirtingus pomėgius, biudžetą, laiko sąnaudas. Norintieji didelės egzotikos dažnai keliauja į Borneo salą pamatyti orangutanų, Komodo salą – Komodo drakonų, Sumatros saloje lanko dramblius, o į Sulavesio salą dažnai vyksta stebėti laidotuvių procesijos. Mėgstantys aktyvų poilsį kopia pasitikti saulės į Javos saloje esantį Bromo ugnikalnį ar į toje pačioje saloje esantį Kawah Ijen ugnikalnį stebėti mėlynosios liepsnos ir sieros telkinių, o savo ištvermę išbando mėgindami nugalėti Lomboko saloje esantį įspūdingąjį Rinjani ugnikalnį. Mėgstantys istorinį ir religinį paveldą keliauja pamatyti Prambanano ir Borobudūro šventyklų, o norintys pasimėgauti rojumi žemėje ar gerai pašėlti renkasi skirtingas Balio salos vietas, vieną iš Gili salų.

 

Tai labiausiai keliautojų lankomos vietos, tačiau Indonezija gali pasiūlyti kur kas daugiau ne tokių žinomų, bet ne mažiau įspūdingų kampelių.

 

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama. Straipsnyje naudojamos nuotraukos iš asmeninio autorės nuotraukų archyvo ir be atskiro autorės leidimo jas naudoti draudžiama.