Patarimai pradedantiesiems fotografams

Autorius: Norbertas | Zoombook.lt , 2013, Kovo 18d.

Jei fotografuoti pradėjai labai neseniai, šie patarimai Tau bus labai naudingi. Iš pradžių, tai gali atrodyti labai sudėtinga ar net juokinga, tačiau patys pirmieji žingsneliai yra labai svarbūs. Šiuos patarimus verta atsiminti kiekvieną kartą fotografuojant.

Visų pirma, stenkis neapsijuokti prieš save patį (-čią) ir prieš pradėdamas (-a) fotografuoti nuimk objektyvo dangtelį. Kartais dėl išsiblaškymo ar skubėjimo taip atsitinka visiems.

Fotografuodamas (-a) fotoaparatą laikyk tvirtai, išsiliejęs vaizdas kokybės nuotraukai tikrai nepridės, na bent iki tol, kol išmoksi tai tinkamai panaudoti.

Visuomet pasitikrink, ar objektyvo bei blykstės neužstoja fotoaparato dirželis ar pirštai. Šie nuotraukose pasirodantys svetimkūniai tik gadina kadrus.

Fokusuok pagrindinius nuotraukos objektus, o ne foną. Naudok automatinę fokusavimo sistemą. Fokusuodamas (-a) rankiniu būdu, gali prarasti daug brangaus laiko.

Kai fotografuoji lauke, atkreipk dėmesį ir į savo šešėlį. Stenkis, kad jis nekristų ant fotografuojamo objekto.

Laikyk fotoaparatą tiesiai tam, kad horizonto linija taip pat būtų tiesi. Svyrantis horizontas pateisinamas labai nedaugeliu atveju. Atkreipk dėmesį, kad horizonto linija nekirstų žmogaus kūno.

Kai fotografuoji portretą, stenkis būti arčiau. Jei nutolsi per daug, bus sunku suprasti ką, iš tiesų, nori parodyti savo nuotrauka. Tačiau neprieik ir per daug arti. Kai trūksta erdvės tam, kad nufotografuotum visą žmogaus veidą, geriau nukirpk šiek tiek kaktos, nes smakras turi likti.

Stebėk antrą planą. Daiktai, esantys už fotografuojamo objekto nugaros, gali sugadinti nuotrauką. Stenkis, kad stulpai, medžių šakos ar kiti panašūs objektai nekyšotų tiesiai iš žmogaus galvos.

Kai fotografuoji lauke, atkreipk dėmesį, iš kur šviečia saulė. Ji turėtų apšviesti objekto priekį, o ne nugarą. Kai saulė šviečia iš nugaros, objektas liks šešėlyje ir teks panaudoti papildomas priemones (blykstę ar reflektorių) norint, kad objektas būtų ryškus.

Stebėk apšvietimą ne tik lauke, bet ir patalpose. Daiktai nuotraukose neturi būti paskendę tamsoje. Kai apšvietimo pakanka, objektų detalės bus ryškios ir aiškios. Kai jo per mažai, viskas bus juoda. Na, o kai apšvietimas per daug intensyvus, objektai bus peršviesti, kitaip tariant, išdegę – nuotraukoje matysi baltas dėmes.

Portretas – gana subtilus fotografijos žanras. Stenkis, kad kadre būtų visa fotografuojamo žmogaus galva, o akys atmerktos. Jei žmogus su akiniais, stebėk, kad krentanti šviesa neatsispindėtų nuo akinių stikliukų.

Sunkiausia gražiai nufotografuoti žmogų, kai jis valgo, geria ar kalba. Išlauk akimirkos kai veidas bus ramus, pasirodys šypsena, o daiktai, pavyzdžiui puodukas, taurė ar stiklinė, neužstos veido. Na, ir žinoma, fotografuok žmogų iš priekio, ne iš nugaros.

Atkreipk dėmesį į kompoziciją ir nenustumk objektų visai į kadro šoną. Ateityje tokie ir panašūs eksperimentai bus sveikintini, tačiau kol mokaisi, geriau pasikliauk taisyklėmis, ypač kompozicijos.

Autoportretas taip pat subtilus ir įdomus žanras, tačiau iš pradžių, atkreipk dėmesį į techninius dalykus. Jei fotografuoji iš rankų, laikyk fotoaparatą abiem rankomis. Na, o jei fiksuoji savo atspindį ant stiklo ar veidrodžio, išjunk blykstę.

Vaikus fotografuoti reikia jų akių lygyje. Tai svarbi ir bent jau pradžioje neginčijama taisyklė.

Kai fotografuoji peizažą, stenkis, kad kadro negadintų medžiai ar koks stulpas, esantis viduryje kompozicijos. Peizažas gali tapti įdomesniu, jei tolumoje pasirodys ir žmogaus figūra.

Blysktę naudok tik tuomet, kai jos tikrai reikia, ypač kai fotografuoji daiktus. Natūralus apšvietimas daiktų tūrį bei formą perteikia daug efektingiau.

Siekdamas (-a) kokybės, naudok optinį, o ne skaitmeninį vaizdo priartinimą.

Prieš fotografuodamas (-a) visuomet pasvarstyk, kuris kadro kompozicijos variantas atrodys geriau: statmenas portretinis, ar gulsčias peizažinis.

Tokia gausa patarimų vienoje vietoje turėtų nesmarkiai apsisukti galva. Tačiau laikui bėgant visa tai taps natūralu, juk tai tik pirmieji žingsneliai į fotografijos pasaulį.

zoombook-su-adresu.png