Sėkmingos kelionės receptai: keliautojo Dainiaus Kinderio patirtis

Autorius: Kelionių manija , 2012, Balandžio 02d.

Dainius Kinderis Filipinuose. Nuotr. iš asmeninio archyvo

 

Paklaustas, ko reikia, kad kelionė būtų sėkminga, žinomas keliautojas Dainius Kinderis prasitarė turintis tik vieną vienintelį ritualą prieš kelionę – į oro uostą atvykti gerokai ankščiau skrydžio laiko. Akivaizdu, kad to nepakanka. Tituluotas Lietuvos Magelanas, neseniai pasinėręs į išskirtinių egzotinių kelionių organizavimo verslą, dalijasi savo įžvalgomis apie kelionės planavimą ir išmintį kelyje.


1. Skirkite laiko planavimui

Kuo geriau suplanuosite kelionę, tuo ji bus kokybiškesnė ir patirsite mažiau netikėtų ir nemalonių siurprizų. Likus keliems mėnesiams iki kelionės apsiverskite žemėlapiais, knygomis-kelionių vadovais ir ieškokite patarimų internete. Rasite tikrai daug ir į kelionę norėsis dar labiau. Kelionėse stenkitės išbandyti ir labai taupų, ir prabangų variantą, pamiegokite ir pliaže, ir labai gerame viešbutyje.


2. Susiraskite patikimą gidą

Kalnų žygiuose ir kitose atokiose vietovėse be gido neišsiversite. Jeigu jums pasitaikė geras ir daug žinantis, aštraus proto ir vakarietiškai mąstantis gidas – jums pasisekė. Venkite pernelyg lipšnių ir nerimtų „draugelių“, siūlančių gido paslaugas miestuose ir kitose turistinėse vietose, dažniausiai jie nebūna verti dėmesio. Geriausius gidus atsijoja rinka, jų kontaktus galite rasti keliautojų forumuose internete.  


3. Nebijokite leisti pinigų

Kuo daugiau pinigų – tuo geriau. Nebijokite jų leisti, kol turite, bet mokėkite ir skaičiuoti, planuotis dieną į priekį, savaitę į priekį. Visada turėkite patikimą kontaktą namuose, kuris turėtų jūsų sąskaitos numerį ir esant bėdai, visada galėtų atsiųsti jums pinigų. Leisdami pinigus, pagalvokite, ar geriau pirkti paslaugą iš vietinio kalnų gyventojo, ar iš turistinės firmos. Visada galite taip padėti labiau stokojantiems. 


4. Keliaukite su patikrintu draugu

Pastebėjau, kad ankščiau buvo daug sunkiau susirasti kelionės partnerį tolimoms kelionėms. Dabar – paprasta. Vadinasi, išlaisvėjome, prasiplėtė akiračiai ir horizontai, atsivėrė sienos ir pradėjome uždirbti, be to, išmokome protingai planuotis tolimas keliones. Mano kelionės draugai visada būna seni ir patikrinti gyvenimo, tačiau, dirbdamas kelionės vadovu, visada būnu pasiruošęs keliauti su visiškai nepažįstamais žmonėmis ir už juos atsakyti. 


5. Susipažinkite su vietiniais

Geriausiai su šalimi susipažinsite radę vietinių bičiulių, kurie nėra turizmo industrijos dalis. Eikite į vietinius turgus, teatrus, apsilankykite vietinių namuose ir stenkitės išvengti turizmo „kontaktorių“ ir „sub-kontaktorių“, kurie bandys jus įvelti į „viskas įskaičiuota“ pinkles. Tokiu atveju pamatysite mažai ir, dažniausiai, bendrausite tik su nuobodžiais turistais iš Vakarų.


6. Įsijauskite į kasdieninį lankomos šalies gyvenimą

Mane labiausiai domina šalies rutina, kasdienis jos gyvenimas. Turistinių objektų stengiuosi vengti, bet ne visada pavyksta. Kelionės metu daug sportuoju, treniruojuosi parkuose, einu į vietinius baseinus, sporto klubus. Taip atrandu daug naujų ir nepatirtų dalykų. Visada renkuosi ilgus žygius gamtoje, per dykumas, džiungles. Į aukštus kalnus nelipu, užtenka jais pasigrožėti iš apačios. Vienas iš svarbiausių atradimų visose kelionėse – maistas. Juk galima į Gruziją skristi vien dėl tikro chačapurio, o į Japoniją dėl tikro suši.


7. Keliaukite kaip vietiniai

Stengiuosi keliauti taip, kaip vietiniai. Pavyzdžiui, Filipinuose džipniais (ant stogo), Tailande tuk-tukais, Maroke su Grand Taxi. Patirsite daug įspūdžių ir jumis stebėsis patys vietiniai.

 

8. Neatsisakykite gatvės maisto, bet būkite atsargūs

Su tradicinėmis virtuvėmis reikia būti atsargiems. Ypač trečiojo pasaulio šalyse. Jeigu esate nusiteikę eksperimentuoti, turite būti nusiteikę kažkurią dieną praleisti tualete ar ilsintis lovoje. Vaisius, jeigu jų neplaunate, valgykite tik lupamus, įrankius priimkite tik tada, jei juos atneša išmirkytus karštame vandenyje. Aišku, galima nerizikuojant maitintis tik restoranuose, tačiau atsisakyti naktinių turgų ir gatvės maisto – didelis praradimas. Įdomiausia su tradicine virtuve susipažinti apsilankius pas vietinius žmones, kur ne tik išbandysite unikalių patiekalų, bet ir apie juos daug sužinosite. Man labiausiai įsiminusios virtuvės – Maroko, Gruzijos ir Taivano.  

 

9. Dėmesingai rinkitės, kuriems muziejams verta skirti laiko

Nemėgstu didelių muziejų, nors jie dažnai būna įdomūs. Pavargstu nuo slampinėjimo po juos, kaip nuo beprasmio apsipirkinėjimo parduotuvėse. Vis tik aklai jų nevengiu, yra pasitaikę apsilankyti tikrai dėmesio vertuose muziejuose.   


10. Atsiklauskite, ar žmogus nori būti fotografuojamas

Labai svarbu dar prieš kelionę pasidomėti, kokia būna vietinių reakciją į fotografavimą. Yra šalių, kuriose žmonės labai nemėgsta būti fotografuojamais dėl įvairiausių įsitikinimų (pavyzdžiui, Bolivija, Meksika, Mauritanija), taip pat dėl to, kad tiki, jog iš jų bus pasipelnyta, o jie už tai nieko negaus (Gana, Kongas, Etiopija). Bet yra šalių, kur neįmanoma pabėgti nuo vaikų, lendančių į fotoaparato objektyvą – tai Filipinai, Indonezija. Jeigu abejojate, ar žmogus nori būti fotografuojamas, visada atsiklauskite, jis tą įvertins.


11. Neapsikraukite kilogramais suvenyrų

Pradžioje visi veža daug lauktuvių, vėliau, kai kelionių skaičius perkopia dešimtį, mažėja ir suvenyrų kilogramai. Aš visada parvežu vietinės kavos arba arbatos. Pastebėjau, kad lietuviai labai sunkiai atsispiria rankų darbo šedevrams iš medžio ir noriai tempiasi namo netgi didelius eksponatus.


12. Stereotipus palikite namie

Negalima į kelionę pasiimti savo šalyje suformuotų stereotipų. Naujoje tolimoje šalyje viskas kitaip. Prisitaikykite, arba parsivešite tik blogus prisiminimus.

 

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.