Sėkmingos kelionės receptai: keliautojos Žydronės Lukšytės patirtis

Autorius: Žydronė Lukšytė , 2012, Birželio 14d.

Ž.Lukšytės nuotr.

 

Įžanginis žodis

Kiekvienas turime savą kelionių stilių, pomėgius ir lūkesčius. Tačiau visuomet įdomu paklausyti patarimų tų, kurie ne vieną tūkstantį kilometrų įveikė, ne vieną tūkstantį žmonių svečiuose kraštuose sutiko, o įvairiuose pasaulio kampeliuose patirtus nuotykius galėtų pasakoti valandų valandas..

Taip kilo mintis pakalbinti žymius Lietuvos keliautojus. Jau dalijomės Lietuvos Magelano Dainiaus Kinderio kelionių filosofiją. O šįkart keliautojų portalui kelioniumanija.lt savo neįkainojamą kelionių patirtį atskleidžia Žydronė Lukšytė.

Prieš keletą metų lietuviškų laikraščių ir žurnalų puslapiuose mirgėjo šios keliautojos nuotykiai Pietų Amerikoje, kur ji praleido pusantrų metų. Moteris neslepia, kad minėta kelionė įkvėpė naujoms kelionėms – grįžusi į Lietuvą Žydronė ėmėsi kelionių į Lotynų Ameriką organizavimo, Latinotravel.lt.  

kelioniumanija.lt

 

Kiekvienas keliautojas tikriausiai turi savą sėkmingos kelionės receptą, ir čia taip pat, kaip ir kulinarijoje, nėra vienos teisingos versijos. Kiekvienam pagal skonį, kaip sakoma. Na, o aš dalinuosi savuoju „receptu“ ir tais ingredientais, kurie kelionę paverčia sėkminga.

 

1. Pasirink šalį, kuri tave įkvepia. Dažnai girdimos agentūrų vilionės – „50 procentų nuolaida“, „viskas įskaičiuota“ ir pan. – gal ir skamba viliojančiai (o kartais iš tiesų gali būti naudinga tais pasiūlymais pasinaudoti), tačiau kai kalba eina apie sunkiai užtarnautas atostogas, keliaukite ten, kur skrieja jūsų svajonių sparnai! Tokiu atveju ir ruošitės šiai kelionei su įkvėpimu, ir jūsų siela skrajos, kai pasieksite savo svajonių kraštą. Žinoma, skeptikai pasakys, kad daug prisisvajojus, po to gali tekti nusivilti, kai svajonės neatitiks lūkesčių. Tačiau iš tiesų taip atsitinka gana retai (man niekada!), o kuo ilgiau tokią kelionę atidėliosite, tuo didesnė tikimybė „prisisvajoti per daug“, tad geriau keliaukite ten dabar!

 

2. Tinkamai pasiruošk. „Patyrę keliautojai“ vaizduoja, kad keliauja spontaniškai, vedami nuotaikos, su kuria atsikelia ryte. Tačiau jei atostogoms turite tris-keturias savaites per metus, neturėti jokio kelionės plano yra didelė prabanga. Nesakau, kad reikia to plano įsikibus laikytis, bet jį turėti būtina!

Visų pirma, ruošdami kelionės maršrutą, geriau įsigilinsite į kelionę ir būsite geriau pasiruošę priimti sprendimus kelionės metu, ką būtinai norite pamatyti, o ką iš lankytinų objektų galite „aukoti“, atsiradus su transportu susijusiems ar kitokiems nesklandumams.

Antra, pasiruošimas padės jums užmegzti artimesnį kontaktą su vietiniais žmonėmis ir geriau pažinti šalį. Tarkime, jei ruošdamiesi kelionei į Argentiną perskaitysite apie šios šalies konfliktą su Didžiąja Britanija dėl Folklando-Malvinų salų, tikrai per pokalbį su vietiniais šių salų nepavadinsite britišku pavadinimu Folklandų salos ir laikysitės „Malvinų“ versijos. O tai jums išgelbės santykius su naujaisiais draugais!

Yra ir kitų dalykų, kuriems verta pasiruošti: pasiskiepyti, jei žadate vykti į šalis, kur siaučia tam tikros ligos (beje, kai kurios šalys tiesiog neįsileidžia keliautojų, jeigu jie neturi, pavyzdžiui, skiepo nuo geltonojo drugio); pasirūpinti savo fizine forma, jei ketinate kelionės metu leistis į sudėtingesnius žygius; išmokti bent kelias frazes vietine kalba (argi jums nėra malonu, kai svečias iš užsienio į jus kreipiasi, kad ir laužytai „laba diena“?) ir t.t…

3. Susiskaičiuok biudžetą ir užsimesk 20 procentų. Vienas nemalonesnių netikėtumų, galintis ištikti kelionėje – kad daug kas kainuoja brangiau nei įsivaizdavote. Tai lengvai gali atsitikti išsirengus kelionei į Vakarų Europos šalis ar kokią Australiją. Bet kartais taip atsitinka ir keliaujant į mažiau išsivysčiusias šalis, kai jas nuvertiname, manydami, kad tai viso labo „trečiojo pasaulio“ šalys  ir jose turi būti „viskas pigu“. Deja, ne visuomet taip būna. Kartais ganėtinai skurdžios šalys palaiko aukštas kainas už turistines paslaugas, nes mato būdą bent čia „užsidirbti“, o kartais tose šalyse jūsų norimos paslaugos tiesiog yra… prabanga, todėl ir kainuoja prabangiai. Biudžetą pasiskaičiuoti padės pokalbiai su jūsų pasirinktoje šalyje jau keliavusiais draugais ar pažįstamais, o taip pat informacija, randama kelionių vadovuose ar internetiniuose forumuose. Na, o „20 procentų užsimetimas“ yra skirtas nenumatytoms išlaidoms ar pirkiniams – kad nereikėtų kreiptis pagalbos į Lietuvoje likusius artimuosius.

4. Išvyk su gerais lūkesčiais ir teigiamu nusiteikimu. Yra toks geras rusiškas posakis: kokį vardą  suteiksi laivui, taip jis ir plauks. O tai reiškia – gero tikėsitės, tą ir gausite. Ieškosite minusų – jie jus tikrai susiras. Kelionėje stenkitės įžvelgti gerąsias puses, o ne „inspektuoti“ lankomą šalį. Mes negalime pakeisti šalių, į kurias keliaujame (negalime padaryti Indijos švaresne, Maroko mažiau triukšmingu ar Grenlandijos šiltesne), tačiau galime pasirinkti požiūrį į tas šalis. Ir tuomet dažnai prieisime išvados, kad „kitoks“ dar nereiškia blogesnis.

5. Stenkis pažinti – nuolat būk atviromis akimis. Keliaudama stengiuosi valgyti kavinėse, kur maitinasi vietiniai, kalbuosi su bobute autobuse ar su padavėju bare, su prekybininku turguje. Ne tik atsakau ko nors klausiama, bet ir pati pakalbinu. Taip smagiau ir tikrai suteikia daugiau įspūdžių, nei vien tik bendrauti su agentūros, kuri vežasi jus į kokį nors turą, darbuotojais. Taip pat stengiuosi pažinti šalį ragaudama naujus valgius, išragauju negirdėtų vaisių sultis, visus „nacionalinius“ kokteilius. Net jūros kiaulytę ryžausi paragauti Ekvadore. Nesakau, kad patiko – bet pabandyti buvo būtina!

6. Duok sau laiko. Tiesą pasakius, man liūdniausia žiūrėti į tokius kelionių maršrutus, kurie rėkte rėkia – daugiau daugiau daugiau. Yra žmonių, kurie nori per dvi savaites pamatyti šešias šalis ar per du mėnesius apskristi visą pasaulį. Jie, kaip ir darbuose, siekia tikslo – didžiausio rezultato per trumpiausią įmanomą laiką. Tačiau, mano manymu, kelionė yra ne apie rezultatą, kelionė yra apie procesą. Kelionės metu reikia atsipalaiduoti, mėgautis, leisti sau sustoti ir pasigėrėti saulėlydžiu ar kitu gražiu reginiu. Todėl visuomet patariu kažko atsisakyti, kad gautum daugiau – ne, tikrai ne pliusiukų sąraše, o daugiau kokybiškų įspūdžių. Aš pati dažnai aukoju muziejus (jeigu tai ne tokie muziejai, kaip Aukso muziejus Bogotoje arba Ermitažas Sankt Peterburge) tam, kad galėčiau daugiau laiko praleisti gamtoje ar šiaip bastytis po jaukų miestą, sėdinėti lauko kavinėse, klausytis gatvės muzikantų ir pan. Nes kai prisimenu savo keliones, atmintyje vis dar ryškūs vaizdai, kaip sėdėjau nusvėrusi kojas nuo skardžio Atlanto pakrantėje Portugalijoje, kaip naktį lipau į smėlio kopą Maroke ir ten žiūrėjau į žvaigždes arba kaip ėjau tris dienas lietui lyjant per Patagonijos kalnus Čilėje… Tuo tarpu retas muziejus atrodo įspūdingas po aštuonerių ar daugiau metų. Ir dar mažiau jų kelia tokius šiltus prisiminimus.

7. Saugok savo nugarą. Keliaudamas esi svetimas toje šalyje. Nepažįsti vietinių papročių, nežinai, kas saugu ir kas ne. Nors aš skeptiškai žiūriu į įvairius gąsdinimus apie „nesaugias“ šalis, tačiau visiškai sutinku su taisykle – „saugokis ir būsi apsaugotas“. Tarkim, Vilniuje stoties rajone nėra garantuotai saugu vaikščioti naktį vienam, girtam ir dar su kamera ar brangiu fotoaparatu ant kaklo. Nėra visiškai saugu palikti krepšį ant grindų traukinių stotyje ir nueiti už dešimties metrų iki kasų  nusipirkti bilieto. Mūsuose tokios saugumo ribos. Šalyje, į kurią vykstate ribos gali būti ir kitokios. Gali būti, kad kažkurioje šalyje net jūsų sidabrinis žiedas atrodys iššaukiančiai ilgapirščiams. Todėl reikia atsižvelgti į vietinius „niuansus“ (sužinosite juos vėl gi pakalbėję su ten keliavusiais), bet nereikia leisti, kad jūsų baimės užkirstų jums kelią į Kelią.

8. Leisk kuprinei kvėpuoti – tuo pačiu lengviau kvėpuosite ir jūs. Neapsikraukite nereikalingais daiktais, kurie jums trukdytų keliauti lengvai. Kai pradėjau keliauti, į mano kuprinę tilpdavo ir dušo želė, ir plaukų džiovintuvas, ir dar velniai žino kiek kitų „labai reikalingų“ daiktų. Tačiau bekeliaudama supratau, kad lengvai galiu be jų apsieiti, ir gerokai lengviau jaučiuosi, kai mano kuprinė sveria ne 20, o 12 kilogramų. Be to, mažiau įsidėję daiktų į kelią, visuomet turėsite daugiau vietos lauktuvėms ar kitiems mieliems pirkiniams, kurie džiugins jus ir grįžus iš kelionės. Todėl dabar į kelionę leidžiuosi tik su daiktais iš gerai „atidirbto“ ir praktikoje patikrinto daiktų sąrašo.

9. Nusiteik netikėtumams. Kad ir kaip gerai suplanuosite kelionę, tačiau joje TIKRAI lauks netikėtumai, kurie pakoreguos jūsų planus. Tad improvizuokite, neprisiriškite prie plano. Ir mokėkite kantriai priimti nesklandumus. Kartą, kai Gvatemaloje autobusiukas privažiavo nepravažiuojamą, lietaus apsemtą kelio ruožą, teko perlipti („persėsti“ netinka, nes ten nebuvo kur „sėsti“) į vietinę transporto priemonę – atvirą sunkvežimį, kuriuo važiuojama atsistojus. Buvo tik smagiau, ir kartu keliavę draugai iki šiol pasakoja, kad tai buvo vienas įsimintinesnių kelionės epizodų. Jei priimsite kelionės „korekcijas“ lengvai, jos tik pagardins jūsų „kelionės patiekalą“ taip kiekvienam patiekalui reikalingais pipirais, ir nuo to bus tik skaniau.

10. Keliauk! Kol skaitote šį subjektyvių patarimų, arba kitaip tariant – tik mano pačios per keliavimo praktiką atrinktų „geros kelionės ingredientų“ sąrašą, jau galėtumėte keliauti! Tad nieko nelaukite – įgyvendinkite savo svajones! Sėkmingų kelionių, arba kitaip tariant – skanaus!


Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.