„Sofinėjimas“ – nemokama nakvynė užsienyje

Autorius: Jurgita Čepulytė | Alfa.lt , 2011, Kovo 07d.

Jeigu nemėgstate „sustyguotų“ arba visiškai sukomplektuotų kelionių (angl. all inclusive), o žodis „tranzuoti“ siejasi su mėgstama veikla, verta pasidomėti ir populiarėjančiu „sofinėjimo“ keliavimo būdu.

 

Kas tas „sofinėjimas“?

„Sofinėjimas“ vyksta siūlant nemokamą nakvynę užsieniečiams ir tautiečiams iš kitų vietų savo namuose ant atliekamos sofos (čiužinio, grindų, lovos, etc.) arba tiesiog susitinkant pabendrauti, išgerti kavos, aprodyti miestą. Nuo 2004 metų internete pradėjęs veikti „sofinėjimo“ tinklas www.couchsurfing.org dabar jungia keliautojus ir vietinius gyventojus daugiau nei 230 šalių ir teritorijų visuose septyniuose žemynuose.

Tai būdas ne tik atvažiuoti ir pamatyti kelis lankytinus objektus šalyje, bet atrasti miesto ar šalies „dvasią“, mokytis tolerancijos, susirasti naujų pažinčių, pažinti ir patirti kitą kultūrą. Pasak įkūrėjų, „sofinėjimas“ padeda naujai tyrinėti ir pažinti pasaulį, kurti ryšius su žmonėmis, kuriuos sutinkame, ir atsakyti į skirtingumą smalsumu, vertinimu ir pagarba. Toks keliavimo ir pažinimo būdas skatina žmones mokytis ir augti, bendrauti su kitokiais žmonėmis, ieškoti naujų vietų arba tiesiog palikti savo komforto zoną ir išbandyti save visiškai naujose situacijose.

 

Kaip įsitraukti į „sofinėjimą“?

Ryšių kūrimas ir bendravimas „sofinėjimo“ procese prasideda registruojantis jau minėtame www.couchsurfing.org portale. Registracija, kuri gali būti tiek mokama, tiek nemokama, tėra pirmas žingsnis. Viena pagrindinių ir svarbiausių dalių – sukurti vadinamąjį profilį, kurį matys kiti tinklo nariai ir pagal kurį rinksis, ar su jumis susitikti. Profilis, į kurį, be įprastų klausimų apie amžių, išsilavinimą ir t. t., įtraukti ir tokie kaip asmeninė filosofija, mėgstamiausias žmonių tipas, nuostabus dalykas, kokį esate padarę, patyrę.

Svarbu pateikti ir nuotraukų, atspindinčių jūsų keliones ar smagiai praleistą laiką. Patartina sutvarkyti ir žemėlapį, kuriame pagal pasirinkimą žymimos aplankytos vietos, kurias norima ar planuojama aplankyti, kur buvo gyventa.

Kitas labai svarbus aspektas – kokiose „sofinėjimo“ veiklose asmuo paskelbia dalyvaująs. Rinktis galima iš trijų galimybių: ieškoti bendrakeleivių, priimti svečius ar eiti kavos. „Sofinėjimo“ statuso pasirinkimas neapriboja jūsų keliavimo galimybių, t. y. jei turite statusą „Susitikti puodelio kavos“, tai nereiškia, jog kiti „sofinėtojai“ nenorės jūsų priimti nakvynei. Be to, kartu su pasirinktu statusu galite pateikti atskirą informaciją, pavyzdžiui: esate kam nors alergiškas, negalite svečių priimti tam tikru metu, siūlote ne sofą, o tik stogą virš galvos ir svečiai turėtų pasirūpinti miegmaišiais ir t. t.

Be jūsų pačių pasirinktų nustatymų ir pristatymų, kiti „sofinėtojai“ taip pat gali reaguoti į anketą. Jie gali palikti teigiamus, neutralius arba neigiamus atsiliepimus apie jus. Tai gali būti tiek jūsų draugai, kurie yra užsiregistravę portale, tiek ir kiti „sofinėtojai“, kuriuos jau sutikote. Tai yra pagrindinis informacijos šaltinis, kai „sofinėtojai“ renkasi žmogų, pas kurį norėtų apsistoti ar priimti.

 

Kiek rizikuojame?

Kad ryžtumėtės taip keliauti, reikia drąsos ir pasitikėjimo savo jėgomis, jog sugebate kontroliuoti įvairias situacijas ir esate plačių pažiūrų žmogus. Jei esate šeimininkas (angl. host), tai įsileidžiate visiškai svetimą žmogų į savo namus, galbūt net patikite svečiui savo būsto raktus, o kartu ir nuosavybę. Net jei einate tik išgerti kavos, iš tikrųjų nežinote, ką sutiksite. Lygiai tokia pati situacija yra ir atvykstant į svečius – bent iš dalies reikia pasitikėti šeimininku, kad apsistotum jo/jos būste bent vienai nakčiai ir kartu leistum laiką dažniausiai visiskai nežinomoje vietoje. Daug kas tai pavadintų visišku neatsargumu, neatsakingumu ir sąmoningu problemų ieškojimu. Tačiau „sofinėjimo“ tinklas turi savus saugumo saugiklius (nors, žinoma, jie, kaip ir visi kiti, yra apeinami).

Verifikacija. Tai sistema, leidžianti registruoti „sofinėtojo“ vardą, pavardę ir gyvenamąją vietą. Sumokėjus vienkartinį pasirinkto dydžio nario mokestį (nustatytas tik minimalus dydis priklausomai nuo valstybės, kurioje gyvenama) paštu gaunamas atvirukas, kuris naudojamas verifikacijai užtvirtinti. Tokiu būdu ne tik demonstruojamas noras prisidėti ir palaikyti „sofinėjimo“ iniciatyvą, bet ir patvirtinama, jog nesislepiama po svetima tapatybe ar nemeluojama apie gyvenamąją vietą.

Atsiliepimai. Palikdami atsiliepimus „sofinėtojai“ ne tik įvertina patirtį (pozityvi, neutrali, negatyvi), bet ir parašo svečio ar šeimininko apibūdinimą, pirmą įspūdį, kas patiko ir nepatiko. Šios rekomendacijos negali būti koreguojamos iš gavėjų pusės. Kuo daugiau pozityvių rekomendacijų iš skirtingų asmenų, skirtingų pasaulio kraštų ir dar skirtingomis kalbomis „sofinėtojas“ turi, tuo labiau verta juo pasitikėti ir su juo susitikti.

Draugai. Portale taip pat galima žymėti asmenis kaip draugus (žinoma, reikalingas abiejų „sofinėtojų“ sutikimas). Pagal tylų susitarimą tai reiškia, jog laiduojama už tą žmogų.

Apibendrinant galima pasakyti: Taip, tai yra rizikinga, bet juk tie, kurie nerizikuoja, negeria šampano. O šiuo atveju negauna ir labai vertingos, kasdienybę praskaidrinančios patirties. Taigi pasirenkite atstovauti Lietuvai ir būkite atviri naujovėms.  

 

Alfa.lt-logo1-1.gif