Dienos išvyka po Lietuvą: Anykščiai ir Siauruko muziejus

Autorius: Kelionių manija , 2014, Liepos 14d.

Ties Šventosios ir Anykštos upių santaka įsikūrę Anykščiai sudomins ir kultūros gerbėjus, ir gamtos mėgėjus. Manoma, kad Anykščiuose kadaise stovėjusi legendinė Vorutos pilis, kuri, kur kas seniau nei Kernavė, esą buvusi pirmoji Lietuvos sostinė. Anykščiai rašytiniuose šaltiniuose minimi nuo 1442 m.

Anykščius taip pat garsina ir siaurukas – tebeveikianti siaurojo geležinkelio linija ir jos garbei įkurtas muziejus. Vaizdinga ir Anykščių apylinkių gamta: čia įkurtas Anykščių regioninis parkas. 

 

Siauruko muziejus

Vienas iš įdomiausių Anykščius garsinančių turizmo objektų – tai siaurasis geležinkelis, arba siaurukas, vienas iš 19 amžiaus technikos stebuklų. Siauruko muziejus įsikūręs Anykščių geležinkelio stotyje. Lietuvoje išlikusi vienintelė siaurojo geležinkelio linija, kuria galima pakeliauti po Anykščių apylinkes. Siauruko muziejus supažindina su šios, kadaise svarbios geležinkelio linijos, istorija. Be to, iš stoties vykdomi pramoginiai reisai siauruku – ne tik įprastais vagonais, bet ir atvirais. Tiesa, pro ausis švilpiančio vėjo pernelyg tikėtis neverta. Vidutinis siauruko greitis yra apie 15 km/h. Neverta nusiminti, jei ir „nespėtumėte į traukinį“ – muziejuje galima išbandyti pasivažinėjimą drezina ir triračiu ant bėgių.

 

1siaurukas3.jpg 

Siauruko muziejaus eksponatas – Škoda gamykloje pagamintas istorinis garvežys 

 

Anykščių bažnyčios apžvalgos aikštelė

Anykščių Šv. Mato bažnyčios bokštai matosi iš tolo. Ir nenuostabu, juk ši bažnyčia yra aukščiausia Lietuvoje, jos bokštų aukštis – 79 m. Nuo viename iš bokštų įrengtos apžvalgos aikštelės atsiveria puiki Anykščių ir jų apylinkių panorama. Į šią 35 m aukštyje esančią aikštelę veda laiptai – teks įveikti 186 pakopas. Bažnyčios kieme stovi paminklas poetui, „Anykščių šilelio“ autoriui Antanui Baranauskui. 

 

Angelų muziejus

Anykščiuose Angelų muziejus buvo įkurtas Amerikos lietuvės ir yra vienintelis Lietuvoje. Čia sukaupta angelų kolekcija – nuo liaudies menininkų kūrinių iki modernių meno darbų. Be Angelų muziejaus, Anykščių centre dar veikia A.Baranausko ir A.Vienuolio memorialinis muziejus, supažindinantis ne tik su šių iškilių asmenybių gyvenimu, bet ir su Anykščių istorija. 

 

Kalitos kalnas

Unikali Lietuvoje 500 m ilgio vasaros rogučių trasa įrengta ant Kalitos kalno. Žiemą ant šio kalno veikia žiemos slidinėjimo centras. Anot legendos, ant Kalitos kalno kadaise buvo įsikūręs bajoro Nykščio dvaras. 

 

Puntuko akmuo

Antras pagal dydį Lietuvoje (po Barstyčių akmens) Puntuko akmuo stūkso netoli Anykščių. Greičiausiai Lietuvoje nėra labiau už jį lankomo akmens. Legenda pasakoja, kad kadaise velnias, norėdamas sugriauti bažnyčią, nešėsi akmenį. Staiga pragydo gaidžiai ir nelabasis, metęs akmenį, paspruko. Mokslininkai pateikia kiek kitokią akmens kilmės versiją – anot jų, Puntuką į Anykščius iš Skandinavijos prieš keliasdešimt tūkstančių metų atgabeno slinkdami ledynai. Akmeniui buvo duotas karžygio Puntuko vardas. Šis gamtos ir mitologijos paminklas tapo lakūnų S.Dariaus ir S.Girėno įamžinimo vieta. Į pietvakarius nuo Anykščių yra akmuo, vadinamas Puntuko broliu.

 

Arklio muziejus

Už 4-5 km nuo Anykščių, Niūronių kaime įkurtas muziejus, skirtas atskleisti arklio reikšmę lietuvių ūkio ir kultūros istorijoje. Muziejuje eksponuojami arkliniai žemės dirbimo padargai, kalvio įrankiai, transporto priemonės – iš Lietuvos miestų ir kaimų surinkti vežimai, bričkelės, lineikos, važeliai. Muziejaus etnografinėse sodybose rengiami edukaciniai renginiai, supažindinantys su senoviniais amatais, tradicijomis ir šventėmis.

 

1anyksciai-arklio-muziejus.jpg 

Etnografinė sodyba Arklio muziejuje 

 

Anykščių regioninis parkas

Vaizdingose Anykščių apylinkėse įkurtas regioninis parkas saugo gamtines vertybes. Tarp svarbiausių lankytinų vietų parke verta paminėti 25 m aukščio Vetygalos atodangą, esančią Šventosios upės šlaite; Šeimyniškėlių piliankalnį, ant kurio, teigiama, stovėjusi karaliaus Mindaugo Vorutos pilis; Liudiškių piliakalnį – buvusią piliavietę, kuri dabar J.Biliūno garbei vadinama „Laimės žiburiu“; Rubikių ežerą, turintį net 16 salų. Norintys pasižvalgyti po vaizdingas Anykščių apylinkes iš aukščiau, turėtų keliauti į Bijeikius, kur ant kalvos įrengtas 15 m aukščio apžvalgos bokštas. 

 

Taip pat skaitykite: Dienos išvyka po Lietuvą: Kėdainiai ir Krekenavos regioninis parkas

Nuotraukos iš kelioniumanija.lt archyvo

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.