Dienos išvyka po Lietuvą: Kretinga ir Japonijos paieškos

Autorius: Daiva Zaveckienė | Kelionių manija , 2014, Rugsėjo 26d.

Besibaigianti vasara į pajūrį atnešė vėjuotus orus. Vieną minutę švietė saulė, kitą – jau gūsingi lietaus pliūpsniai vijo ieškoti šiltesnės ir sausesnės vietelės po stogu. Todėl mūsų atostogos lietuviškam pajūry buvo kiek kitokios nei įprasta – tradicinį maršrutą namelis-paplūdimys pakeitė noras aplankyti dar nematytas vietas, esančias netoli pajūrio. Vieną iš tų vėjuotų dienų mūsų šeima išsiruošė į Kretingą. 

 

Grafų pėdsakais

Kretinga – palyginti nedidelis Žemaitijos miestelis, tačiau, kaip ir dauguma tokio dydžio Lietuvos gyvenviečių, bene labiausiai didžiuojasi bažnyčia. Be to, čia įsikūręs ir pranciškonų vienuolynas, tik šių religinių statinių apžiūrai sutrukdė kaip tyčia vos įsukus į pagrindinę Kretingos gatvę pliūptelėjęs lietus. Taigi nuskubėjome link dar vienos miestelio įžymybės – Kretingos dvaro sodybos, kurioje įsikūręs krašto muziejus. Vis po stogu. 

Gražuoliai dvaro rūmai įvairiais laikotarpiais priklausė žymiausioms tų laikų giminėms, pradedant Chodkevičiais, Sapiegomis, Zubovais ir baigiant Tiškevičiais. Būtent Tiškevičių dėka dvaras pasipuošė įspūdingu žiemos sodu. Panašu, kad faktas, jog anuomet tai buvo didžiausias Europoje privatus žiemos sodas, yra ne iš piršto laužtas, nes ir šiandien kelių aukštų oranžerija su egzotiškais augalais, spalvingomis žuvytėmis ir net lėtapėdžiais vėžliais baseine priverčia užriesti galvą ir grožėtis – juk čia auga per 500 rūšių augalų!

 

18kretinga.JPG 

 

Kretingos dvaro rūmuose įsikūręs muziejus, supažindinantis su krašto istorija: nuo archeologinių radinių iki eksponatų, supažindinančių su Lietuvos dvarų kultūra. Na, o kitoje gatvės pusėje neseniai restauruotame dvaro malūne įrengta ekspozicija, pasakojanti apie žemdirbių kultūrą. Čia riogso senoviniai žemės ūkio padargai, vaikų smalsumą žadina mediniai verpimo rateliai ir buities rakandai. Dvaro rūmus supa parkas su astronominiu kalendoriumi, fontanais bei skulptūromis. 

 

„Japonija“ Žemaitijoje

Pasidairę po žemaitišką dvarą ir užburti žiemos sodo vienbalsiai nusprendėme pratęsti botanikos pamokas ir traukti link gana neįprastos vietos Lietuvoje – Japoniško sodo. Iš Kretingos pasukome link Darbėnų, o vėliau nuorodos paslaugiai nuvedė mus kiek klaidžiais žvyrkeliais iki pat savanorių įkurto sodo. Ne įprasto lietuviško, o japoniško – su Arbatos nameliu, bonsų sodeliu ir sakurų alėja. 

Pasisemti harmonijos ir teigiamos energijos – tokių tikslų vedini čia atvyksta žmonės. Tiesa, harmonijos ir ramybės troškimas mūsų apsilankymo dieną buvo tarsi adatos paieškos šieno kupetoje. Vėjas nuo jūros nešė debesų kamuolius, pakeliui šiaušdamas visa, kas įmanoma. Pajūrio vėjo talžomos linko kruopščiai ant kalnelio susodintos sakuros, šakomis mojavo pušelės lyg norėdamos pasveikinti saulę, vis bandančią nors kartkartėmis nusišypsoti pro tirštus debesų kamuolius.  

 

18japoniskas-sodas.JPG 

 

Per keletą metų čia buvusio plyno lauko vietoje suspindo tvenkinių akys, tarp akmenų (o jų čia privežė geras 12 tonų!) išsirangė šaltinėliai, kurių krantus kruopščiai nutūpė japoniški ir vietiniai augalai – rododendrai, pušelės, viržiai, azalijos, beržai, japniniai klevai, įvairios viksvos ir kt. 

Sodas tebekuriamas ir labai linkiu, kad ši graži idėja ir toliau būtų plėtojama su tokiu pačiu užsidegimu.

 

Taip pat skaitykite:

Dienos išvyka po Lietuvą: Anykščiai ir Siauruko muziejus | Dienos išvyka po Lietuvą: Kėdainiai ir Krekenava

Nuotraukos autorės

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.