Gyva viduramžių dvasia ir žvilgsnis virš Kauno senamiesčio

Autorius: Daiva Zaveckienė | Kelionių manija , 2013, Gegužės 15d.
Gana ankstyvą rytmetį sugužame į stora raudonų plytų tvora apjuostą kiemą prie namo, praminto stipriu Perkūno vardu. Nuaidi rago trimitavimas. Taip mus pasitinka viduramžių pirklys Bitneris. Iškalbingas ir šmaikštus, kaip pridera šio amato atstovui. 
Raudonų plytų Perkūno namas – originalus gotikinės architektūros paminklas, iškilęs XV amžiuje ir pramintas Kauno gotikos perlu. Manoma, jog netoli Vytauto bažnyčios esantis pastatas kadaise buvo naudotas Hanzos sąjungos pirklių, čia virė svarbūs prekybos sandoriai. Anot istorikų, greta Perkūno namo stovėjo ir prekių sandėlis. Tiesa, Perkūno vardas namui suteiktas jau šiais laikais pagal pagonių dievo Perkūno statulėlę, atsitiktinai rastą namo sienoje. 

Greta Perkūno namo, Jėzuitų vienuolyne įsikūrusi Kauno Jėzuitų gimnazija. Vėlyvojo baroko stiliaus bažnyčia bei vienuolynas žvelgia tiesiai į baltuojančią Kauno Rotušę. Ant šio vienuolyno stogo neseniai atnaujinta apžvalgos aikštelė apdovanoja jaukiais Kauno senamiesčio vaizdais. Čia pat tarsi po kojomis – erdvi Rotušės aikštė, kurioje kadaise šurmuliuodavo pagrindinė miesto turgavietė, sutraukdavusi Hanzos sąjungos pirklius ir kitus prekeivius. 

 

kaunas2.JPG 

Pirklys Bitneris 

Anot pirklio Bitnerio, anuomet viena svarbiausių eksporto prekių buvo lietuviškas vaškas, kurio kokybė buvo vertinama toli už mūsų krašto ribų, o Kaunas buvo svarbus prekybos vašku centras. Iš pirklio lūpų sužinome ir daugiau įdomių faktų apie šį bitininkystės produktą. 

„Anuomet vaškas naudotas anaiptol ne depiliacijai,“ – šypsosi Bitneris ir priduria, jog daugiausia vaško reikdavo liejant patrankas ir varpus. Dėl to šis produktas būdavo gabenamas net iš tokių tolimų kraštų kaip Lietuva. Iš vaško būdavo nulipdoma patranka ar varpas, aplipdomas moliu, o degant molį, vaškas ištirpdavo. Tuomet į molinę formą būdavo pilamas bronzos lydinys. Be abejo, vaškas naudotas ir žvakėms lieti, mat viduramžiais žvakės būdavo pagrindinis šviesos šaltinis tamsiu paros metu.

 

kaunas1.JPG 

Žvilgsnis virš Kauno senamiesčio stogų 

 

© Nuotraukos Daivos Zaveckienės 

Kelionę organizavo Valstybinis Turizmo departamentas, įgyvendindamas projektą „Vietinio turizmo verslo misijų ir pažintinių turų organizavimas“, skatinantį atvykstamąjį ir vietinį turizmą, kuris yra bendrai finansuojamas iš Europos regioninės plėtros fondo. 

 

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama. 

Lankytinos vietos