Klaipėdos Memel-Nord karinė baterija ir istorijos mylėtojams, ir nuotykių ieškotojams

Autorius: Astra Petkūnaitė | Kelionių manija , 2012, Gruodžio 04d.

Lietuvoje pajūryje po smėlio kopomis besislepianti Memel-Nord karinė baterija – tikras saldainiukas istorijos mėgėjams. Tačiau net jei ir nesate toks, būtinai čia apsilankykite. Savanorių prižiūrimas ir, kaip jie patys juokėsi, okupuotas karinis objektas mena daug įdomių istorijų ir netgi žada pramogų. Kai kurie čia net atvažiuoja švęsti asmeninių švenčių – bernvakarių, gimtadienių ir panašiai.

Prie Memel-Nord mus pasitiko savanoris Steponas, kuris čia visą laisvą laiką leidžia jau ne vienerius metus. Čia jis netgi sutiko būsimą žmoną, tad ši karinė baterija jam kaip antri namai. 

2002 metais karinė baterija buvo sutvarkyta Pajūrio regioninio parko iniciatyva, buvo įvesta elektra, įstatytos durys. Tačiau jokios veiklos šiame kariniame objekte niekas nevykdė. Iki kol ją atrado istorijos mylėtojų kompanija.

„Intensyviai darbuojamės jau nuo 2008 metų. Parkas leido mums šiek tiek pakasti, pavalyti, net įkurti vienoje iš patalpų ekspoziciją, paskui dar vienoje, o galų gale dabar esame neoficialūs baterijos šeimininkai“, – įvadinį pasakojimą Memel-Nord pašonėje pradėjo Steponas.

O šios karinės baterijos istorija prasidėjo dar 1939 metais, kai Klaipėdos kraštas buvo prijungtas prie Vokietijos, o visas Klaipėdos uostas – militarizuotas. Nors iš pradžių buvo įsteigtos laikinos baterijos, iš karto buvo duotas nurodymas miestą įtvirtinti tam tikrais įtvirtinimais, kurie apsaugotų tiek nuo oro, tiek nuo jūros atakų. Todėl jau 1939 metais Klaipėda gavo miesto tvirtovės statusą.

„Ši baterija yra priešlaivinė. Tokia pati baterija turėjo stovėti Kopgalyje, prie Jūrų muziejaus, tačiau ji nebuvo iki galo pastatyta, nes 1940 metais pasikeitė situacija. Baltijos jūra nebeteko karinės prasmės ir būtent priešlaivinės baterijos tapo nebereikalingos“, – apie ano meto karines peripetijas pasakojo vienas iš savanorių.

Visgi, Memel-Nord buvo spėta užbaigti. Šia bateriją sudarė didžiulis kompleksas statinių, nors dabar matome vos kelis. Buvo įrengti du artileriniai blokai, tačiau kitas, buvęs kiek toliau, neišliko. Spėjama, kad karo pabaigoje ten buvo sunešti sprogmenys ir blokas susprogdintas. Sprogimo būta tokio stipraus, kad betono luitai į šalis smūgio buvo nusviesti net kilometrą. 

„Vieną artilerinį bloką sudaro dvi pabūklų aikštelės, vidurinė dalis yra skirta įgulai. Čia buvo įrengti tualetai, dušai, gyvenamos patalpos ir katilinė. Blokas buvo šildomas, turėjo karštą vandenį, elektrą. Kariams buvo sudarytos geros sąlygos“, – tikrai neprastus patogumus įvardijo Steponas.

 

memel-nord2.jpg

 

Ant kranto taip pat galima pamatyti iš smėlio kyšantį juodą bunkerį, kuris neabejotinai panašus į laivą. Kaip pasakojo savanoris, tai buvo ugnies postas, kuriame tarnavo moterys. Jis, kaip ir baterija, buvo pasislėpęs kopose, o krantas anuomet buvo nutolęs net 150 metrų. Tačiau dabar jūra pamažu glemžiasi vis daugiau kranto ir plauna kopų smėlį.

„Ši baterija turėjo suduoti pirmą smūgį. Kuo taikliau – tuo geriau, nes jeigu nepataikydavo, laivai galėjo atsišaudyti. Ši ir kita baterija saugojo uostą, kuris dar buvo ir užminuotas. Tiktai žinodami, kur yra minų užtvaras, šturmanai praplukdydavo laivus, nes praplaukti buvo paliktas tik siauras koridorius“, – karinio saugumo detalėmis dalijosi Steponas.   

1940 metais visi pabūklai buvo pašalinti, baterija su įgula perkelta į Norvegiją, o 1944 metais čia buvo įrengta priešlėktuvinė baterija. Iki šiol yra išlikęs pabūklų, skirtų šaudyti į oro taikinius, vamzdis.

Vėliau Klaipėdą užėmė sovietų armija, kuri Memel-Nord baterijoje įkurdino savo pakrantės artilerijos bateriją. 1955 metų baterija buvo išformuota ir čia įsikūrė pasieniečių sarginis štabas. Vėliau Memel-Nord buvo visiškai apleistas ir niokojamas.

2009 metais Klaipėdos karybos istorijos klubas, kuriam priklauso savanoriai, pradėjo šioje vietoje kasinėjimus. „Kasėm ir per lietų, ir per vėją, ir per sniegą. Kai atkasėme, išprašėme raktų ir po truputį viską okupavome“, – atgimusio Memel-Nord istoriją pasakojo Steponas. Kartu su Pajūrio regioniniu parku čia pradėtas kurti muziejus, kuriame siekiama atspindėti Klaipėdos istorijos vingius Antrojo pasaulio karo metu.

Baigęs įžanginį pasakojimą, Steponas mus perdavė gido Timūro žinion. Tie, kas domisi šia karine baterija ir Klaipėdos kraštu, šį vardą puikiai žino.

„Pagrindinė taisyklė: „Kas vyksta Memel-Nord, tas čia ir pasilieka“, antra taisyklė: „Jūs neišduodate mūsų, mes neišduodame jūsų, – pusiau juokais, pusiau rimtai pažintį pradeda Timūras. Ir iš karto paaiškina dar kelis mūsų bendravimui skirtus reikalavimus. – Merginos turi būti geros nuotaikos ir šypsotis. Ir jokių atsikalbinėjimų, kad galvą skauda ar, kad mama neleidžia, nepriimame. Antra taisyklė – jei turite kamerą ar fotoaparatą, galite fotografuoti, filmuoti, bet mane mažiau, nes nesu labai vertingas eksponatas“.

Na, o vyrams teko sunkesnė dalis – kasti smėlį. Idant būtų atitolinta besotė jūra, kiekvienas Memel-Nord apsilankęs vyras turi prikasti po du kibiriukus smėlio ir išpilti kitoje baterijos pusėje. O merginos tuo metu turi palaikyti kasėjus.

O kas laukia karinės baterijos viduje – negaliu sakyti. Juk, kaip sakė Timūras, kas vyksta Memel-Nord, tas čia ir lieka. Tad nuvykite patys ir sužinosite.

 

memel-nord1.jpg

Nuotraukos autorės

 

Kelionę organizavo Valstybinis Turizmo departamentas, įgyvendindamas projektą „Vietinio turizmo verslo misijų ir pažintinių turų organizavimas“, skatinantį atvykstamąjį ir vietinį turizmą, kuris yra bendrai finansuojamas iš Europos regioninės plėtros fondo.

 

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.