Raižiai – vieta, kur musulmonų maldose minimas Vytautas Didysis

Autorius: Daiva Zaveckienė | Kelionių manija , 2013, Vasario 04d.

Kaimas kaip kaimas – nei gražus, nei negražus. Toks pirmas įspūdis susidaro užsukus į Raižius. Tačiau įsižiūrėjus į atokiau nuo išsibarsčiusių sodybų stovinčius maldos namus, pastebėjus greta tarp trobų vingiuojančio plento stypsantį pilko granito stulpą, imi galvoti kitaip. Neretai šis istorinis kaimas tituluojamas Lietuvos totorių sostine.

 

Vienintelė sovietmečiu veikusi mečetė Lietuvoje

Mus, snieguotu keliuku traukiančius link atokiau nuo pagrindinio kelio esančių maldos namų, pasitinka Raižių musulmonų religinės bendruomenės pirmininkas Ipolitas Makulavičius, pasirengęs papasakoti šio Dzūkijos kaimo istoriją.

Maldos namai iš tolo primena medinę kaimo bažnytėlę, tačiau iš tiesų tai yra mečetė, pastatyta dar 1889 m. Tiesa, pirmoji mečetė, manoma, čia stovėjusi jau XVI amžiuje.

Pirmiausia mečetės kieme pastebime du saulės laikrodžius. Anot p.Ipolito, šie laikrodžiai buvo sumontuoti minint Žalgirio mūšio 500-ąsias metines. Gaila, diena pasitaikė apsiniaukusi, tad saulės laikrodžiai mums nieko neparodė. Vienas iš jų rodo vietos laiką, o antrasis – Žalgirio mūšio vietos, kuri yra Lenkijoje, laiką.

Oras žvarbus, tad nekantraujame užsukti į vidų. Papasakojęs apie saulės laikrodžius, bendruomenės pirmininkas mus galiausiai pakviečia į mečetę, prieš tai paprašęs prieangy nusiauti batus – tokios taisyklės. Tvarkingai išrikiavę batus, šąlančiomis kojomis, bet smalsiais žvilgsniais tipename rausvos spalvos margu kilimu išklotomis grindimis. Nors ir žiema, mečetė nešildoma.

 

raiziai-totoriu-sostine1.JPG

 

Kaimelio istorija siekia tuos laikus, kai Vytautas Didysis suteikė politinį prieglobstį totoriams, vadovaujamiems chano Tochtamyšo, kuris pradžioje buvo apgyvendintas Lydos pilyje. Vėliau totoriai buvo įkurdinti keliose Lietuvos vietovėse, išsidėsčiusiose lanku, nuo Vakarų Europos pusės supančiu tuometinę sostinę Trakus.  Viena iš tų vietovių, anot p.Ipolito, buvo Raižiai. Atsidėkodami totoriai Vytautui padėjo kovoti Žalgirio mūšyje.  Karinguosius raitelius į mūšį vedė Tochtamyšo sūnus Džel-ed-Dinas. XVII amžiuje Raižiuose buvo 44 totorių namai.

Tiesa, apsigyvenę Lietuvoje totoriai ilgainiui prarado savo kalbą, tačiau išlaikė religiją. Raižių mečetėje bendruomenės pirmininkas mums parodė Koraną arabų rašmenimis ir pridūrė, kad Raižių musulmonai iki šiol savo maldose nepamiršta paminėti padėkos Vytautui Didžiajam. Šiam Lietuvos valdovui skirtas ir skulptoriaus J.Jagėlos sukurtas granito paminklas, prieš kelis metus iškilęs Raižių kaimo centre šalia plento, vienintelis Vytautui pastatytas paminklas Lietuvoje po Nepriklausomybės atkūrimo.

 

raiziai-totoriu-sostine.JPG

 

Totorių pasididžiavimas – šimtalapis

Nesuklysiu sakydama, kad turbūt nedaug yra lietuvių, kurie nebūtų ragavę šimtalapio. Tačiau ne visi žino, kad šis skanėstas būdingas tik Alytaus krašto totoriams.

Greta Raižių mečetės įsikūrusiuose neseniai atnaujintuose musulmonų bendrijos namuose mūsų jau laukia karšta arbata ir šviežutėlis gardus šimtalapis.

Anot p.Ipolito, šimtalapio gamyba užtrunka 5-6 valandas, o jo receptas perduodamas iš kartos į kartą. Ir ne tik receptas, bet ir technologija – kaip ištampyti plonutėlius lakštus, kaip iškūrenti krosnį. Vis dėlto, šimtalapius net ir patyrusios šeimininkės kepa retai, tik ypatingomis progomis, mat egzistuoja įsitikinimas, kad geram šimtalapiui dar reikia ir širdies šilumos.

 

raiziai-totoriu-sostine3.JPG

Nuotraukos autorės ©


Kelionę organizavo Valstybinis Turizmo departamentas, įgyvendindamas projektą „Vietinio turizmo verslo misijų ir pažintinių turų organizavimas“, skatinantį atvykstamąjį ir vietinį turizmą, kuris yra bendrai finansuojamas iš Europos regioninės plėtros fondo.


Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.