Trakai: ką pamatyti, ką aplankyti

Autorius: Kelionių manija , 2013, Kovo 29d.

Nuotr. sxc.hu

Ar jau laukiate to meto, kai atšilus orams kartu su draugais sušuksite: „lekiam į Trakus!”. Trakai – ne tik viena iš istorinių Lietuvos sostinių, bet ir viena pagrindinių krypčių vilniečiams, trokštantiems vieną ar kelias dienas pailsėti prie ežerų, kuriais šis miestas yra išties turtingas. Pailsėjus prie Trakus supančių ežerų, tiesiog būtina užsukti į mėgstamą kibininę, o jei turite daugiau laiko – nepraleiskite progos aplankyti ir Trakų istorines įžymybes.


Trakų salos pilis


Gotikinio stiliaus pilis pastatyta kunigaikščių Kęstučio ir Vytauto iniciatyva XIV a. II pusėje – XV a. 1-ajame dešimtmetyje. Tai – vienintelė vandens pilis visoje Rytų Europoje. Nuo 1408 m. Trakų salos pilyje gyveno LDK kunigaikštis Vytautas Didysis, kuris čia ir mirė 1430 m. Salos pilyje buvo saugotas valstybės iždas ir archyvas, čia lankėsi kaimyninių valstybių pasiuntiniai bei valdovai. Šiuo metu pilis – itin mėgstama tiek Lietuvos, tiek užsienio turistų lankytina vieta. Vasarą Trakų pilyje vyksta įvairūs kultūros renginiai.

Salos pilyje 1948 m. buvo įkurtas Trakų istorijos muziejus ir dabar jame sukaupta daugiau nei 290 tūkst. eksponatų. Trakų salos pilies centriniuose rūmuose nuo 1962 metų veikia Trakų istorijos muziejaus ekspozicija, kurioje atsispindi Trakų miesto, pilių ir Trakų žemės istorija nuo seniausių laikų iki XX a. vidurio. Trakų salos pilies vakariniuose kazematuose eksponuojami baldai, pypkės, spaudai, laikrodžiai, porceliano bei stiklo dirbiniai, medžioklės trofėjai.


Karaimų etnografinė ekspozicija


Karaimų muziejaus įkūrimo Trakuose iniciatoriumi buvo pasaulinio garso orientalistas, karaimų vyriausiasis dvasininkas, hachanas Hadži Seraja Chan Šapšalas (1873-1961) pats surinkęs didžiulę ir įspūdingą buities, meno, ginklų bei dokumentų kolekciją, kuri sudarė būsimo muziejaus ekspozicijos pagrindą.


Sakralinio meno ekspozicija


Dominikonų koplyčioje 2005 metais buvo atidaryta sakralinio meno ekspozicija. Čia eksponuojama per 200 liturginių dirbinių: liturginiai indai, drabužiai, altoriaus reikmenys, religinio siužeto  dailės kūriniai. Koplyčioje jau seniai neaukojamos šv. Mišios, tačiau muziejaus dėka  šiam kultūros ir istorijos paminklui sugrąžinta sakralinė dvasia.


Irklavimo muziejus


Irklavimo klube „Academia Remigum“ sukaupta per 300 eksponatų iš viso pasaulio. Kolekciją sudaro irklavimo inventorius ir jo elementai, dvi tikros sportinės XIX amžiaus vienvietės valtys, taip pat knygos, reklamos, kuriose vaizduojamas irklavimo sportas, bei atvirukai.


Trakų stačiatikių cerkvė


Trakų Skaisčiausios Dievo Motinos gimimo stačiatikių cerkvė stovi pačiame Trakų miesto centre jau nuo 1863 m. Jos statybai 6000 rublių paaukojo Rusijos imperatorienė Marija Aleksandrovna, o 50 tūkstančių plytų davė G. Adelsonas, Kauno ir Panerių geležinkelio tunelių statytojas. Cerkvė nukentėjo I pasaulinio karo metu, kai apšaudant mieste įsitvirtinusių rusų pozicijas, buvo nugriauti cerkvės bokštai ir nuplėštas stogas.


Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bažnyčia


Šią bažnyčia 1409 metais įsteigė Lietuvos Didysis kunigaikštis Vytautas. Nuo to laiko ji nė sykio nebuvo uždaryta, perėjusi kitos konfesijos žinion ar naudota ne pagal paskirtį. Čia taip pat galima rasti malonėmis garsėjantį seniausią Lietuvoje Dievo Motinos atvaizdą – Švč. Mergelės Marijos paveikslą. Manoma, kad paveikslas buvo nutapytas Konstantinopolyje XII a. Vytautas jį gavo dovanų nuo imperatoriaus Emanuelio II Paleologo.


Trakų pusiasalio pilies griuvėsiaiŠios pilies, dar vadintos Didžiąja pilimi, statybą pradėjo Lietuvos didysis kunigaikštis Kęstutis apie 1350-1377 metus. XVI a. pradžioje joje buvo laikomi kilmingi kaliniai ir pradėti dalinti žemės sklypai kilmingiesiems. Po 1655 m. karo metu stipriai apgriauti statiniai buvo apleisti ir nenaudojami. 1953-1961 m. laikotarpiu buvo fiksuojami pilies likučiai, rengiami konservavimo ir restauravimo projektai ir pradėti restauravimo bei konservavimo darbai, kurie tęsiami ir dabar.


Karaimų kenesa


Kenesa – tai karaimų maldos namai. Kenesa – kvadrato formos vieno aukšto pastatas su atskiromis moterų ir vyrų dalimis. Manoma, kad pirmąją kenesą Trakuose XV a. pastatė iš Krymo į Trakus Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Vytauto atvežti karaimai. XVI a. ji sudegė, o atstatyta buvo 1533 m. Iki XVIII a. kenesa dar ne kartą buvo griauta ir vėl atstatyta. Lietuvoje, Trakuose, stovi viena iš trijų pasaulyje išlikusių ir veikiančių tokio tipo karaimų šventovių. Pastatas priklauso karaimų bendruomenei ir jį aplankyti galima iš anksto susitarus su šios bendruomenės atstovais.


Užutrakio dvaras


Pagal lenkų architekto Juzefo Huso projektą ant Galvės ežero kranto pastatyti prabangiais Liudviko XVI stiliaus interjerais dekoruoti Užutrakio dvaro sodybos istorizmo stiliaus rūmai su įspūdinga, atvirais paviljonais karūnuota terasa. Pirmą kartą Užutrakis buvo paminėtas XIV a., tuomet jis vadintas „Algirdo sala“.

Šiandien Užutrakio dvaro sodyba – nacionalinės reikšmės kultūros paminklas, valdomas ir tvarkomas Trakų istorinio nacionalinio parko direkcijos. Užutrakis sparčiai atgimsta: restauruojami rūmai, ūkiniai dvaro pastatai ir parkas – atkuriami nunykę tvenkiniai, tvarkomi želdiniai, į parką sugrįžta skulptūros ir vazos, kiti jį puošę mažosios architektūros elementai. Paskutinis šių rūmų savininkas – grafas Juozapas Tiškevičius.


Angelų kalva


Ši kalva – tai jungtinės kaimų bendruomenės „Užuguriai“ sukurtas paminklas tikėjimui, tolerancijai ir meilei. Pirmosios skulptūros kalvoje iškilo 2009 metais. Pagrindinis tikslas – įamžinti 2009 metais minimas reikšmingas Lietuvai datas bei puoselėti ir populiarinti UNESCO saugomą lietuvių tautinį paveldą – monumentaliosios skulptūrinės plastikos medinę architektūrą. 2011 m. kalvą jau puošė 26 ąžuolinės penkių metrų skulptūros simbolizuojančios krikščioniškąsias vertybes.

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.