Užnemunės dvarai – netikėta meno ir tradicijų puoselėjimo oazė

Autorius: Daiva Zaveckienė | Kelionių manija , 2013, Vasario 27d.

Zyplių dvaro rūmai

 

Panemunės pilių turistinis maršrutas jau senokai yra atrastas vietinių ir užsienio keliautojų. Tuo tarpu kitame, kairiajame, Nemuno krante plytinčios Suvalkijos, arba Užnemunės, lygumose stūksantys dvarai gali iš tiesų vadintis „šviežiena“ besidomintiems šio krašto istorija ir kultūra.

Dar prieš kelerius mietus vietoj kai kurių iš jų stovėjo tik niūrios apgriuvusios sienos užkaltais langais. Šiandien atgimstantys Užnemunės dvarai tampa kultūros salelėmis, suburiančiomis bendraminčius, traukiančiomis ieškančių netradicinių pramogų ir besidominčius kulinariniu paveldu.

 

Suvalkijos menininkų Meka – Zyplių dvaras

Zypliuose mus pasitinka sniego baltumo dvaro rūmai, tarsi užsimaskavę baltame lietuviško vasario fone, ir charizmatiškasis greta įsikūrusio Lukšių miestelio seniūnas, tautodailininkas Vidas Cikana, prieš dešimtmetį inicijavęs gerokai apgriuvusio dvaro atstatymo darbus. Kadaise kunigaikščiui Juozapui Poniatovskiui priklausiusiuose dvaro rūmuose tarpukariu veikė kunigų seminarija, vėliau žemės ūkio mokykla, karo metu įsikūrė ligoninė, o sovietmečiu pastato slenksčius mynė kolūkio kontoros darbuotojai.

XIX amžiaus klasicistinių dvaro rūmų interjere originalių detalių išliko nedaug. Ponas Cikana mums aprodo numindžiotus autentiškus medinius laiptus, vedančius į antrąjį pastato aukštą, bei išlikusias masyvias medines duris. Visa kita buvo atkurta. Šiandien romantizmu dvelkiančiuose kambariuose įsikūrusi meno galerija. Menininkų darbai taip pat eksponuojami ir buvusiose dvaro arklidėse.

Zyplių dvaras jau tapo menininkų traukos vieta. Įvairiais metų laikais čia atvyksta meniškos sielos žmonės ir iš Lietuvos, ir iš kitų pasaulio kraštų. Juos traukia menininkų plenerai (pavyzdžiui, tradicinis kūrybinis pleneras „Zyplių žiogai“), muzikos koncertai, stovyklos ir kiti renginiai. Kiti gi užklysta pasiklausyti dvaro siela tapusio ir šmaikštumo nestokojančio pono Vido kalbų. Anot menininko, jis dvare dirba 24 valandas per dieną ir svečių laukia bet kuriuo paros metu.

 

gelgaudiskio-dvaras.JPG

Gelgaudiškio dvaro rūmai

 

Stilingasis Gelgaudiškio dvaras

Ant aukšto Nemuno šlaito įsikūręs dar vienas Užnemunės dvaras – Gelgaudiškio, garsus savo parku, kuris laikomas didžiausiu Lietuvos dvarų parku. Jo plotas – beveik 120 ha, tad lygių jam mūsų krašte praktiškai nėra. Be to, parkas žymus čia esančia „žvaigžde“, t.y. pramoginės medžioklės tikslais suformuota unikalia aikštele. Iš šios aikštelės taisyklingai aštuoniomis pasaulio šalių kryptimis įrengti takai. Kadaise vadinamojoje „žvaigždėje“ medžiojantys dvarininkai rinkdavosi pietauti.

Gelgaudiškis – bene seniausia Šakių rajono gyvenvietė. XVI a. dvaro sodyba ir šios žemės priklausė Sapiegoms, o dabartiniai dvaro rūmai iškilo XIX amžiuje baronui G.Koideliui rekonstruojant dvaro ūkį. Baronas ne tik pastatė naujus rūmus, bet ir įkūrė šveicarišką sūrinę, ėmė auginti veislinius žirgus. Tarpukariu čia įsikūrusios vienuolės atidarė vaikų globos namus, sovietmečiu čia taip pat šurmuliavo vaikų namai, o nykstantį dvarą galutinai suniokojo 1979 m. įsiplieskęs gaisras, po kurio pastatas buvo paliktas likimo valiai.

Kadaise puošnumu ir įmantriomis interjero detalėmis garsėjusiuose rūmuose šiandien vis dar triūsia specialistai, žingsnis po žingsnio atkuriantys turtingą rūmų interjerą. Tai nežemiškas, ar bent jau nelietuviškas, gėles vaizduojantys lubų bei sienų dekorai, autentiškos koklinės krosnys, originalaus parketo detalės, išlaikę laiko ir istorinių permainų egzaminą.

Milžiniškame Gelgaudiškio parke šiltuoju metų laiku rengiamos teatralizuotos ekskursijos, kurių metu garantuota ne tik juoko dozė, bet ir Sūduvos krašto gardumynų ragavimas bei pažintis su, rodos, dar taip neseniai parko alėjomis vaikštinėjusių dvarininkų gyvenimu, jų medžioklės ypatumais bei baudžiauninkų kasdienybe.

 

paezeriu-dvaras.JPG

Paežerių dvaro rūmai

 

Paežerių dvare puoselėjamos kulinarinės tradicijos

Vilkaviškio krašte aplankome paskutinįjį iš trijų mūsų maršrute numatytų Užnemunės dvarų. Šis patogiai įsitaisęs ant Paežerių ežero kranto. Dvarvietė šioje vietoje buvo įkurta dar XVI-XVII a., o dabartiniai monumentalūs dvaro rūmai iškilo XVIII amžiaus pabaigoje.

Neklysta tie, kurie rūmų fasade įžvelgia panašumų su Vilniaus arkikatedra-bazilika. Paežerių rūmus projektavo architektas M.Knakfusas, kuris kartu su L.Stuoka-Gucevičiumi sukūrė Verkių rūmų Vilniuje projektą ir buvo pastarojo mokytojas. Paežerių dvaro frontoną remia keturios stambios kolonos. Tiesa, dvaro rūmus šiandien yra apraizgę statybininkų pastoliai.

Po apylinkes kviečia pasidairyti Belvederio bokštas, prisiglaudęs prie dvaro oficinos pastato. Norint pasiekti jo apžvalgos aikštelę tenka įveikti siaurutėlius medinius rausvų plytų bokšto viduje išsirangiusius laiptelius. Dvaro oficinoje kadaise gyveno tarnai, o šiuo metu, kol rūmai rekonstruojami, čia prisiglaudusi Vilkaviškio krašto muziejaus kolekcija.

 

paezeriu-dvaras1.JPG

Leidžiantis Belvederio bokšto laiptais

 

Už oficinos neseniai atkurtas ir dar vienas įdomus pastatas – dvaro ledainė, kurioje kadaise dvarininkai laikydavo mėsą, o šaldymo funkciją atlikdavo žiemą iškirsti ledo luitai. Dabar čia įrengta moderni salė, skirta edukaciniams bei kitiems renginiams. Čia mus pasitikusios tradiciniais suvalkiečių rūbais apsirėdžiusios muziejininkės kviečia paragauti šviežutėlio senovine medine sviestamuše sumušto sviesto su gardžia juoda duona. Nors esame po sočių pietų, duona su sviestu tiesiog tirpsta burnoje!

 

paezeriu-dvaras2.JPG

Nuotraukos autorės

 

Kelionę organizavo Valstybinis Turizmo departamentas, įgyvendindamas projektą „Vietinio turizmo verslo misijų ir pažintinių turų organizavimas“, skatinantį atvykstamąjį ir vietinį turizmą, kuris yra bendrai finansuojamas iš Europos regioninės plėtros fondo.