Nėščiųjų kelionės: keliauti negalima uždrausti

Autorius: Kelionių manija , 2011, Gegužės 08d.

„Keliauti negalima uždrausti“ – šioje frazėje kiekviena būsimoji mamytė, visų pirma, pati turėtų padėti kablelį ten, kur mano esant tinkama. Nors besilaukiančioms moterims rekomenduojama mažinti gyvenimo tempą, daugiau ilsėtis, tačiau tai dar nereiškia, kad reikia sėdėti namuose!

Kelionė – puiki proga patirti teigiamų emocijų, daugiau būti gryname ore ir pailsėti – o juk tai ir svarbiausia jūsų kūdikiui. Tačiau keliaujančios nėščiosios turėtų atkreipti dėmesį į keletą svarbių dalykų. Svarbiausia, jog kelionė būtų patogi, maloni ir jos metu nepatirtumėte streso.

 

Kelionės planavimas

Visų pirma, net jei ir jaučiatės puikiai, prieš įsigyjant kelialapį ar lėktuvo bilietus derėtų pasikonsultuoti su jus prižiūrinčiu gydytoju. Palankiausias metas kelionėms – antrasis nėštumo trimestras, arba 14-28 savaitė, kuomet jau sumažėjusi persileidimo rizika, nebepykina, o pilvukas dar pakankamai nedidelis. Trečiajame nėštumo trimestre iškyla priešlaikinio gimdymo rizika, tad jei ir nusprendžiate keliauti, geriau rinktis netolimas keliones ir pasyvesnį poilsį.

Vykdama į užsienį atminkite, kad svečioje šalyje skiriasi nėščiųjų priežiūros sistema, be to, gali iškilti sunkumų jei nemokate lankomos šalies kalbos. Atkreipkite dėmesį, ar jūsų sveikatos draudimas apima nėščiųjų priežiūros paslaugas, nes apsilankymas medicinos įstaigoje užsienyje gali brangiai kainuoti.

Jei tenka keliauti trečiajame nėštumo trimestre, rekomenduojama pasidomėti, kur yra artimiausia įstaiga, kuri galėtų suteikti reikiamą pagalbą prasidėjus priešlaikiniam gimdymui ar pablogėjus sveikatai. Kelionės metu turėkite nėštumo įrašų kopijas bei duomenis apie kraujo grupę.

Geriausia keliauti į netolimus Europos kraštus – čia nepatirsite didelių klimato ar kultūrinių pokyčių. Apskritai, nerekomenduojama vykti į egzotiškas atogrąžų šalis, mat ten keliaujant paprastai reikalingi skiepai, didesnė tikimybė pasigauti infekciją. Nėščiosioms ypatingai pavojingos tos šalys, kuriose yra rizika užsikrėsti maliarija. Prieš leisdamasi į kelionę, pasirūpinkite būtiniausių vaistų vaistinėle: tam geriausia pasikonsultuoti su jus prižiūrinčiu gydytoju.

Neplanuokite ekstremalių kelionių: žygius į kalnus, nardymą, kalnų slidinėjimą, žygius dviračiais ar plaukimą baidarėmis geriau atidėkite vėlesniam laikui. Būkite atidi ir rinkdamasi transporto priemonę: netaupykite ir stenkitės, jog būtų kuo daugiau patogumo. Jei skrendate lėktuvu – kuo mažiau persėdimų, jei automobiliu – kad būtų pakankamai erdvus ir netektų sėdėti susispaudus.

Nėščiosioms patariama nevykti į tas šalis, kurios įsikūrę aukštai virš jūros lygio, ypač, jei nėštumas yra perkopęs į trečiąjį trimestrą – aukštesnėse vietovėse gali būti sudėtinga prisitaikyti prie sumažėjusio deguonies kiekio atmosferoje.

Atostogų metu nepiktnaudžiaukite tiesioginiais saulės spinduliais. Atminkite, jog saulė labiausiai aktyvi nuo 12 iki 17 valandos. Be to, jei vykstate į pietų kraštus, turėkite omenyje, kad saulė ten dar kaitresnė ir… pavojingesnė.

 

Maistas ir gėrimai

Kelionės metu ypatingą dėmesį skirkite maistui ir geriamajam vandeniui. Saugiausia gerti vandenį, parduodamą buteliais.

Be abejo, keliaujant visuomet norisi paragauti vietinės tradicinės virtuvės skanumynų, tačiau visuomet išsiaiškinkite, kokios nežinomų patiekalų sudėtinės dalys ir pasitikslinkite, ar jos saugios nėščiosioms. Valgykite tik gerai virtą ar keptą maistą, o pieno produktus, sūrį – tik pasterizuotą.

Venkite valgyti neaiškios kilmės patiekalus iš kioskelių, turgelių. Viduriavimas, kuris dažnokai pasitaiko visiems keliautojams, nėščiosioms yra itin pavojingas, kadangi organizmas netenka daug skysčių. Kelionėje suviduriavus būtina gerti daug skysčių ir kreiptis į medikus.

 

Kelionės automobiliu

Nėščiosioms keliauti automobiliu nėra pavojinga, tačiau reiktų vengti ilgų kelionių. Keliaujant automobiliu rekomenduojama kas 2-3 valandas daryti pertraukas, šiek tiek pasivaikščioti.

Saugos diržus, be abejo, reikia užsisegti, tačiau atkreipkite dėmesį, kad apatinė diržo dalis turėtų eiti po pilvu ir jo nespausti. Tokiu būdu net ir įvykus eismo įvykiui diržai nepakenks kūdikiui.

 

Kelionės lėktuvu

Paprastai oro linijos nebeleidžia nėščiosioms skristi po 36-osios nėštumo savaitės. Jei jūsų nėštumas akivaizdus, gali tekti pasirūpinti atitinkama gydytojo pažyma apie jūsų sveikatos būklę. Prieš skrydį pasidomėkite, ar tokios pažymos reikalauja pasirinktos avialinijos. Teigiama, jog pats skrydis nėra pavojingas kūdikiui ir negali paskatinti priešlaikinio gimdymo. Tačiau dauguma oro linijų nori apsidrausti nuo nenumatytų aplinkybių ir išvengti rizikos.

Skrydžio metu reiktų imtis kai kurių atsargumo priemonių: visų pirma, rekomenduojama gerti daug skysčių. Skrendant lėktuvu organizmas greičiau netenka skysčių, dėl to gali iškilti pavojus kūdikiui.

Ilgo skrydžio metu pravartu atsistoti, pavaikščioti – taip gerinama kraujotaka ir galima išvengti venų trombozės. Taip pat pravartu pasiimti kelioninę „apykaklę“ – specialią pripučiamą pagalvėlę, kuri patogiai prilaiko kaklą, arba tiesiog paprastą pagalvėlę.

Jei yra galimybė, paprašykite vietos šalia tako – taip bus patogiau, jei panorėsite pavaikštinėti ar dažniau apsilankyti tualete. Segdamasi saugos diržą stenkitės segti taip, kad jis eitų po pilvuku, o ne virš jo. 

Bet kokių kelionių geriau atsakyti esant persileidimo grėsmei.