Egiptas – šalis, pilna senovės paslapčių

Autorius: Kelionių manija , 2018, Sausio 15d.

Egiptas – tai Afrikos miestas, kuriame atpažinsite pačių egiptiečių, romėnų, europiečių ir arabų kultūrų įspudingąsias pynes.

Pasilikti tai, kas geriausia

Prieš tūkstančius metų, pastovių upės potvynių bei paslaugaus dirvožemio dėka, Nilo slėnyje suklestėjo viena seniausių ir dižiausių senojo pasaulio civilizacijų – Egipto protėviai. Vėlesni Egipto tūkstantmečiai yra skaičiuojami dinastijomis ir karalystėmis, kurių metu suklestėjo faraonų kultas, palikdamas iki šiol visiems žinomą stebuklą – piramides, senąją kultūrą literatūrą, meną , mediciną. Dar vėliau, likus trisdešimčiai metų iki mūsų eros pradžios, Egiptas virto Romos provincija, ir ja išliko iki VII amžiaus. Po to laiko, ilgus metus egiptiečiai buvo painojami, maišomi bei mėtomi įvairiausių imperijų bei karalysčių rankose, kol pagaliau, tarpukario laikotarpiu, D. Britanija suteikė Egiptui visišką nepriklausomybę. Nepriklausomi egiptiečiai savo ruožtu taip pat sunkiai tvarkėsi besinaudodami pagaliau suteikta savivalda, tačiau 2011 m. Egipte įvykus socialiniams prodemokratiškiems judėjimams, šalis tapo išdidžia Egipto Arabų respublika. Šalies gyventojai, patyrę daug perversmų, bei pasikeitimų, sugebėjo išsaugoti tai, kas jiems visada priklausė, o iš užkariautojų pasilikti tik tai, kas liko gera: Egtipte cirkuliuoja Egipto svaras, o Egipto himnas skamba arabų kalba.

Ko pagailėta, patiems susikurti

Egipto platybės esti šiaurės rytų Afrikoje ir ribojasi su Gazos Ruožu, Libija ir Izraeliu. Sacharos dalis, esanti į vakarus nuo Nilo slėnio – Libijos dykuma – turi daug joje įkurtų nepakartojamo grožio oazių. Tai Siva, Baharija, Farafra, Dachla, Charga bei Fajumas. Egiptas gali pasidžiaugti subtropiniu klimatu, kuris pasižymi kaitinančiu sausu karščiu dieną ir vėsesnėmis, gaivesnėmis naktimis. Žiemą vidutinės šalies temperatūros siekia apie 13 laipsnių, o vasarą – apie 30 laipsnių šilumos. Didžiojoje Egipto dalyje, augmeniją keičia smėlingi kraštovaizdžiai, akmeningos dykumos, krūmokšniai, na, o, Oazėse gamta dailiai sukultūrinta, pasižymi miniatiūrinėmis giraitėmis, brandinančiomis saldžiąsias datules, bei papirosinių viksvuolių sąžalynais. Didingasis Nilas yra vienintelė upė, tekanti Egiptu. Be šios šalyje esti ir druskingų ežerų, druskos lygumų bei druskopelkių.

Tai, kas Egipte blizga

Kairas – iš arabų kalbos verčiamas kaip nugalėtojas – tai įstabioji Egipto sostinė, didžiausias šalies, ir visos Afrikos miestas. Čia išvysite ne tik stebuklingąjį piramidžių kompleksą ir Sfinkso statulą. Kairas laukia svečių paruošęs ir pačią Sfinkso šventyklą, Nacionalinį Egipto muziejų su jame esančia viena ispūdingiausių pasaulio ekspozicijų – faraono Tutanchamono lobynu. Taip pat Kaire galėsite stebėti unikalų Egipto reiškinį – konvojų. Aleksandija – paskutinė Senovės Egipto sostinė, menanti Kleopatrą ir Julijų Cezarį. Miestas alsuoja arabiškos, egiptietiškos, europietiškos ir romėniškos kultūros dvelksmais bei laukia įvairiausių turistų. Jei Kelionė į Egiptą sukels norą sumišti su vietos kultūra, apsilankykite Asuano mieste. Šis miestas yra piečiausias šalyje ir kiekvieną dieną vartus atveria derėtis nusiteikusiems svečiams bei vietiniams. Nuostabiausias turgus pasaulyje yra įkurtas Asuanoje: tai kvepalai, aliejai, prieskoniai, rytietiški aksesuarai, drabužiai, kosmetika, vaisiai, daržovės ir be galo draugiški asuaniečiai, kurie nusiteikę ne tik perpus sumažinti kainą, bet ir pasiūlyti labiausiai Jums tinkančių lauktuvių.

Negalima praleisi progos

Nepamirškite aplankyti senųjų Tėbų įspūdingiausių griūvėsių – Karnako šventyklos. Baugindamas savo galybe Karalių slėnis primins apie faraonus bei jų kapus; pasibalnokite kupranugarius ir pasiekite nepamirštamas Sinajaus kalno viršūnes. Neleiskite pasprukti galimybei stebėti papiruso senovinę gamybą iš arti papiruso fabrike. Taip pat svarbu nepamiršti, jog Egiptas vienas pirmųjų priemė kriščionybę, ir, nepaisant griaunamosios istorijos tėkmės, dabar didžiuojasi Šv. Kotrynos vienuolynu. Galų gale, neatsisakykite pasiplaukiojimo Viduržemio jūroje burlaiviu Feluka, arba ištaingingu kruizu Nile ir atostogos Egipte bus nepakartojamos!

Apsilaižyti pirštus

Kulinarijos pagrindų Egiptas semiasi iš savo protėvio Senovės Egipto. Ful medames – pupų troškinys, dažniausiai valgomas su duona ir kietai virtais kiaušiniais; skaniausias iš skaniausių – kušari, gaminamas iš makaronų, ryžių, lęšių, avinžirnių, kurie apliejami aštriu česnako, acto ir pomidorų padažu. Pirštus apsilaižysite paragavę egiptietiško saldumyno umm ali iš razinų, mirkytų piene, arba basbusa manų pyrago.

Keliaujant Egipte

Egipte yra nemažai viešojo ir privataus transporto sistemų, tačiau reikėtų pasisaugoti prieš lipant į naktinius autobusus, ar abejonę keliančius taksi. Nepamirškite, kad egiptiečių patarimais ieškant kelio pasikliauti nevertėtų, o atsisėsti ir joti kupranugariu – nemokama pramoga – mokėti reikės, jei norėsite nulipti.

Skrydžiai

Skrydžiai į Egiptą vyksta iš Vilniaus oro uosto ir užtrunka apie keturias valandas. Pigūs skrydžiai į Egiptą yra siūlomi įvairių Turkijos, Rusijos, Egipto, Anglijos oro linijų.