Gruzija – įspūdingas Rytų kultūrų paveldas

Autorius: Kelionių manija , 2017, Gruodžio 29d.

Nuostabus unikalios gamtos, kultūros, kokybiško maisto bei draugiškų žmonių mišinys – Gruzija.

Istorinės linijos

Ilgus tūkstantmečius Gruzija bei jos teritorijos priklausė Bizantijai, Osmanų imperijai, Persijai, Rusijos imperijai. Kiekviena kultūra per istorinius šimtmečius čia paliko neįkainuojamą grožio, architektūros, pasaulio suvokimo lobyną. Ne vieną kartą Gruzijos istorijoje yra žymimos nepriklausomybės pasiekimo datos. Pirmoji buvo po Spalio revoliucijos, tačiau greitai ji buvo prijungta prie Tarybų sąjungos. Vėliau, 1991 metais, Gruzija tapo laisva nuo Tarybų sąjungos paskutinį kartą, tačiau iki šiol Gruzijos vyriausybė nekontroliuoja didelės dalies savo teritorijos, nes XX a. dešimto dešimtmečio pradžioje pralaimėjo karą prieš Pietų Osetiją, o su Abchazija laikomasi netvirtų paliaubų. Gruzija ir dabar gyvena lyginus neramiai, tačiau savito valstybigumo nepraranda – šalyje kalbama švaria gruzinų kalba, o bankuose cirkuliuoja valstybinė valiuta – laris.

Geografiniai malonumai

Gruzijos valstybė yra pietų Kaukaze, rytinėje Juodosios jūros pakrantėje. Ji ribojasi su Rusija, Turkija, Armėnija, Azerbaidžanu. Nors ir geografiškai tai yra Azijos valstybė, patys šalies šeimininkai bei ne kurie aplinkiniai kultūriškai ją priskiria Europai bei vadina senojo žemyno balkonu. Garbingosios šalies didumą sudaro orūs milžiniški kalnai: aukščiausias kalnas didžiuojasi Šcharos pavadinimu ir esti Didžiajame Kaukaze. Gruzijoje yra dvi pagrindinės klimato zonos, šalį į rytinę ir vakarinę dalis skiria jos viduryje esantis Lichi kalnagūbris. Taigi klimatas yra pereinamasis nuo jūrinio iki žemyninio, žemumoje – subtropinis. Temperatūros vasarą šokteli iki 20-24˚C, žiemą krenta iki -2-4˚C.

Miestų žavesys

Tbilisis – neatrastas Rytų Europos brangakmenis ir Gruzijos sostinė. Gruziniškai nuostabusis miestas reiškia „Šiltos versmės”: pavadinimas ir kilo nuo karštų šaltinių, kurie žymi miesto centrą. Aplankyti šį miestą verta ir mylintiems istoriją bei neįkainojamus architektūrinius stebuklus, ir mėgstantiems miesto ritmus, dinamiškumą, naktinį gyvenimą, restoranus bei gerą vyną. Įsikūręs ant vynuogynais apaugusios kalvos ir apsuptas akmenine siena, stūkso nedidelis miestukas Sighnaghi. Šis miestas pritraukia visus vyno mylėtojus bei gamtos grožiu besižavinčius. Tai ramybės bei atgaivos oazė Gruzijoje, dieną stebinanti kalnų artumu, naktį bauginanti tolimais kojotų staugimais. Batumi – tai turistų mylimiausias miestas. Jis apsuptas cintrinų bei arbatos plantacijomis, pats išryškėja tarp žalių tropinių pakrančių baltut baltutėle architektūra. Batumi gatvės apstatytos architektūriniais stebuklais, tokiais kaip mečetės, sinagogos, bažnyčios, be to, garsėja naktiniu gyvenimu ir įvairiausiais kultūriniais festivaliais.

Atostogos Gruzijoje ir privalomos aplankyti vietos

Visi, kurie užsuks į Svaneti regioną, turėtų aplankyti Mestia bei Ušguli – aukščiausiai visoje Europoje įsikūrusį kaimelį. Jis žavi ne tik šiuo faktu. Kaimelis siūlo leistis į kelionę su žirgais iki ledyno krašto, esančio Ušba kalno papėdėje bei pakilti į kalnuose esančias pievas. Be to čia yra išvystytas žiemos pramogų tinklas, taigi mėgstantys slidinėti turėtų nepraleisti progos. Tačiau žymiausias Gruzijoje slidinėjimo kurortas yra įkurtas Didžiojo Kaukazo širdye ir vadinasi Gudauri. Slidinėjimo sezonas čia tęsiasi iki vėlyvo balandžio bei siūlo rinktis iš septynių viršukalnių. Turtingiausias istorija nedidelis miestelis Mtscheta plačiai atveria vartus ieškantiems paslapčių. Mtkvari ir Aragvi upių sankirtoje kadaise įkurta senoji Gruzijos sostinė šiandien yra įtraukta į UNESCO paveldų sąrašą dėl nesuskaičiuojamų istorinių paminklų gausos, kurie visada noriai pristatomi svečiams.

Rojus lėkštėje

Niekas pasaulyje Jūsų nepavaišins tikresniu Chačapuriu, nei tikras gruzinų šefas. Burnoje tirpstanti tešla bei pasirinktinis įdaras trumpam priverčia jaustis lyg danguje. Taip pat paragaukite gruziniško vištienos troškinio, kuris maloniai nudilgins gomurį vietinio pagardo Adžikos aštrumu. Ryte Jums maloniai paruoš gruziniškos kiaušinienės, nuteiksiančios energingai nuotykių dienai. Prie vakarienės nepamirškite paragauti tikro gruziniško vyno ir kelionė į Gruziją tikrai nebus perniek!

Keliavimas Gruzijoje

Šalyje patogu judėti taksi, autobusais, arba pačių išsinuomotais automobiliais su vairuotoju. Jeigu nuspręstumėte vairuoti patys, pasiruoškite neatidžiam vietinių vairavimui bei pavojingiems keliams kalnuose.

Skrydžiai

Skrydžiai į Gruziją vyksta iš Kauno ir Vilniaus oro uostų bei užtrunka tris valandas (be persėdimų), arba penkias ir daugiau valandų, priklausomai nuo persėdimų, kurie vyksta Kijevo, Varšuvos ir kituose oro uostuose. Pigūs skrydžiai į Gruziją yra siūlomi WizzAir, airBaltic bei kitų oro linijų.