Kosovas – mažai žinoma, tačiau įspūdinga Balkanų šalis

Autorius: Kelionių manija , 2017, Gruodžio 27d.

Kosovas, iš pažiūros, tik besiformuojanti, neseniai gavusi nepriklausomybę, valstybė, plečia turizmo tinklą ir kviečia Jus atrasti tai, ko daugelį metų nebuvo bandyta atrasti.

Kosovo istorijos vingiai

Kosovo teritorijos nuo seno buvo apgyvendintos ilyrų – pirmųjų Balkanų gyventojų. XII amžiuje greta susikūrusi serbų kunigaikštystė Raška plėtė savo teritorijas ir paveržė Kosovo bei Metohijos teritorijas iš Bizantijos. Taip Kosovas ir Metohija buvo įjungti į Serbijos karalystę, vėliau buvo imperijos dalimi. Vėliau šaliai didelę įtaką darė Osmanų imperija. Jai subyrėjus, šalis bendravo su Albanija, Serbija, Jugoslavija bei kitomis Balkanų šalimis iš eilės. Kosovo neaplenkė Antrasis pasaulinis karas, kurio metu jį užėmė nacių valdoma Albanija. Kosovas vėl buvo Jugoslavijos sudėtyje, tačiau išskirtas kaip Autonominis Socialistinis Kosovo kraštas Serbijos Socialistinės Respublikos sudėtyje. Vėliau Kosovą ėmė administruoti JTO, o visai neseniai, 2008 metais, šalis išsikovojo neprikausomos respublikos vardą. Valstybinės kalbos Kosove vyrauja dvi: sebų ir albanų, o valiuta čia – Serbijos dinaras.

Pietų Europos gamtos dovanos

Kosovo valstybė yra įsikūrusi Balkanuose, Pietų Europoje bei ribojasi su Graikija, Makedonija, Serbija bei Bosnija ir Hercogovina. Šalis mėgaujasi žemyniniu klimatu, kuris išsiskiria gana ryškiais metų charakteriais. Vasaros Kosove šiltos ir sausos, o žiemos – žvarbokos ir snieguotos. Vidutinės temperatūros vasarą šokteli iki 26 laipsnių šilumos, o žiemą nukrenta iki -10. Kosove esti dvi svarbiausios lygumos. Tai Metohijos baseinas, įsikūręs Kosovo vakarinėje dalyje ir Kosovo lyguma esanti rytinėje dalyje. Didžioji šalies teritorijos dalis yra supama nuostabių viršūnių, kurių papėdėse telkšo gaivūs ežerai, o kalnus raižo upės. Kelionė į Kosovą yra neatsiejama gamtos apžvalgos dalis.

Kosovas, Priština

Priština – Kosovo sostinė, kurioje visko tiek daug, kad net sunku įvardinti. Tai nuostabi senovinė, istorinė architektūra, palikta Osmanų bei kaimyninių Balkanų šalių. Kartu tai ir naujai augantis modernusis pasaulis, su aukštais pastatais, švariomis gatvėmis bei visur skubančiais naujojo miesto žmonėmis. Visa tai yra apgaubta saugojamu nepakartojamo žavesio gamtos grožiu, kuris priteikia Pirštinai gaivumo bei tikrumo. Nors iš pažiūros Kosovas bei jo miestai gali pasirodyti nykūs, įsijautę į vietinį gyvenimą, nenorėsite iš čia išvažiuoti. Priština vakarais tampa gražiu, vibruojančiu miestu, kur atsidaro vakarinės kavinės, džiazo klubai, prabangūs viešbučiai siūlo malonų poilsį. Mėgstantiems jaudinančius pasivaikščiojimus siūloma aplankyti Motinos Teresės gatvę, dar menančią neseniai vykusius istorinius įvykius.

Atostogos Kosove!

Aplankykite Naująją kalvą – Novo Brdo. Tai daugiau vietiniams, nei turistams žinoma vieta, dėl to išsaugojusi autentiškumo bei savasties kvapą. Čia ausis užgula kalnų artumas, dvasingas šaltis, sklindantis nuo vėjuotų viršūnių. Nuostabu tokiose vietose stebėti saulėlydį, ar pasitikti rytinę saulę kartu su kartais bailiai pro šalį prabėgančiais kalnų gyvūnais.

Skaniausia Kosove

Abrikosai, migdolai, saulėgrąžos, alyvos, anyžiai, arbūzai, figos, garstyčios – tai neatsiejami Kosovo virtuvės ingredientai. Jie čia auginami ir gardina daugelį tradicinių patiekalų. Paragaukite maltos jautienos kepsnio, įdaryto gardžiausiu vietiniu rūkytu sūriu, aštria paprika ir rūkytais lašiniais. Labiausiai išalkusiems rekomenduojama iš pradžių užsisakyti vieną patiekalą, vėliau galvoti apie kitus, nes Kosovo virtuvė išsiskiria neįsivaizduojamo dydžio porcijomis. Jeigu pilve liks vietos desertui, paragaukite balkaniškojo paklava su riešutais bei medumi. Dar geresnio skonio suteikia vietinis baltas arba rausvas vynas. Naujų potyrių ieškotojams – anyžiniai Kosovo gėrimai.

Kaip keliauti Kosove

Šalyje patogu judėti autobusais, taksi. Automobilius galite išsinuomoti, tačiau prieš tai labai gerai apsvarstyti kelionės planus bei pasidomėti kalnų kelių sąlygomis, nes vietomis serpentinuose gali būti nesaugu.

Skrydžiai

Skrydžiai į Kosovą gali vykti iš Vilniaus oro uosto bei užtrunka 12 ir daugiau valandų. Kelionės laikas priklauso nuo persėdimų. Pastarieji vyksta Stambulo, Vienos, Frankfurto bei kituose oro uostuose. Pigūs skrydžiai į Kosovą yra siūlomi TurkishAirlines, Austrian Airlines, Lufthansa bei kitų oro linijų.