Kreta – bene žymiausia Graikijos sala

Autorius: Kelionių manija , 2017, Gruodžio 22d.

Joje slypi senojo pasaulio paslaptis ir žavūs istorijos pasakojimai. Apipinta legendomis ir mitais, Kretos sala kviečia kiekvieną po ją pasižvalgyti ir pasisvečiuoti istorijos, kultūros, literatūros ir architektūros lopšyje. Kelionė į Kretą turėtų prasidėti nuo paprasto klausimo: kas ten įdomaus? O surinkti visus galimus atsakymus į šį klausimą bus tikrai labai sunku, nes įdomybių Kretoje netrūksta.

Laukinės gamtos egzotika

Pasakojimai apie Kretos salą neįmanomi nepaminint įspūdingojo Samarijos tarpeklio. Šis tarpeklis vinguriuoja per aukštus kalnus vakarinėje Kretos dalyje. Įsispraudęs tarp stačių sienų, jis 18 km rangosi per Baltuosius kalnus, kurių šlaitai švyti ištisus metus – vasarą nuo saulės blyksnių, žiemą – nuo akinančio sniego. Šis tarpeklis turi painią paslapčių istoriją, nes ištisus šimtmečius jis teikė prieglobstį banditams bei kitiems nusikaltėliams, taip pat žmonėms, mėginusiems išvengti kraujo keršto, o penktajame dešimtmetyje tai buvo tinkamiausia vieta slėptis komunistų partizanams, kovojusiems Graikijos pilietiniame kare. Nepaisant šitokios tarpeklio istorijos, jame nuostabiai iškyla laukinės, nepaliestos gamtos vaizdai, sužavi rytą tekanti saulė ir kylantys rūkai. Šalia šio tarpeklio yra įsikūręs ir garsusis Agija Rumelis kaimelis, kurio vietoje anksčiau buvo įkurtas judrus ir svarbus uostas. Čia auginamas retas augalas – kretinis raudonėlis – ir čia galima pamatyti lakstančius laukinius ožius – kri kri.

Kaip gyvenama Kretoje?

Dabartinėje Kretos teritorijoje gimė pirmoji Europos civilizacija. Šiandien Kretoje gyvena apie 620 tūkst. gyventojų. Mino civilizacijos laikotarpiu tai buvo galinga jūrinė valstybė, vėliau ją buvo užėmę romėnai, arabai, turkai. Graikijos dalimi ji tapo tik 1913 m. Kretos sala – tai didžiausia Graikijos sala ir autonominis Graikijos regionas, turintis sostinę – Heraklioną. Šiam regionui teko ypatinga geografinė padėtis – sankirta didžiųjų pasaulio kelių. Ji įsikūrusi Europos, Afrikos ir Azijos jūros kelių sankryžoje. Šią salą tikrai lepina saulė, čia šilta, čia poilsiautojus pasitinka subtropinis klimatas, o tinkamiausias sezonas poilsiui – nuo balandžio mėnesio iki spalio mėnesio pabaigos. Kretos salos, kaip ir Graikijos, piniginis vienetas euras, todėl problemų atsiskaitinėjant ar perkant tikrai nekils. Taip pat nesklandumų nebus norint pasinaudoti viešuoju transportu – Heraklione yra dvi autobusų stotys, vežančios į daugelį Kretos miestų.

Paragauti, išgirsti, pamėgti

Atostogos Kretoje tikrai bus veltui, jei nebus susipažinta su graikų virtuve ir paskanauta ypatingų graikų virtuvės patiekalų. Kretos saloje bus galima išragauti daugelio rūšių alyvuogių, taip pat pasimėgauti fetos sūriu ir vynu. Kaip ir visoje Graikijoje, čia bus galima paskanauti „arni psito“ ( grilyje kepta aviena ), taip pat „stiffado“ ( guliašas su svogūnais). Žinoma, poilsiautojai, atvykę pasisvečiuoti į Kretą, susikalba angliškai, tačiau išgirsti graikų kalbos grožį taip pat verta, mat čia egzistuoja dvi graikų kalbos formos – viena oficiali (literatūrinė), o kita šnekamoji. Kalbos, vietinio maisto specifika tikrai nepaliks abejingų.

Įdomu, negirdėta, nematyta

Atvykusiems verta aplankyti Agia Paraskevi urvą – tai trečias pagal dydį urvas visoje saloje. Taip pat nemenką įspūdį paliks žymieji Knoso rūmai. O Vai vietovėje galima išvysti vienintelę senajame žemyne augančią natūralią palmių giraitę. O jeigu tikrai pasigesite kažko be galo mielo ir šilto, patariama nuvykti į Anopolio kaimelį. Čia bus surengtas tikras kretiečių vakarėlis su šeimininkų paruoštais valgiais, gėrimais, čia jus pakvies į tradicinę folkloro šventę, ir pasijusite lyg sugrįžę namo pas savo šeimą po ilgų kelionių ir nuotykių.

Kreta laukia

Pigūs skrydžiai į Kretą organizuojami visus metus. Skristi galima „Ryanair“ bei „Air Baltic“ aviakompanijų lėktvais. Kelionės į Kretą gali kartotis, čia galima vykti ir vykti, bet nuotykiai kas kartą bus nauji, o prisiminimai išliks ilgam.