Malta – arčiau dangaus nei žemės

Autorius: Kelionių manija , 2018, Sausio 11d.

Vienu žodžiu paaiškinti sąvoką rojus: Malta! Nuostabi valstybė mažose salose talpina svajonių atostogų definiciją. Šiluma, svaiginantis vynas, delikatesinis maistas, laimingi žmonės – visa tai yra Viduržemio jūros sausumos lopinėliuose.

Blogį paversti gėriu

Malta – istorinė tarptautinė sankryža, kurioje įrašus paliko finikiečiai, romėnai, arabai, prancūzai, britai. Pastarųjų viena iš kolonijų, du šimtmečius išbuvo pati Malta. Seniausi palikimai saloje skaičiuoja beveik 6 tūkst. metų, amžiumi aplenkdami net du pasaulio stebuklus: paslaptingąsias Egipto piramides bei angliškąjį Stounhendžą. Po Antrojo Pasaulinio karo, skaudžiai nukentėjus ne tik sostinei Valetai, bet ir visai Maltai, 1964 m. milžiniškas aukų kiekis atsipirkdamas atidavė valstybei nepriklausomybę. Taigi nuo tų baisių, tačiau laimingą pabaigą žyminčių laiku, Maltoje išsivystė daugiatautiškumas, šiandien reikšdamas tik gera šiai šaliai, kartu ir turistams. Pirmasis jų – kalba. Dvi valstybinės kalbos tiesiog egzistuodamos pačios primena, jog Malta – išskirtinai turistinė valstybė, nes pirmoji kalba yra internacionalinė anglų. Antroji pažymi tai, kad, nors ir kokia įvairiatautė Malta bebūtų, ji stipriausiai laikėsi savo šaknų išsaugodama maltiečių kalbą. Lepinantis Afrikos klimatas, įvairiatautis charakteris ir kultūra, viduržemio jūros virtuvė, bei europietiška savivalda – atrodo, Malta iš aplinkos atidžiai atsirinko tai, kas geriausia. Palyginti neseniai Malta, kaip ir Lietuva įstojo į Europos sąjungą ir po ketverių metų priimė eurą kaip dar vieną kaimynų iš šiaurės pusės siūlomą naudą. Dėl šių ypatumų kelionė į Maltą suteikia dar daugiau privalumų.

Grožio neapleista

Negirdėjusius nustebina, jog Malta kaip valstybė yra sudaryta iš keleto salų: Maltos, Gozo, Komino bei negyvenamų Kominoto ir Filfla. Grožiu išskirtinos salos priklauso Viduržemio jūrai, plaukiant į šiaurę atsidursime Sicilijos pakrantėse, o piečiau – pamos svetingi Šiaurės afrikiečiai. Pati Maltos sala yra didžiausia iš kitų jai priklausančių salelių, užima 246 km² plotą. Nors ir nedidelė, nereikėtų daryti skubotų išvadų, nes pėsčiomis šis plotas nėra taip paprastai įveikiamas. Vien todėl, kad Maltos sala turi begalę įlankų, kurios atrodo dieviškai, bet visgi ilgina salos kirtimo kelią. Taigi keliaujant po salą ištaigingas keltas arba jaukus kateris yra sumanus pasirinkimas. Romantiškumo saloms suteikia terasiniai laukai, ir prie pat vandens stūgsančios nuolaidžios, ar, lyg pačių poilsiautojų patogumui vandens išlygintos gelsvos uolos. Tiems, kas norėtų bent akies krašteliu pamatyti kaip iš tikrųjų atrodo rojus, bus daugiau nei svajonės išsipildymas išvysti Mėlynąją Lagūną, Rojaus įlanką, Auksinį paplūdimį ir į UNESCO paveldų sąrašus įtrauktą Dwejra įlanką.

Tik spėk dairytis

Pasakius maltiečiui Valetos vardą, akyse išvystama visapusiška pagarba sostinei. Apipintas legendomis, uostamiestis vadinamas kukliuoju stebuklų miestu. Bevaikštant po lyg iš smėlio supiltų gelsvai pastelinių miestų gatves, akis ypač žavi ryški romantiškai kerinti augmenija – visi Maltos pastatai ir naujausieji, modernūs, ir daug matę senoliai, sulipdyti iš tos pačios per amžius maltiečių numylėtos uolienos. Tuo nepakartojami Maltos miesteliai: jei prabiltų, papasakotų šimtus metų trukusių istorijų, o tuo pačiu, atrodo, kad bet kurią sekundę gali būti nupūsti kaip lengvos įlankos smėlio dulkelės. Trokštantys jaudinančių istorijų negali praleisti progos apsilankyti Mostos katedroje, garsėjančioje nesprogusia bomba, Antrojo pasaulinio karo metu įmesta per katedros stogą. Negana to, bažnyčios kupolas yra trečias didžiausias Europoje. Marsaxlokk – žvejų kaimelis, įspūdingumu nenusileidžiantis Holivudo filmams. Turėsite progą bendrauti su vietiniais profesionaliais žvejais ir pamatyti, kaip atrodė senųjų žvejų lūšnelės. „Pelėdžiukai“ nepraleis progos įsilieti į naktinį St. Julians gyvenimą, pulsuojantį karštais Maltos ritmais, kuriame kiekvieną naktį atgyja ištisa naktinių klubų, barų, kabaretų alėja. Karštligiškai beieškantys poilsio bei ramybės taip pat neliks apvilti: Sliema bei Paceville kurortai pasitinka ramybe dvelkiančiais paplūdimiais ir paslaugiais vietiniais. Jei besiilsint prie jūros Jus užkalbins besiūlantys vandens atrakcijas, pasiplaukiojimą kateriais prie žydrųjų vandenų, maudynes uolose, kur jūsų kūnai, tikrąja to žodžio prasme, pradeda švytėti, arba šuolį nuo staigiai į vandenį besileidžiančių skardžių, neatsisakykite – tai patirtis, neišdylanti visą gyvenimą. Galiausiai apsilankykite Gozo saloje, prie Azure „lango“, kuris žavi ne tik įspūdingomis formomis, bet ir faktu, jog ten buvo nufilmuota daugelis žymiojo serialo „Sostų žaidimas“ („Game of Thrones“) serijų. Taip pat nepamirškite jūreivio Papajaus miestelio, kuriame buvo filmuotas šis filmas. Salos siūlo neišsemiamą patirčių lobyną, kuriame kiekvienas ras neeilinio peno neišdildomiems prisiminimams.

Viduržemio jūros delikatesai

Jei liežuvis nebijo naujų patirčių, užsisakykite staliuką iš anksto tradiciniame maltiečių restorane. Vakarienę ištaiginga pavers Lampuki pyragas (žuvies pyragas), triušienos troškinys bei Bragioli (alyvuogės su jautiena). Skubius pusryčius ar priešpiečius padarys nepakartojamais pyragėliai su rikota ir saldžiomis pupomis – Pastizzi. Vakaras taps dar jaukesniu ragaujant rausvo Maltos vyno suderinto su tradiciniais Viduržemio jūros prieskoniais kutenančiais nosį, užkandžiais.

Būdas keliauti

Nesibodintiems linguojančios žemės po kojomis puikiausios keliavimo priemonės – laiveliai, kateriai, keltai. Salas raižo ir autobusai, taksi. Kirsdami gatvę, atkreipkite dėmesį, kad Maltoje eismas vyksta dešiniąja kelio puse. Skrydžiai į Maltą galimi iš Kauno oro uosto, užtrunka apie 3 valandas. Visi pigūs skrydžiai į Maltą siūlomi Ryanair, Wizz Air ir tt. oro linijų.