Marokas – Afrikos bei Europos kultūros vienoje šalyje

Autorius: Kelionių manija , 2018, Sausio 11d.

Maroko teritorijos buvo apgyvendintos nuo senų seniausių laikų, o jo patogias žemes išvaikščiojo graikai, finikiečiai, romėnai ir arabai. Gražusis Marokas yra įsikūręs arčiausiai Europos, todėl turėjo susidurti su europietiškais iššūkiais. Didele dalimi Marokas ir buvo veikiamas Europoje vykstančių kultūrinių, politinių procesų, tačiau šalis pasirinko izoliacijos politiką ir ilgus metus darė viską, kad šventas Maroko istorinis idenditetas nebūtų pažeistas iš nei vienos pusės. Tai šiai šailiai puikiai pavyko: nors daugelyję kampelių išgirsite malonią prancūzų kalbą, nes Marokas kurį laiką buvo priklausomas nuo šios šalies, ofociali kalba per tūkstantmečius išliko arabų, žinoma patobulinta marokietišku akcentu. Be kalbos ir kultūrinių paminklų apie patriotiškai saugotą šalies idenditetą mums primena ir marokiečių kišenėse žvangantys Maroko dirhamai. Šiandien Marokas puikuojasi konstitucinės monarchijos vardu ir yra vienintelė Afrikos šalis, nepriklausanti Afrikos Sąjungai.

Nei pridėsi, nei atimsi

Maroko karalystė yra įsikūrusi plačiosios Afrikos šiaurės vakaruose, o šalies ribas pabrėžia Alžyras (rytuose), Vakarų Sachara (pietuose), Atlanto vandenynas (vakaruose) ir Viduržemio jūra (šiaurėje) bei Gibraltaro sąsiauris, kuris skiria Maroką nuo Europos. Šalis džiaugiasi centre ir į pietus nutįsusiais Atlaso kalnais, kuriuos papildo jų atšaka šiaurėje – Rifo kalnai, nes juos puošia vaizdingi slėniai bei kanjonai. Maroke vyrauja lepinantis viduržemio jūros klimatas, pasižymintis sausomis ir šiltomis vasaromis bei vėsiomis, drėgnesnėmis žiemomis. Termometro stulpeliuose tai įprasminama vasarą – apie 25 laipsniai šilumos, žiemą – apie 10 laipsnių šilumos. Be Atlanto vandens grožio bei teikiamų malonumų, Maroką raižo upių tinklai, tvenkiniai, o kalnuose – pasakiški kriokliai, kurių populiariausias – Uzudo krioklys. Gamtą puošia įvairiausių formų uolos, akmeningos dykumos, kvapą gniaužiantys tarpekliai bei nedideli žalumu akį glostantys stebuklai – kedrų bei ąžuolų giraitės.

Miestai, kuriuose verta pasiklysti

Kultūrinė mozaika – taip apibūdinamas vienas Maroko miestų Marakešas. Akį žaibo greičiu patrauks aikštė Jemna El Fna, kuri pasaulyje garsėja ekspromtu rengiamų renginių vieta: dieną ir naktį čia knibždėte knibžda persirengėliai, mimai, įvairiausio pluošto pardavėjai, būrėjai, o aplinkiniai restoranai bei kavinukės kviečia išmėginti ir klasika tapusių, ir niekad neragautų skonių. Marakeše verta aplankyti čia pat stūgstančią mediną, Bahia vizirių rūmus, Majorele botanikos sodą, hamamą. Kasablanka – kita Maroko veido pusė, kuri jaukiu ištaigingumu ir estetiškumu nenusileidžia švelniesiems Prancūzijos miesteliams. Miesto puošmena – Hassano II mečetė, visai neseniai modernioji mečetė iškilo Kasablankos gatvių mazge, o dydžiu ji nusileidžia tik Saudo Arabijos Mekai. Fesas – senamiesčių senamiesčio titulą turintis Maroko perlas. Daugiau nieko ir pridėti nereikia – tai istorijos saugykla po atviru dangumi ir laukianti svečių visą parą.

Magiškos vietos

Jeigu kyla klausimas ko dar norėti, Marokas iškart pateiks Jums ne tik atsakymą, bet ir pasiūlymą. Slidinėti Maroke? Žinoma, prašom! Slidinėjimo kurortas Maroke yra Oukaimedeno kaime, Aukštutiniame Atlase, slidinėjimo sezonas tęsiasi nuo sausio iki kovo mėnesio. Stebuklingų svajonių išsipildymai vyksta ir Merzougoje. Dykumos, vėjo supilstytos aukštos kopos – lyg gracingi musulmonų minaretai, kurie spindi įvairiausiomis spalvomis, ypač kylant bei leidžiantis saulei. Pačioje Maroko deimanto širdyje, Yves Saint Laurent gatvėje, yra įkurtas tikrų tikriausias sielos gaiviklis – Jardin Majorelle (parkas). Šios pasakiškos vietos kūrėjui, prancūzų dailininkui Jacques Majorelle, prireikė net keturiasdešimties metų įkvėpti to, kas šiuo metu ten alsuoja tikra magija.

Kvapnūs virtuvės vėjai

Genialiosios marokietiškos virtuvės įžymybė – troškiniai tadžinai, gaminami moliniame troškintuve, kuris pasižymi piltuvėlio formos dangčiu. Meskuta – maroko virtuvės pasidiždiavimas, pritrauksiantis saldumo išsiilgusius valgytojus – tai saldieji datulių sausainiai. Mėtų arbata Maroke turi labai ypatingas gaminimo tradicijas, kuriuos tinka ne kiekvieno skoniui, tačiau kiekvienas daug praras neparagavęs. Atgaivos karštą dieną ieškantys ją ras paragavę vaisių sulčių su apelsinų žiedų vandeniu.

Keliavimo linksmybės

Tarp pagrindinių Maroko miestų nutiesti greitkeliai, kuriais vienas po kito kursuoja patogūs ir greiti autobusai, taip pat ilgus atstumus galite įveikti traukiniu. Atostogos Maroke bus dar malonesnės, jei leisite sau įsilieti į vietos ritmą ir nepyksite kalnų serpentinuose keliu iš lėto žygiuojančias ožkas ar avis, kurios trumpam sustabdo eismą. Vietinių traktoriai – kupranugariai padės įveikti dykumų atstumus, kitas pasirinkimas – visureigiai.

Skrydžiai į Maroką

Kelionė į Maroką yra galima iš Vilniaus oro uosto bei užtrunka devynias ir daugiau valandų, priklausomai nuo persėdimų, kurie būna Paryžiuje, Londone ir kt. miestuose. Pigūs skrydžiai į Maroką yra siūlomi AirBaltic, BritishAirways, Lufhansa bei kitų oro linijų.