Nigerija – Afrikos deimanto širdis

Autorius: Kelionių manija , 2018, Sausio 10d.

Skonių, afrikietiškų tautų, kvapų, charakterių, kultūrinių palikimų bei skirtingų gamtos stebuklų pynės mezgasi juodosios Afrikos deimanto širdyje – nuostabiojoje Nigerijoje.

Skirtingų tautelių katilas

Dabartinės Nigerijos teritorijos buvo suformuotos britams suvienijus į vieną vienetą kelis skirtingus protektoratus dvidešimtame šimtmetyje. Iki to laiko Nigeriją skyrė nevienodų genčių istorijos. Pirmaisiais mūsų eros tūkstantmečiais čia klestėjo Sahelio civilizacija, tuomet čia pradėjo plisti ir dabar plačiai tose vietose išpažįstama religija – islamas. Taigi po imperialistinių amžių, uždraudus vergų prekybą, Didžioji Britanija nusprendė suvienyti visas Nigerijos tautas ir sukurti naują valstybę. Po kurio laiko šių teritorijų gyventojai suprato, kad nori gyvuoti atskirai nuo Didžiosios Britanijos ir 1960 metais gavo nepriklausomybę. Šiai šaliai dar iki šiandien yra sunku sutarti tarpusavyje dėl giliai įsišaknijusių skirtingų tautų tradicijų. Jas viena nuo kitos skiria ir kalbos: oficialioji anglų dažnai nustelbiama jorubų, igbo ir hausų kalbų. Fedecinę konstitucinę respubliką vienija valiuta – naira.

Visapusiškai įvairi

Juodosios Afrikos deimantas yra įkurtas žemyno vakaruose, šalia žavingosios Gvinėjos įlankos bei ribojasi su Beninu vakaruose, Čadu ir Kamerūnu rytuose, Nigeriu šiaurėje ir Atlanto vandenynu pietuose. Nigerijos kraštovaizdį puošia geografinės priešpriešos: tai ir dykumos, ir drėgnieji atogražų miškai, ir balti paplūdimiai, ir kalnų grandinės, kurių aukščiausia viršūnė yra pavadinimu Čapal Vadis. Šalis gali didžiuotis ir dvejomis gaivinančiomis upėmis – Nigeriu ir Benue. Taip pat Nigerija gali džiaugtis net trimis klimato tipais: toli pietuose yra drėgniausia tropinių miškų sritis, šiaurėje plyti sausiausioji dykuma, likusioje šalies dalyje būdinga vidutiniško drėgnumo savana. Žinoma, visos Afrikos vakarų teritorijos priklauso karštosioms plotmėms, kur vidutiniškai karštis pakyla iki 26 laipsnių.

Nigerijos perlai

Abudža – Nigerijos pasididžiavimas ir sostinė, moderniausias šalies miestas, kuris buvo suprojektuotas bei pastatytas visai nesenai. Visas miestas nusėtas vidutinio aukščio pastatų, tarp kurių įsiterpia vis daugiau ir daugiau Afrikos dangų remiančių dangoraižių. Tai taip pat ir kultūrų mazgas: pasivaikšiokite Maitamos rajone, kur įsikūrę daugelis ambasadų. Lagosas – turistų mylimas miestas. Apsilankykite didinguose Obos rūmuose, Nigerijos Nacionaliniame muziejuje, šventu dvelksmu kvepiančioje Felos šventykloje arba unikaliojoje Visų Tautų bažnyčioje. Atkeliavusiuosius čia deramai pasitinka ir įvairūs architektūriniai šedevrai, ir atpalaiduojantys paplūdimiai. Populiariausi – Baro bei Lekki palmių apsupti paplūdimiai. Istorijos dvasių besišaukiantys turėtų apsilankyti Kalabaro mieste, kur stūgso pirmoji Nigerijoje vidurinė mokykla, pastatyta 1895 metais, tarptautinis muziejus bei įstabus botanikos sodas. Visas miestas alsuoja sustingusia istorija, pasveikindamas svečius draugiška aplinka bei žmonėmis.

Atostogos Nigerijoje ir tikrasis jų skonis

Nigerijos skoniai kaip ir visa šalis pasižymi įvairiapusiškumu. Tai saldumas, aštrumas, kartumas, rūgštis, karštis bei vėsa. Iš manijokų ir jamsų gaminamas produktas – fufu. Tai košė iš virtų šakniavaisių, trinta medinėje piestoje. Fufu, pagardinta įvairiausiais prieskoniais, kvapni ir lipni – puikus užkandis, arba pusryčiautojų naujos dienos pradžia. Prie košių patiekiamos sriubos ir troškiniai, gaminami iš ogbono, okros, žemės riešutų, palmės riešutų, džiuto lapelių, kurie karštą dieną lengvu svoriu papildo išvargusius skrandžius. Besivaikščiodami gatvėse paragaukite čia pat pardavinėjamų keptų bananų, sorų blynelių, riebaluose virtų tešlinių sausainėlių ir žemės riešutų kukulių. Nenustebkite supratę, kad bananai Nigerijoje yra vartojami ne kaip vaisiai, o kaip daržovės – tai išskirtinis šalies skonio stebuklas. Atsigaivinti padės lengvas palmių vynas arba žymiojo Nigerijos kinrožės vaisiaus sultys.

Kelionė po Nigeriją

Nigerijoje patogu keliauti taksi bei autobusais. Keliaudami bei klausdami kelio būkite atidūs ir atsargūs, dažnai galite likti suklaidinti. Taip pat reikėtų pasisaugoti vietinių kišenvagių, tačiau priešiškai nenusiteikite, Nigerijos žmonės yra pakankamai geranoriški į juos pačius geranoriškai žvelgiantiems žmonėms.

Kelionė į Nigeriją

Skrydžiai į Nigeriją yra galimi iš Vilniaus oro uosto bei užtrunka dešimt ir daugiau valandų. Persėdimai vyksta Rygoje, Paryžiuje, Frankfurte ir t.t. Pigūs skrydžiai į Nigeriją yra siūlomi Lufthansa, airBaltic ir kitų oro linijų.