Norvegija – šaltoji Skandinavijos gražuolė

Autorius: Kelionių manija , 2018, Sausio 10d.

Antikinė filosofija nuo seno puošia Norvegiją – gražiame kūne graži siela, gražioje šalyje – graži ir tauta.Aplinkos apsaugos fanatikai – atsisakė kasti auksą dėl aplinkosauginių sumetimų, didžiąją energijos dalį gauna iš hidroelektrinių, taiko didžiausias nuobaudas visoje Europoje dėl gamtos nesaugojimo. Ar dar trūksta argument norint pabrėžti šiaurietišką atsidavimą gamtai. Kelionė į Norvegiją tikras aukso grynuolis švaros, tvarkos,aukšto gyvenimo lygio ir saugumo išsiilgusiems.

Vikingų istorija

Tarp plaukų įsivėlę kaulus ir pasirengę nuožmiems mūšiams vardan galios įrodymo vikingai anuomet išplaukė po aplinkinias jūras. Norvegai pirmieji atrado Amerika, Dabartinėje Airijoje įkūrė svarbius miestus, savai tautai parvežė aplinkinių kraštų geriausią genofondą ir atėjus krikščionybei, išsižadėjo laukinio potraukio. Metų bėgyje, Norvegija palaikė glaudžius ryšius su Danija bei aplinkinėmis Skandinavijos šalimis. Nacionalizmo judėjimo banga nuvilnijo per šią šalį ir ji suformavo atkirą savitą kultūrą, papročius, atsiskyrė nuo kitų karalysčių įtakos. Pasaulinių karų metų ji pasiskelbė neutralumą, tačiau nacių okupacijos išvengti nepavyko. Kasmet Trafalgaro aikštėje stovinti eglutė – tai norvegų padėkos ženklas britams už pagalbą antrojo pasaulinio karo metais. Šiandien Norvegija yra pati turtingiausia pasaulio valstybė, eksportuojanti degalus, tačiau fanatiškai sauganti šalies aplinką.

Skandinavijos vakarinė riba

Šiaurės šalis vakarinėje Skandinavijos pusiasalio dalyje. Valstybei priklauso arba ji administruoja Svalbardą, Lokių salą, Jan Majeną ir Karalienės Modos Žemę. Europinė šalies dalis ribojasi su Švedija, Suomija bei Rusija, taip pat turi jūrinę sieną su Danija ir Jungtine Karalyste. Šalies krantus skalauja Barenso, Šiaurės, Norvegų jūros. Ilgoje Atlanto vandenyno pakrantėje išsidėstę žymieji fjordai. gzistuoja skirstymas į penkias žemes: Pietų žemes, Rytų žemes , Vakarų žemes ,Triondelagą ir Šiaurės Norvegiją.

Nuo fjordų iki monopolių

Kultūrinės patirties ieškotojiems atostogos Norvegijoje pasiūlys platų muziejų spektrą – nuo slidinėjimo muziejaus Osle, Ringve muziejus netoli Trondheimo saugantis kolekcinius unikumus, Edvardo Munko namų ekspozicija, Edvardo Griego meilės istorijų galerija ir daugybė kitų. Operos mėgėjus gali nustebinti Oslo operos teatras, nuolat stebinantys svečių pasirodymais. Aplankykite Bergeną nepraleisdami progos pasigrožėti fjordų galybe. Kirknese galime stebėti šiaurės pašvaistę. Trondheimas garsėja kaip inovatyvių technologijų pasaulio sostinė. Ironiška, tačiau būtent ten yra išlikusių statinių iš vienuoliktojo amžiaus. Lilehameris – olimpinis miestelis, skirtas absoliučiam slidininkų komfortui. Viduramžių ir šiandienos eklektikos menas atsiskleidžia Stavangeryje. Bodo yra tolimas šiaurės miestas, kuriame yra dėmesio vertas aerodinamikos ir orlaivystės muziejus, pakerėsiantis didžiausio technologijų skeptiko širdį. Alesundas yra po milžiniško gaisro Art Nouveau stiliumi atstatytas miestas, kurio architektūra tapo mūza ne vienam šiandieniniam dizaineriui ar inžinieriui.

Kultūrinis kontekstas

Norvegų kalba yra labai panaši į švedų ir danų kalbas ir šiom trim kalbom kalbantys žmonės gali vienas kitą suprasti. Daugelis norvegų, ypač gimę po antrojo pasaulinio karo, laisvai kalba angliškai. Vokiečių, prancūzų ir ispanų kalbos yra taip pat dažnai mokomos mokyklose kaip antra arba (dažniau) trečia kalba. Nuvilnijas romantizmas sužadino Norvegijoje kultūrinį pakilimą, kurio pasekoje šiandien galime garsinti dailininkų, kompozitorių ir kitų meno bei mokslo žmonių pavardes. Garsiausias norvegų dailininkas yra Edvard Munch. Dauguma jo darbų yra saugomi Munch muziejuje Osle. Nobelio premijos laureatų sąrašus galime pildyti išskirtiniais literatais Hans Ernst Kinck ir Knut Hamsun . Jie įnešė labai didelį indėlį į Norvegijos kultūrą. Daug žinomų pop ir roko muzikos atlikėjų bei grupių yra iš Norvegijos: A-Ha, Apoptygma Berzerk , BigBang , Trail of Tears , Storm . Norvegijos bibliotekos , pasaulio bibliotekarų, yra laikomos pavyzdinėmis. Šalyje yra 892 viešosios, 336 mokslinės, 19 valstybinių bibliotekų, bei Norvegijos nacionalinė biblioteka. 1834 m. įvestas Bibliotekų įstatymas suteikia teisę nemokamai naudotis bibliotekomis.

Dvokiantys delikatesai

Žuvininkystės kraštas Jums pasiūlys įvairiausių marinatų silkei – nuo kelių dienų aliejinio pagrindo ir prieskonių mišinio iki kelių mėnesių sūdymo malant su pomidorų pasta, pūdytos lašišos su bulvių paplotėliais bei grietine, netradicinio sūrio Brunost, kuris yra labai aštraus skonio su keliomis karamelės natomis, virtos grietinės patiekiamos su cinamonu ir sviestu, avienos kumpį gausiame rozmarino fone, ėrienos su kopūstais. Na, o pabaigai – akvavitas. Tai bulvių degtinė gardinta prieskoniais, anyžiumi.

Aplėkti Norvegiją

Kalnais išraizgyta valstybė geriausiai sužibės pro automobilio langą. Taip galėsite keliauti išilgai pakrantės arba žemyninės dalies centru, sustoti pakalnių užeigose ar nuvažiuoti serpentinų vedinais takais iki slidinėjimo trasų, nors Norvegai yra linkę į liguminį slidinėjimą. Yra pasakymas, jog norvegai jau gimsta mokėdami važiuoti dviračiu. Dviračių transporto priemonių kultūra yra labai aukštame lygyje pasivažinėjimų mėgėjams – tai puikus būdas pažinti regiono miestelius.

Skrydžiai į Norvegiją

Skrydis į Norvegiją užtrunka apie dvi valandas, skristi galima iš Vilniaus oro uosto. Skristi galite tokiomis oro linijomis, kaip AirBaltic, WizzAir, Norvegian Airlines ir kt. Žinodami, kad vienos didžiausių kelionių išlaidų yra lėktuvų bilietai, mes kiekvieną dieną dirbame ieškodami pačių geriausių sandorių, kad Jūs galėtumėte keliauti pigiau. Tad nieko negaiškite ir pradėkite savo kelionę išsirinkdami Jums labiausiai tinkančius aviabilietus! Visi pigūs skrydžiai į Norvegiją.