Škotija – įspūdingų pilių kraštas

Autorius: Kelionių manija , 2018, Sausio 15d.

Kas išdygsta prie Jūsų akis, kai išgirstate žodį „Škotija“? Kiltais apsirengę ir dūdmaišius pūčiantys škotai? Pabaisa Nesė iš Loch Neso ežero? Senovinės pilys apsamanojusių kalnų fone? Ar taurusis viskio gėrimas? Tai ir dar daugiau Jūsų laukia atkeliavus į Škotiją – įspūdingą savo kraštovaizdžiu, kultūra ir architektūra. Kelionė į Škotiją į Jūsų gyvenimą atneš naujų potyrių ir spalvų!

Trumpai apie istoriją

Škotijos istorijai ir kultūrai didelę įtaką padarė romėnų invazija penktajame mūsų amžiaus dešimtmetyje, buvo juntama ir normaniška įtaka. Per ilgus amžius Škotijoje virė kovos dėl karaliaus karūnos, buvo statomos įspūdingos pilys (per visą Škotijos istoriją jų pastatyta apie 3 000!), vyko karai ir kovos dėl valdžios, teritorijos…

Svarbų vaidmenį istorijoje vaidino ir tebevaidina Anglija. Škotijos Karalystė gyvavo iki 1707 metų, kol Škotija įstojo į politinę sąjungą su Anglija. 2014 m. Škotijoje vyko svarbus referendumas dėl nepriklausomybės nuo Anglijos, tačiau dauguma škotų nubalsavo „prieš“ ir Škotija toliau lieka pavaldi savo kaimynei…

Škotijoje kalbama trimis kalbomis: anglų, škotų ir škotų gėlų, todėl mokėdami anglų kalbą Škotijoje puikiai susikalbėsite. Čia, kaip ir Anglijoje atsiskaitoma svarais sterlingais.

Škotijos geografija ir gamta

Škotija – viena iš keturių šalių, sudarančių Jungtinę Karalystę, įsikūrusi šiaurinėje Didžiosios Britanijos saloje ir pietuose ribojasi su Anglija. Be pagrindinės žemyninės Škotijos teritorijos, šalį dar sudaro apie 790 salų. Reljefas ir gamta itin įvairi – nuo kalnynų iki žemumų, nuo išraižytų pakrančių ir įlankų iki gražių kanalų, nuo didžiulių ežerų iki upių su senoviniais ledyniais slėniais. Škotijoje yra žymusis Loch Neso ežeras – čia, pasak škotų legendų, gyvena Loch Neso pabaisa, kuri dar žinoma vardu „Nesė“. Nemažai turistų atkeliauja prie šio gėlo ežero tikėdamiesi pamatyti šią legendomis apipintą būtybę.

Žymiausi Škotijos miestai

Atostogos Škotijoje turi įtraukti viešnagę dviejuose svarbiausiuose šalies miestuose – Edinburge ir Glazge.

Nors Škotijos sostinė – Edinburgas, tačiau didžiausias šalies miestas – Glazgas. Jis laikomas komercine Škotijos sostine.

Nuo senų laikų Glazgas buvo žymus savo laivų statybos pramone, dabar jis vienas iš didžiausių jūros uostų Britanijoje. Miestas garsus savo kultūra, stiliumi ir draugiškais žmonėmis. Čia gausu tarptautinių muziejų ir galerijų, įspūdinga architektūra, turtingas muzikinis gyvenimas. Būtent Glazge rasite vienas iš svarbiausių šalies meno organizacijų – Škotijos Operą, Nacionalinį Škotijos Teatrą ir kt. Glazgas gali pasigirti viena iš didžiausių pasaulio viešųjų bibliotekų – Mitchell biblioteka.

Edinburgas – itin žalias miestas, kurį supa septynios kalvos. Škotijos sostinė – vienintelis pasaulyje miestas savo ribose turintis negyvą ugnikalnį. Edinburgas turistus vilioja į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą įtrauktu įspūdingų senamiesčiu. Sostinė žymi Nacionaliniu Škotijos muziejumi, Edinburgo pilimi, Holyrood rūmais, senovinėmis bažnyčiomis. Vasarą Edinburge vyksta daugybė kultūrinių Edinburgo Festivalio renginių, kurie sutraukia didžiulį būrį žmonių ir garantuoja kultūriškai turtingą bei įdomų laiką mieste.

Būtent Škotijoje:

* pirmą kartą buvo išleista seniausia iki šiol leidžiama enciklopedija The Encyclopædia Britannica (1768-1771).

* įkurta pirmoji vaikų mokykla (1816);

* atsirado pirmoji gaisrininkų brigada (1824);

* pradėtas žaisti golfas… Škotijos vardą garsino ir garsina šie žymūs žmonės: rašytojai Arturas Konanas Doilis, J.K. Rouling, aktorius Šonas Koneris, penicilino išradėjas Aleksandras Flemingas, televizijos išradėjas Džonas Logy Bairdas ir daugybė kitų.

Škotiški tradiciniai patiekalai ir gėrimai

Pirmos kelionės į Škotiją neįmanoma įsivaizduoti be tradicinio škotiško delikateso Hagis degustacijos. Hagis gaminamas iš avies žarnigalių, miežių ir įvairių prieskonių ir kepamas įdėjus į avies skrandį. Tiekiamas pakaitintame dubenyje, kartu su bulvių tyre ir ropių tyre, o užgeriamas viskiu. Škotai ypač mėgsta avižines košes, sausainius, iš avižinių miltų kepamą duoną, paplotėlius ir kitus kepinius. Būdami Škotijoje paragaukite ir Stornovei juodojo pudingo – kraujinės dešros ir kraujinių vėdarų hibrido.

Škotija asocijuojasi su škotišku viskiu (kuris turi virš 300 m. senumo istoriją), imbieriniu vynu ir škotišku alumi, tad keliaudami nepraleiskite progos paragauti šių vietinių gėrimų.

Būdai keliauti po Škotiją

Pigūs skrydžiai į Škotiją iš Lietuvos vyksta į Edinburgą ar Glazgą. Tai puiki proga patyrinėti nuostabiai įvairų Škotijos kraštovaizdį ir architektūrą. Kelionę į Škotiją patogiai galima susiplanuoti ir iš Anglijos.

Škotijos kelių, keltų ir geležinkelio susisiekimas gerai išvystytas, todėl nesunku pasiekti visus šalies regionus ir pagrindines jų lankomiausias vietas. Keliauti galite autobusu, traukiniu, keltu, automobiliu, dviračiais ar pėsčiomis.

Škotijoje, kaip ir Anglijoje, eismas vyksta kairiąja kelio puse. Keliai Škotijoje nemokami.