Švedija – Vikingų kraštas

Autorius: Kelionių manija , 2018, Sausio 10d.

Vikingų galybę genuose išlaikiusi skandinavų tauta, dabina savo šalį eruditų darbais, rašytojų įkvėpimu, imigrantų indėliu ir svetingumu mielam ir visad laukiamam svečiui. Į dvidešimt vieną grafystę skirstoma buvusi karalystė sėmėsi kultūros įtakos iš Prancūzijos, atkaklumo – kovose su Rusija ir draugiškumo – santaikoje su kitomis skandinavijos šalimis. Iki šių dienų vertybės liko nepakitusios, o jas visomet pildė šiaurietiškas gamtos talentas.

Kadaise

Suklestėjusi dar bronzos laikotarpyje, Švedija greitai tapo jūrų galiūne, keliavusia po pasaulį vikingų laivais. Atėjus krikščionybei, ši net tris šimtus metų tvirtinosi į nepaslankią tautos nuomonę ir užsibrėžtumą. Vėlesniuose amžiuose lydėjo daugybė karinių veiksmų padvigubinusių dabartinę teritoriją, tačiau jėgų pervertinimas parklupdė Švediją prieš didžiąją motulę Rusiją. Dabar tai Nepriklausoma valstybė turinti sao karalių ir laikanti jį aukščiausia valdžia – Valdymo forma – parlamentinė konstitucinė monarchija.

Vikingų lokacija

Rytinius Švedijos krantus skalauja Baltijos jūra, Botnijos įlankos pakrantės smėlėtos. Daugiausiai krantai neaukšti ir uolėti, pakrantėse gausu fjordų. Vakaruose driekiasi Skandinavijos kalnų grandinė, kuri skiria Švediją ir Norvegiją. Didelį poveikį Švedijos reljefui padarė ledynai. Slinkdami, jie ardė kalnų viršūnes, todėl Švedijos kalnams būdingi fjeldai bei lėkšti slėniai. Ledynas nugremžė minkštesnes uolienas, kurias įšalusias nuvilko tolyn. Ištirpus ledynui, susidarė painus povandeninių uolienų tinklas. Kai kurios jų iškilo į paviršių ir suformavo uolienines salas – šcherus.

Pramogos šiaurėje

Stokholmas – ne tik neoficiali visos Skandinavijos sostinė, bet ir įdomus istorinis miestas, įsikūręs 14-oje salų. Stokholmas įkurtas daugiau nei prieš 700 metų, todėl nenuostabu, kad architektūra yra išties įspūdinga, tačiau „neatsiduoda“ naftalinu. Norint gerai apžiūrėti miestą, protingiausiai tai būtų padaryti vaikščiojant pėsčiomis arba plaukiojant valtimi (tai irgi yra viena iš viešojo transporto formų šiame mieste). Tai karališkasis miestas, kuriam prigijęs Šiaurės Venecijos vardas.Geteborgas dar vadinamas Vakarų Švedijos sostine ir ne tik žavi savo pakrante bei greta išsibarsčiusiomis salomis, bet ir garsėja jūros gėrybėmis. Geteborge įsikūręs didžiausias Skandinavijoje ir linksmiausiais nuotykais apdovanojantis Liseberg atrakcionų parkas. Gotlando sala, nuo Švedijos krantų nutolusi apie devynesdešimt kilometrų į pietus, yra didžiausia sala Baltijos jūroje, be kurios atostogos Švedijoje praranda trupinėlį šarmo. Sakoma, jog saulė čia šviečia daugiau nei kitose Švedijos vietose. Į salą galima atvykti keltu ar lėktuvu. Unesco saugomas Visbio miestelis – tarsi muziejus su neaukštais namukais ir grįstomis gatvelėmis, išlikusiomis, rodos, nuo pat viduramžių, Antroji pagal dydį Švedijos sala, Elandas garsėja senoviniais mediniais vėjo malūnais, kurių čia išlikę apie keturis šimtus. Skansen – tai muziejus po atviru dangumi, kuriame eksponuojami autentiški valstiečių bei dvarininkų pastatai, būdingi Švedijai. Šiaurės Švedijoje už poliarinio rato esančiame Jukasjervyje (Jukkasjärvi) įsikūręs Ledo viešbutis – tai statinys iš ledo. Viešbutyje įrengti kambariai, jaunavedžių apartamentai, kino teatras ir net baras, kuriame naudojamos iš ledo pagamintos taurės.

Kultūrą išgarsino Eurovizija

Švedijos kultūrai didžiausia įtaką turėjo katalikų bažnyčia ir Vokietija viduramžiais, Prancūzija XVIII amžiuje, Vokietija dar karta XIX amžiuje ir angliškai kalbantis pasaulis po Antrojo pasaulinio karo. Švedijoje valstybinė kalba yra švedų kalba, labai panaši į danų ir norvegų kalbas, bet skiriasi tarimu ir rašyba. Kaikurie skandinavus kaltina bulvę burnon įsidėjus pokalbio metu, o tai būdinga ir vartojant kitas kalbas. Švedija buvo viena iš kinematografijos pradininkių. Žymiausi šios srities atstovai buvo Mauritzas Stilleris ir Victoras Sjöströmas. Vėliau režisierius Ingmaras Bergmanas ir aktorės Greta Garbo, Ingrida Bergman ir Anita Ekberg pelnė pripažinimą užsienyje. Švedijos muzika daugeliui asocijuojasi su XX a. aštuntojo dešimtmečio popmuzikos grupe ABBA.

Švediškas stalas

Švedijos virtuvė žinoma savo Smorgåsbord („švediškas stalas“ – užkandžių, delikatesų ir skanėstų rinkinys), burnoje tirpstančioje ir Kūčių stalą puošiančia Baltijos silke, tiršta žirnių sriuba ir uogienėmis gardinamais sklindžiais. Vienas iš populiariausių pasaulyje švediškų patiekalų – tai mėsos kukuliai su miltiniu padažu gausiame bulvių košės fone. Švedai mėgsta stiprius gėrimus ir nuo seno propoguoja grynos degtinės vartojimo kultūra. Tik atsargiai, jie įpratę maišyti gausybę skirtingų gėrimų.

Greitai Švediją aplėksiu

Atostogos Švedijoje gali stebinti kitonišku apkeliavimo būdų pasirinkimu. Mat automobilį galėsite išsinuomuoti degalinėje, Stokholme plaukioti valtelėmis bus tarsi sedėti troleibuse, keltu patekti į pačią sostinę – daugelio kasdienybė. Mažieji miestai turėtų pasisiūlyti kaip puiki pasivaikčiojimų erdvė, o žavi architektūra kvies pakelti galvas aukščiau grindinio.

Skrydžiai į Švediją

Skrydis į Švediją užtrunka apie keturias valandas, skristi galima iš Vilniaus oro uosto ir skristi galite tokiomis oro linijomis, kaip NorvegianAirlines, Lufthansa ir kt. Žinodami, kad vienos didžiausių kelionių išlaidų yra lėktuvų bilietai, mes kiekvieną dieną dirbame ieškodami pačių geriausių sandorių, kad Jūs galėtumėte keliauti pigiau. Tad nieko negaiškite ir pradėkite savo kelionę išsirinkdami Jums labiausiai tinkančius aviabilietus! Visi pigūs skrydžiai į Švediją.