Burčakas – saldus jaunas vynas iš Čekijos

Autorius: Kelionių manija , 2012, Rugsėjo 17d.

Rugsėjo mėnuo Čekijoje – ypatingas metas, kuomet ragaujamas burčak, nebrandintas naujo derliaus vynas. Žymiausias vynininkystes regionas Čekijoje – Pietų Moravija, kur vynuogynai auginami ir vyndarystės tradicijos puoselėjamos nuo romėnų laikų.

Moravijos vynininkystės regionas apima keturias sritis: Znojmo, Mikulovo, Velke Pavlovice ir Slovacko. Rugsėjo mėnesį per visą Moraviją nuvilnija su vynininkyste susiję renginiai: derliaus šventės Mikulove, Znojme, Velke Pavlovice, Straznice, Slovacke ir kt.

Jauno vyno šventės, vadinamos Vinobrani, pasižymi spalvingomis eisenomis, kuriose dalyvauja vyndariai ir miestelių gyventojai. Švenčių metu skamba tradicinė muzika, rengiamos amatų mugės ir, žinoma, ragaujamas burčakas, saldus besifermentuojantis naujo derliaus vynas.

Gelsvos spalvos burčakas iš pradžių primena sultis, tačiau iš tiesų tai yra gėrimas, turintis laipsnių. Paprastai šis jaunas vynas turi 5-8% alkoholio, kurio ragaujant praktiškai nesijaučia, nes gėrimas yra labai saldus. Šį gėrimą Čekijoje kasmet leidžiama parduoti tik nuo rugpjūčio 1 d. iki lapkričio 30 d. 

Moravijos vynuogynus apraizgę daugiau nei 1000 km ilgio dviračių trasos. Rugsėjį, kuomet oras dar šiltas, o vyndariai, nuėmę pirmąjį derlių ragauja burčaką, čekų tarpe itin populiaru leistis į žygius dviračiais, aplankant vietinius vyno rūsius, kurių šalia sužymėtų dviračių trasų Pietų Moravijoje yra apie pustrečio šimto.

Norintys susipažinti su čekiško vyno kultūra, turėtų užsukti į Valtice, dar vadinamą Čekiško vyno sostine. Valticės rūmuose įsikūręs Čekijos vyno salonas. Lednicės-Valticės rūmai yra saugomi UNESCO.

Petrov-Plže miestukas kviečia susipažinti su tradicine vyno rūsių architektūra. Nedideli baltos ir mėlynos spalvos ornamentais papuošti pastatai Petrove buvo statomi nuo XV amžiaus ir yra puikus Slovacko regiono liaudies architektūros pavyzdys.

01petrov-plze-vyno-rusiai1.jpg

Tradiciniai vyno rūsiai Petrov-Plže

 

Čejkovicėje esantis tamplierių ordino riterių vyno rūsys taip pat kviečia į tradicinio vyno degustacijas.

Mikulove galima aplankyti ne tik keletą vyno rūsių, bet ir barokinę pilį, kurioje veikia įdomi vyndarystės ekspozicija. Pilies rūsyje galima išvysti milžinišką 101 081 litrų vyno statinę, kurios turinį išpilsčius į butelius gautųsi apie 135 tūkst. vyno butelių. Ši 1643 metais pagaminta įspūdingo dydžio statinė yra viena didžiausių Europoje.

 

Nuotr. kelioniumanija.lt, Sxc.hu

 

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.