Fika – švediška kavos pertraukėlė

Autorius: Kelionių manija , 2013, Sausio 22d.

Švedijoje kavos gėrimas yra neatskiriama kultūros dalis. Gal dėl to šioje šalyje yra naudojamas netgi atskiras žodis, apibūdinantis kavos pertraukėlę: fika. Tiesa, geriama gali būti ne tik kava, bet ir arbata.

Fika sąvoka plati, ji gali reikšti ne tik pertraukėlę darbo metu, kuomet skanaujama kava, bet ir susitikimą su draugais ar net pasimatymą, tiesa, neturint galvoje didelių romantiškų lūkesčių. Fika dažnai apibūdinama kaip „popiečio kava“, t.y. kava geriama po pietų. Vis tik, skirtingai nei angliška tradicija „afternoon tea“, švediška fika gali būti ir ryte, o dažniausiai – kelis kartus per dieną. Beje, tokios pertraukėlės Švedijoje yra netgi numatytos įstatymu!

Neatsiejama fika kavos gėrimo ceremonijos dalis yra saldumynas. Paprastai tai būna sausainis, pyrago gabaliukas ar bandelė, visa tai vadinama vienu žodžiu – fikabröd. Tradicinės fika kompanionės yra cinamoninės bandelės (kanelbullar).

Tarptautinės kavos organizacijos teigimu, Švedija yra antra pasaulyje po Suomijos pagal išgertos kavos kiekį, tenkantį vienam asmeniui. Skandinavijos šalyse vienas žmogus vidutiniškai suvartoja apie 10 kg kavos per metus (palyginimui, Lietuvoje šis skaičius siekia apie 4 kg).

 

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.