Kai norisi marcipanų, arba kur keliauja šio saldumyno mėgėjai

Autorius: Kelionių manija , 2014, Spalio 23d.

Šiais globalizacijos laikais jau kur kas rečiau keliaujame su tikslu paragauti vieno ar kito gardumyno, nes ir mūsiškių parduotuvių lentynos kimšte prikimštos skanėstų iš viso pasaulio. O kur dar restoranų įvairovė. Tačiau greičiausiai sutiksite, jog skaniausios, kad ir kokios riebios, dešrelės yra Vokietijoje užgeriant bavarų alumi, o gardžiausi makaronai yra nedidelėje Italijos miestelio užeigoje. Bet koks produktas ar patiekalas labiausiai gomurį pamalonina ten, iš kur jis yra kilęs. Nes skonio receptorius sužadina ne tik fizinės maisto savybės, bet ir išskirtinė atmosfera bei istorija.

Taip yra ir su marcipanais. Į Europą šis skanėstas atkeliavo iš Rytų tautų dar viduramžiais ir kai kuriuose kraštuose prigijo taip, jog tapo neatsiejamu jų simboliu. Iš migdolų riešutų ir cukraus gaminamas skanėstas viduramžiais buvo laikomas ne šiaip sau saldumynu, o ypatingu skanėstu, kuriam buvo priskiriamos net ir gydomosios savybės. Dabar marcipanai paplitę įvairiose šalyse, kai kuriose iš jų tai yra ypatingas saldumynas, kuris dovanojamas per Kalėdas. Tad kviečiame į saldžią kelionę po marcipanų pasaulį.

 

17marcipanai.JPG 

 

Liubekas, Vokietija

Marcipanai yra vienas iš šiaurės Vokietijoje įsikūrusio viduramžių miesto Liubeko simbolių. Marcipanus į tuomet klestintį prekybos uostą 13 amžiuje atgabeno Venecijos pirkliai. Čia iki pat 18-ojo amžiaus tikėta, jog marcipanai turi gydomųjų savybių ir kurį laiką netgi buvo gaminami išskirtinai tik vaistininkų. Ir šiandien lankantis Liubeke, kuris yra vos už valandos kelio nuo Hamburgo, yra būtina paragauti marcipanų. Liubeko senamiestyje priešais miesto rotušę įsikūrusi Niederegger marcipanų parduotuvė – tikras rojus saldumynų mėgėjams, užburiantis kvapais, o taip pat ir spalvų bei formų įvairove. O netoli Holstenhafen uosto esanti Lubeker Marzipan Speicher – tai ne tik marcipanų parduotuvėlė, bet ir antrajame jos aukšte įsikūręs nedidelis muziejus, supažindinantis su marcipanų istorija. 

 

17liubeko-marcipanai.JPG 

Lubeker Marzipan Speicher – istoriniame sandėlyje įsikūręs marcipanų muziejus ir parduotuvė 

 

Sentendrė, Vengrija

Ties Dunojaus kilpa netoli Vengrijos sostinės Budapešto esanti Sentendrė – tai gražus istorinis miestas, kuris dar vadinamas ir menininkų meka. Tačiau Sentendrę taip pat garsina ir saldumynai. Mieste įkurtas Marcipanų muziejus supažindina su marcipanų gamybos procesu, o taip pat eksponuoja pačius virtuoziškiausius šių saldumynų pavyzdžius ir, galima sakyti, net marcipaninius meno kūrinius. Muziejų įkūrė konditeris K.Szabo. Mieste taip pat veikia Dobošo šokolado muziejus, skirtas tradicinio vengriško šokoladinio pyrago istorijai. 

 

Toledo, Ispanija

Tarsi muziejus po atviru dangumi, netoli Ispanijos sostinės Madrido įsikūręs Toledo miestas, kupinas istorinių pastatų ir viduramžių architektūros pavyzdžių. Tačiau šį ant kalvos įsitaisiusį miestą taip pat garsina ir marcipanai. Ilgą laiką čia gyveno ir puikiai sutarė kelių kultūrų bei religijų žmonės – krikščionys, musulmonai ir žydai. Anot ispanų, Toledo San Klemente vienuolyno vienuolės viduramžiais badmečio metu sugalvojo iš migdolo riešutų ir cukraus gaminti kažką panašaus į energetinę pastą. Taip buvo sukurtas marcipanų receptas. Šiandien marcipanai gaminami ir kituose Ispanijos miestuose, o labiausiai šis saldumynas mėgiamas Kalėdų laikotarpiu.

 

Sicilija, Italija

Anot italų, marcipanai buvo išrasti 12 a. pabaigoje viename vienuolynų, kuris įsikūręs Sicilijos sostinėje Palerme. Martorano vienuolyno vienuolės gamindavo iš migdolo riešutų ir cukraus pastą, o iš jos lipdydavo įvairiausių formų saldumynus, kuriuos dažydavo natūraliais valgomais dažais, pagamintais iš pistacijų, rožių, šafrano. Dažniausiai šie saldumynai yra vaisių formos ir dėl to vadinami Frutta martorana

 

Zalcburgas, Austrija

Austrijos Alpių supamą Zalcburgą bene labiausiai išgarsino W.A.Mocartas, kurio dvasia, rodos, ir šiandien tebesklando mieste. Tad nenuostabu, kad ir populiarų saldumyną austrai pavadino Mocarto vardu, Mozartkugel. Šie saldainiai gaminami su pistacijų riešutų marcipanų įdaru, kurį dengia nugos sluoksnis ir juodasis šokoladas. Sparčiai išpopuliarėjusius saldainius pirmasis pagamino Zalcburgo konditeris Paul Fürst. 

 

17marcipanai-zalcburgas.JPG 

 

Algarvė, Portugalija

Portugalijos pietuose esantis Algarvės regionas garsėja ne tik saulėtais paplūdimiais. Čia taip pat gilios marcipanų gamybos tradijos. Marcipaniniai saldainiai paprastai gaminami įvairiausių formų, su saldžiu įdaru iš kiaušinio trynio. 

 

Talinas, Estija

Estijos sostinės Pikk gatvelėje įsikūręs nedidukas Kalevo marcipanų muziejus, pasakojantis šio saldumyno istoriją nuo tų laikų, kai marcipanai buvo naudoti gydymui. Muziejus įsikūręs originalioje vietoje, kur 19 amžiuje marcipanų gamybą pradėjo vokietis Georg Stude.

Nuotr. kelioniumanija.lt, freeimages.com 

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama. 

Kelionių idėjos