Kelionės – tiesiog gyvenimas

Autorius: Aurelija Meškaitė | kelioniumanija.lt , 2011, Liepos 01d.

Kuo daugiau bendrauji su keliautojais, tuo dažniau gali ateiti mintis, kad juos supranti. Supranti, kad jie tiesiog keliauja, jie nieko neieško, nieko nesiekia, tik nori būti savimi – laisvi. Jie gyvena savo kelione, tiesiog būna joje. „Tiesiog“ – žodis, kurį labai dažnai vartoja Keliaujantis Virėjas Linas Kizala (Keliaujantisvirejas.lt). Ir iš tiesų – kam ieškoti priežasčių ar apibūdinimų tam, kas ir taip aišku, savaime. Tiesiog.

 

Keliauja autostopu

Linas keliones pradėjo prieš penkerius-šešerius metus Škotijoje, kur studijavo kulinariją. Į ankstesnį savo keliavimą jis žiūri kritiškai – anksčiau skraidydavo lėktuvais, naudodavosi viešuoju transportu. „Skristi lėktuvu – tai ne kelionė. Nes tu visą kelionę praleidi ore. Kelionė yra visuma nuo taško A iki taško B, viskas, kas yra tarp jų. Teko autostopu ir pėsčiomis pakeliauti po Škotiją, ir atradau tokių vietų, kurių neatrasi skrisdamas ar važiuodamas autobusu“, – pasakoja vaikinas.

Būtent po Škotijos, tarsi repeticijos, pernai prasidėjo jo didžioji kelionė autostopu po Europą. Penkis mėnesius Linas keliavo po Lenkiją, Slovakiją, Čekiją, Austriją, Šveicariją, Prancūziją ir Italiją.

Pagrindinis kelionės tikslas buvo aplankyti tose šalyse esančias sūrines ir paragauti jų gaminamo sūrio. Prieš keliaudamas jis susirado jas internete, susidarė sąrašą, išsistudijavo žemėlapį ir keliavo pagal susidarytą maršrutą: „Važiuoji nuo sūrinės iki sūrinės, bet kartais aplinkybės priverčia rinktis kitą kelią negu buvo planuota. Kažkas važiuoja kad ir keliasdešimt kilometrų į kitą pusę, bet ten, kur gali vykti kas nors įdomaus, tai ir prisijungi“.

Iš viso Linas užsuko į maždaug 35-40 sūrinių. Jose virėjui norėjosi iš arti pamatyti sūrio gamybą, įsigilinti į procesą, pačiam tai išbandyti, paragauti, kažko išmokti. Nuo to laiko su kai kuriais sūrininkais Linas iki šiol palaiko ryšius ar net planuoja sugrįžti. Daugiausia sūrinių jis aplankė Šveicarijoje. Būtent ten jam ne tik sūriai labiausiai patiko, bet ir pati šalis paliko didžiausią įspūdį.

 

kulinarine-kelione.jpg

 

Kelionėse – ne vien sūriai

Keliaudamas Linas išbandė ne tik daugybę sūrio rūšių, bet ir mėgavosi vynu. Be to, neturėdavo kada pamiršti ir maisto gaminimo. Kartais gamindavo patiems sūrininkams, o užsukęs į turgų, pabendraudavo su vietiniais prekeiviais, papasakodavo, kad yra virėjas ir keliauja iš Lietuvos, ir pasisiūlydavo ką nors pagaminti iš vietinių produktų. Kai kada, mažuose miesteliuose, kaimuose ar vienkiemiuose kur nors kalnuose Linas tiesiog užsukdavo į žmonių namus ir visi kartu mėgaudavosi įvairiais patiekalais.

Apskritai didelių miestų savo kelionėse jis vengia. Visų pirma todėl, kad keliaujant autostopu tai nėra labai patogu: atvykus į didelį miestą, paskui reikia iš jo kažkaip išsikrapštyti. Be to, žmonės mieste ir kaime labai skiriasi – kaime labiau atsipalaidavę, turi daugiau laiko tokiems „socialiniams eksperimentams“, na, o miestiečiai tam per daug užsiėmę.

Apskritai, Linui miestai nepatinka taip, kaip gamta. „Teko gyventi Alpių masyvuose, o paskui, grįžus į miestą, norisi iš ten greičiau važiuot, atgal į Alpes“, – pasakoja vaikinas. Kalnai jam suteikia laisvės pojūtį, kur gali nusimesti visas „žemiškas“ problemas, kurios liko kažkur ten, toli, apačioje. Ten gali tiesiog būti ir niekur neskubėti.

 

kulinarine-kelione1.jpg

 

Kelionės nevargina

Prieš išvykdamas Linas galvojo, kad kelionė užtruks porą mėnesių, vis dėlto ji užsitęsė ilgiau. Tačiau tai jo tikrai nenuvargino: „Tai buvo toks gyvenimo etapas, kai buvai tam tikru metu tam tikroje vietoje, ir viskas. Taip pat gali varginti ėjimas į darbą, „štanginę“, sunkių darbų dirbimas. Gal tai tik išėjimas iš komforto zonos. Tai nėra problema, tik pasirinkimas“.

Žinoma, kai keliauji, tu netenki tam tikrų patogumų – kompiuterio, interneto, dušo, šaldytuvo, viryklės, skalbyklės, tačiau, ar tai bus problema, priklauso nuo paties žmogaus, kaip jam pavyks be viso to išsiversti. „Skalbimo mašinos nėra – gerai, išsiplausiu kalnų upėse, jei keliauji Alpėse. Televiziją norėsi pažiūrėt – atsistosi prie televizorių parduotuvės, tas pats su radiju“, – vardija Linas. Be to, jis vis tiek užsukdavo pas žmones, kur galėdavo grįžti prie minimalių civilizacijos patogumų.

Paklaustas apie finansus, Linas pripažįsta, kad kažkiek pinigų reikia, bet nepervertina jų reikšmės. „Stengiuosi daryti tai, kas pačiam patinka. Kelionėje sutinki žmones, pas kuriuos gali kažką padėti. Būna maisto, kurio įsidedi, eidamas į kalnus. Keliausi, pamatysi, kad, pavyzdžiui, kažkam reikia šiltnamį sukalt, sukalsi – jis kažkaip atsilygins. Arba padirbsi virėju, jei pasiseks“ , – problemų nemato jis. O laiko iš kur jis turi? „Visi turi tas pačias 24 valandas. Jei aš neturėčiau tam laiko, neturėčiau laiko gyvenimui. Kaip susiplanuosi laiką, toks jis ir bus“, – šypsosi keliaujantis virėjas.

 

kulinarine-kelione4.jpg

 

Viskam savas laikas

Prieš tapdamas virėju vaikinas studijavo informacines technologijas, tačiau vieną dieną suprato, kad tai jam patinka tik kaip hobis. Anot jo, svarbiausia ne eiti į universitetą ir lankyti paskaitas, o mokytis kasdien, iš paprastų dalykų. Jam pačiam įdomi laukinė gamta, laukiniai augalai, todėl nori kuo daugiau apie juos sužinoti ir išmokti, stengiasi tobulėti ir kulinarijos srityje.

Ateityje Linas svajoja užbaigti savo kelionę po sūrines: „Aišku, tai yra didelės šalys, Italija, Prancūzija, metų metais visko neišragausi, visko nepažiūrėsi, visko nesužinosi, bet kiek įmanoma, norėčiau priartėti prie to.“ Paklaustas, kada bus tas kelionės tęsinys, mįslingai šypsosi: kai ateis laikas. Kas žino, gal ateityje paskaitysime Lino knygą apie sūrius, keliones ir tiesiog gyvenimą.

Taigi, gali pasirodyti, kad supranti tuos keliautojus. Tačiau tam, kad suprastum, pats turi tai patirti. Kitaip – visada atrodys, kad „galėčiau ir aš, bet…“ arba „būtų smagu, tačiau…“ ir „dabar neturiu laiko“. Žinau, kad Lino kuprinė visada sukrauta. Kelionė gali prasidėti kad ir rytoj.

 

kulinarine-kelione3.jpg

 

Nuotraukos iš Lino asmeninio archyvo

 

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.