Škotiško viskio kelias

Autorius: Kelionių manija , 2010, Lapkričio 09d.

Išgirdus Škotijos pavadinimą, prieš akis iškyla žalsvi kalnai, languotos vilnonės medžiagos sijonus vilkintys vyrai, pučiantys dūdmaišius. Ir, be abejo, tradicinis škotų gėrimas – viskis. Viena iš populiariausių atrakcijų škotiško viskio tėviškėje yra škotiško viskio daryklų lankymas ir autentiško gėrimo degustavimas. Škotijoje siūlomas ne vienas viskio maršrutas, vingiuojantis tarp žėrinčių ežerų, apsamanojusių pilių ir žaliuojančių kalvų.
Teigiama, kad škotai distiliavimo meno mokėsi iš airių. Iki šiol airiai ir škotai nesutaria, kur viskis atsirado anksčiau – Škotijoje ar Airijoje. Viskio pavadinimas, išvertus iš galų kalbos, reiškia „gyvybės vanduo“. Kadaise viskis buvo gaminamas medicininiais tikslais, kaip vaistas. Tačiau ilgainiui tapo neatsiejama škotų kultūros dalimi.
Viskis – tai stiprus (40-50%) iš grūdų gaminamas alkoholinis gėrimas. Gaminant viskį grūdai sumalami, rauginami šiltame vandenyje, vėliau visa tai yra distiliuojama. Gautas spiritas brandinamas ąžuolo statinėse, kurių vidus išdeginamas liepsna. Tradiciškai škotiškas viskis statinėse brandinamas ne trumpiau kaip trejus metus. Brandinimo metu gėrimas įgauna savitą skonį, aromatą, spalvą.
Single malt whisky – tai salyklinis viskis, kurio gamybai naudojamas vienos rūšies salyklas. Blended Scotch whisky – tai maišytas viskis, kurio gamybai naudojama kelių ar keliolikos rūšių salyklai bei grūdai.
Pagal autentiškus receptus gaminamo salyklinio viskio skonio ir kvapo ypatybes galima pajusti apsilankius keliose viskio varyklose. Jų skirtumus lemia daugybė faktorių – miežių ir vandens kokybė, distiliavimui naudojami indai ir įranga, net durpių, kurios naudojamos gamybos procese, kiekis.
Hailandas (The Highlands) – salyklinio viskio gurmanams

Škotijos šiaurėje-šiaurės rytuose esantis Hailando regionas gali pasigirti kelių šimtmečių senumo salyklinio viskio gamybos tradicijomis.

Vien Spėjaus slėnyje (Speyside) įsikūrę per 50 viskio varyklų. Grampiano kalnyne vingiuojantis viskio kelias pažymėtas ženklais. Žymiausios viskio daryklos šiame regione yra šios:

  • Glenfiddich – šią daryklą Dufftown miestelyje įkūrė Viljamas Grantas. Viena žinomiausių pasaulyje viskio daryklų veikia nuo 1886 m. Iki šių dienų išskirtinio salyklinio viskio gamybai čia naudojamas krištolinis Robbie Dhu šaltinio vanduo.
  • Cardhu – nuo XIX a. pradžios veikianti viskio varykla, viena iš nedaugelio, kurią išplėtojo moteris. Čia gaminamas salyklinis viskis įeina į kai kurių žinomo viskio „Johnnie Walker“ rūšių sudėtį.
  • The Glenlivet – šioje viskio gamykloje, įkurtoje 1824 m., gaminamas salyklinis viskis yra ne jaunesnis negu 12 metų.

viskis2.jpg
Loulandas (Lowland)

Žemutinėje Škotijoje, arba Loulande, į pietryčius nuo Škotijos sostinės Edinburgo įsikūrusių viskio daryklų gaminami tradiciniai alkoholiniai gėrimai pasižymi švelnesniu skoniu, lyginant su stipriu Hailando regiono viskiu. Dažniausiai Loulando regione gaminamas viskis naudojamas kaip viena iš maišyto viskio sudėtinių dalių.
Viskio istorijos pamokos Škotijos sostinėje Edinburge

Jei viešėsite Edinburge, verta aplankyti „The Scotch Whisky Experience“  siūlomą programą, kurios metu galima susipažinti su škotiško viskio istorija ir gamybos paslaptimis, sužinoti apie viskio kokybės kriterijus, aromatus, išvysti didžiausią pasaulyje škotiško viskio kolekciją, ir, be abejo, paragauti tradicinio škotiško viskio.

viskis1.jpg

 

Taip pat skaitykite:

Škotijos maršrutai – pasiilgusiems gamtos

Pietų Moravijos vyno takais

Ragauti belgiško alaus – į vienuolyną