Sūrio keliu: olandiško sūrio tradicija

Autorius: Kelionių manija , 2014, Rugsėjo 10d.

Nors tulpės ir malūnai yra pagrindiniai Olandijos simboliai, tačiau ši šalis neretai vadinama ir sūrio kraštu, o olandiško sūrio pavadinimas Lietuvoje ilgą laiką buvo naudojamas kaip bet kokio fermentinio sūrio sinonimas.

Iš tiesų, Olandija yra viena svarbiausių pasaulyje sūrio eksportuotojų, o sūris čia netgi vadinamas geltonuoju auksu. Skaičiuojama, jog vienas olandas per metus vidutiniškai suvalgo net 15 kg sūrio!

Sūrio gamybos tradicijos dabartinėje Nyderlandų teritorijoje siekia seniausius laikus, archeologai teigia, jog sūris čia buvo gaminamas prieš tūkstančius metų, netgi karingasis romėnų vadas Julijus Cezaris kadaise stebėjosi, kad įmanoma pagaminti tiek daug sūrio rūšių. Na, o dabar olandiškas sūris yra vienas iš šios šalies pasididžiavimų, čia netgi veikia sūrio muziejus, jau nekalbant apie tradicines turgavietes, kuriose parduodamas tik sūris, ar sūrines, kuriose rengiamos sūrio degustacijos.

Svarbiausios gyvenvietės, garsėjančios sūrio turgumi, yra Alkmaras, Gouda ir Edamas.

 

19Olandiskas-suris-alkmaras.jpg

 

Alkmaro miestelis, įsikūręs Nyderlandų šiaurėje, garsus tradiciniu sūrio turgumi, kuris čia vyksta kiekvieną penktadienį nuo balandžio iki rugsėjo. Tradiciniame turguje, lygiai kaip viduramžiais, iki šiol sūriai yra sveriami senovinėmis svarstyklėmis. Ypač įdomu stebėti tradicinį derybų ir sūrių ragavimo bei kokybės nustatymo procesą. Sūrių pardavėjai, priklausantys keturioms skirtingoms gildijoms, visi apsirengę baltai, tačiau dėvi skirtingų spalvų skrybėles.

Alkmare taip pat įsikūręs Sūrio muziejus, supažindinantis su olandiško sūrio gamybos procesu ir sūrio kultūra šioje šalyje. Jei lankysitės Alkmare, užsukite ir į miestelyje esantį Alaus muziejų

Tradicinį sūrio turgų taipogi galima aplankyti Edame kiekvieną liepos ir rugpjūčio trečiadienį.

Goudos mieste pietinėje Olandijoje sūrio turgaus diena yra ketvirtadienis. Sūrio turgus renkasi pavasarį ir vasarą priešais miesto rotušę. Viena iš turgaus atrakcijų yra tradicinis sūrio svėrimas Svarstyklių name.

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama. 

Lankytinos vietos
Kelionių idėjos