Vyno keliu: kelionė po Slovakijos vynuogynus

Autorius: Kelionių manija , 2014, Rugsėjo 22d.

Slovakija vyno mėgėjų žemėlapiuose nėra pažymėta ryškiomis spalvomis. Vis tik pastaraisiais dešimtmečiais uoliai gaivinamos slovakiškos vyndarystės tradicijos, kurios buvo puoselėjamos jau kelis tūkstantmečius. Mat sovietinės santvarkos metais buvusioje Čekoslovakijoje vyndarystė buvo centralizuota.

Karpatų šlaituose sirpstantys vynuogynai vis dar keliskart mažesni nei 18 amžiuje, kuomet slovakiški vynai buvo pilami į Austrijos-Vengrijos imperatorių taures. Ir dabar slovakų vynai atgauna pripažinimą ir yra įvertinti ne vienu medaliu.  

Slovakijos vyndarių ūkiai nėra dideli, daugiausia tai – šeimos verslai, gaminantys palyginti nedidelius vyno kiekius. Iš viso šalyje veikia apie 400 vyno ūkių, kurie suskirstyti į šešis vyndarystės regionus. 

 

Nitros regionas

Šis vyno regionas garsėja ne tik ypatingu klimatu, bet ir savo istorija. Pirmieji vynuogynai čia buvo užveisti 11 amžiuje vienuolių benediktinų. Daugiausia Nitros regione auginamos Veltlinske, Rizling, Müller-Thurgau vynuogių rūšys. Vienas žymiausių šio regiono gamintojų, siūlančių vyno degustacijas, Château Topoľčianky.  

 

Mažųjų Karpatų regionas

Šio regiono vynuogynai driekiasi Slovakijos pietvakarinėje dalyje, nuo Bratislavos iki Trnavos. Mažųjų Karpatų (Malokarpatská) regione daugiausia auginamos Veltlinske, Rizling, Müller-Thurgau vynuogių rūšys. Vienas iš žymiausių šio regiono vyndarių – tai Matyšak vyno ūkis, įkurtas 1991 m. Matyšak vyno degustacijos rengiamos Pezinok miestelio centre. 

 

Rytų Slovakijos vyndariai

Rytų Slovakijos vynuogynuose palankų mikroklimatą vynuogėms auginti sukuria apylinkėse stūksantys kalnai, o vulkaninė šių kalnų kilmė lemia derlingą, mineralais praturtintą dirvožemį. Regione daugiausia auginamos Rizling, Frankovka, Müller-Thurgau vynuogių rūšys. 

Viena iš šio regiono vyninių, Pivnica Orechova, įsikūrusi netoli sienos su Ukraina. Orechovos kraštas yra viena labiausiai saulėtų vietų Slovakijoje. Vynuogynų supamoje Orechovos vyninėje rengiamos vietinio vyno degustacijos, o taip pat galima pasivaišinti tradiciniais slovakų patiekalais. 

 

Slovakiškas Tokajaus vynas 

Nors Tokajus labiau žinomas kaip vengrų vyndarių regionas, tačiau nedidelė dalis jo driekiasi ir Slovakijos teritorijoje. Vienas iš Tokajaus vyną gaminančių vyndarių – tai Ostrožovičių šeimos vyno ūkis, įsikūręs ties Vengrijos siena Velka Trna kaimelyje. Ostrožovičiai augina per 50 ha vynuogynų, o vyndario rūsiuose ąžuolinėse statinėse bręsta natūraliai saldus Tokajaus vynas. Šis vynas gaminamas iš vėlyvojo derliaus vynuogių ir vadinamas vynų karaliumi arba karalių vynu. Tokajaus vynui gaminti vynuogių derlius imamas spalio pabaigoje, kuomet uogos būna paveiktos kilniojo pelėsio, botrytis cinerea. Ostrožovičių šeimos ūkyje vyno degustacijos rengiamos vėsiame vyno rūsyje, kuris slypi 13 metrų po žeme. 

 

Pietų Slovakijos vyndariai

Šis vyndarių regionas yra vienas didžiausių Slovakijoje ir driekiasi į šiaurę nuo Dunojaus ir yra šilčiausias Slovakijos kraštas. Dėl šilto klimato čia gaminami puikūs raudonieji vynai. Pietų Slovakijoje daugiausia auginamos Veltlinske, Rizling, Frankovka vynuogių rūšys. 

 

Centrinės Slovakijos vyndariai

Centrinėje Slovakijoje vyndarystės tradicijos siekia 12 amžių, o didžiausi vyndariai įsikūrę Veľký Krtíš vietovėje – tai Movino ir Vinokurčik. Regione daugiausia auginamos Veltlinske, Rizling, Pinot-blanc vynuogių rūšys. 

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.