Viltis vienai iš sunaikintų Bamijano Budų

Autorius: Kelionių manija , 2011, Kovo 04d.

Vokietijos mokslininkams praėjusią savaitę pranešus, kad įmanoma atkurti vieną iš garsiausių pasaulyje Budos statulų, kurią Afganistane 2001 metais susprogdino Talibanas, trečiadienį Paryžiuje prasidėjo trijų dienų UNESCO konferencija, skirta šiam klausimui aptarti, rašo CNN.

Kaip jau buvo skelbta seniau, Miuncheno universiteto mokslininkai ištyrė buvusių didžiausių pasaulyje Budos statulų nuolaužas ir padarė išvadą, kad mažesniąją, siekiančią 35 metrų aukštį, dar įmanoma restauruoti. Abi statulos, kurių didesnioji siekė 53 metrus aukščio, Bamijano provincijoje stūksojo 1,5 tūkstančio metų. Prieš dešimtmetį jas susprogdino talibai, pareiškę, esą Budos statulos yra stabmeldystės simboliai. Šiuo veiksmu islamistai užsitraukė didelę tarptautinės bendruomenės

Šimtus nuolaužų surinkusiai mokslininkų grupei vadovavo Erwinas Emmerlingas. Profesoriaus įsitikinimu, mažesniąją moterišką Budą, restauruoti galima, tačiau didesniosios Budos atžvilgiu, kurios storis siekia apie 12 metrų, profesorius nusiteikęs skeptiškai.

Pasak mokslininko, darbui atlikti Bamijano slėnyje reikės pastatyti nedidelę gamyklą, antraip apie 1 400 uolienų, kurių kai kurios sveria 2 tonas, reikės išvežti į Vokietiją. Mokslininkas taip pat tikisi, kad statulos rekonstrukcijai lėšų pavyks pritraukti iš Japonijos. Taip pat pažymima, kad galutinį sprendimą dėl visų sprendimų, susijusių su Budos rekonstrukcija, priims Afganistano valdžia.

Kadais šios statulos buvo išdažytos įvairiomis ryškiomis spalvomis – tamsiai mėlyna, rožine, oranžine, raudona ir balta.

Tyrėjai taip pat nustatė, kad mažesnė statula buvo nutašyta 544–595 mūsų eros metais, o didesnioji – 591–644 metais.

Šiuo metu Budos statulų nišos, iš kurių atsiveria vaizdas į Bamijano provincijos sostinę, Jungtinės Tautos yra paskelbusios Pasaulio paveldo paminklu.