Valentino dienos šventimo subtilybės pasaulyje

Autorius: Kelionių manija , 2017, Gruodžio 19d.

Valentino dienai artėjant prisimenamos nemirštančios legendos apie kadaise Romos imperatoriaus išleistą įstatymą, draudžiantį tuoktis. Kadangi tuometinis pasaulis gyveno nuolatinių karų nuotaikomis, buvo manoma, kad vedę vyrai per daug prisiriša prie savo šeimų ir nesugeba atiduoti visų jėgų mūšiams. Tačiau kiekvienas draudimas dažniausiai veikia priešingai – įsimylėjėliai pradėjo ieškoti kaip slapčia susituokti. Jiems padėdavo vyskupas Valentinas, kol apie tai nesužinojo imperatorius ir nepasiuntė jo į kartuves. Kiek vėliau kankinys paskelbtas šventuoju, o jo mirties bausmės data, vasario 14-oji, pradėta minėti kaip įsimylėjėlių diena. Tai visgi kaip šią dieną švenčia pasaulio šalys?

Velse deimantus atstoja šaukštai

Senieji Britų salyno gyventojai tiki, kad vos tik pabudusios jaunos merginos privalo pažiūrėti pro langą į gatvę. Pirmas vaikinas, kurį jos išvys ir bus ta viso gyvenimo meilė. Kadangi istorija skamba šiek tiek neįtikinamai, kiti kalba, kad vyru taps tas, su kuriuo susitiks žvilgsniai.

Valentino diena čia simbolizuoja ne tik meilę, bet ir savotišką žiemos pabaigą bei pagaliau ateinantį pavasarį. Ta proga dalinamasi dovanomis, atvirukais, kepamos bandelės su kmynais, slyvomis ir razinomis. Tradicijų besilaikantis jaunimas susiburia ir kartu skaito bei kuria eilėraščius, sonetus, dainas. Eiles spausdina netgi vietiniai laikraščiai.

Įprastai pasaulyje meilės simboliais laikomos gėlės ir deimantai, tačiau Velse brangakmenius keičia… šaukštai. Iki šių dienų jų galima įsigyti dažnoje parduotuvėje, tačiau norintys būti ypačoriginalūs dar prieš šventę užsidaro namuose ir išdrožia juos savo rankomis.

Slovėnijoje Valentino dieną tuokiasi netgi paukščiai

Panašiai, kaip Didžiojoje Britanijoje, Slovėnijoje džiaugiamasi bundančia gamta. Tądien ūkininkai ir vynuogynų plantacijų savininkai pradeda sėją. Neaiški mito kilmė, tačiau senoliai tiki, kad tądien tuokiasi paukščiai.

Vaikai gamina medines arba popierines miniatiūrines valtis, jose pritvirtina žvakes ir leidžia pasroviui. Toks ritualas simbolizuoja faktą, kad pailgėjo diena ir nebereikės naudoti dirbtinės šviesos.

Tikroji kinų įsimylėjėlių diena – rugpjūtį

Šiandien kinai, kaip ir dauguma kitų pasaulio šalių, vasario 14 d. vieni kitiems įteikia romantiškas dovanas ir siunčia meilės prisipažinimus. Kaip ir nieko labai ypatingo, tačiau ar žinojote, kad ši Azijos valstybė jau ilgus amžius turi savo meilės dieną?

Ji įprastai minima rugpjūčio pradžioje ir vadinasi Qixi, kas išvertus reiškia „Septynetų naktis“. Mitas, kuriuo apipinta ši šventė, šiek tiek panašus į vaikystėje girdėtas pasakas. Piemuo pamato ežere besimaudančias tris seseris ir pavagia jų drabužius. Atsiimti rūbų išsiunčiama jauniausioji sesuo – piemuo ją pamato nuogą, todėl jie privalo susituokti. Minima, kad jie susilaukia dviejų vaikų ir gyvena laimingai bei gražiai, kol merginos motina, dangaus deivė, sugalvoja atkeršyti už dukros pagrobimą. Ji paverčia juos žvaigždėmis ir atskiria Paukščių Taku, kad niekada nesusitiktų. Tačiau Qixi festivalio metu danguje sužiba dar viena žvaigždė, nutiesianti tiltą tarp įsimylėjėlių, taip bent kartą metuose galinčių susitikti.

China-valetines

Vokietijoje užkandžiaujama imbieriniais sausainiais ir dovanojami atvirukai su paršeliais

Vokietijoje šventė labai populiari, bet nėra tokia komercinė kaip daugumoje kitų šalių. Be visų mielų širdies ar gėlių formų niekučių, nenustebkite gavę… kiaulės statulėlę. Šis gyvūnas simbolizuoja laimę ir geismą, todėl suvenyrų parduotuvėse pilna atvirukų, šokoladų, dėžučių ar kitų suvenyrų su paršelių nuotraukomis.

Tiesa, jei nemėgstate imbierinių sausainių, neįsižeiskite, kai vokiečiai jums tik tokius ir dovanos. Tai dar viena tradicija.