Viskas, ką reikia žinoti leidžiantis į Europos kelius (Eurotrip #2)

Autorius: Kelionių manija , 2017, Gruodžio 15d.

Kol vieni Europą maišo traukiniais, kiti, nenorintys priklausyti nuo tvarkarščių ir mėgstantys patys kurti savo maršrutą, renkasi automobilius. Nors toks kelionės būdas itin patogus, net ir patyrusiems keliautojams iškyla daug klausimų. Tad pasakojame apie tai, ką turėtų žinoti kiekvienas nuotykių ieškotojas, sėdantis už vairo svečiose šalyse.

Visus kelius atverianti kortelė
Ruošiantis į kelionę automobiliu didžiausia atsakomybė tenka sėdinčiajam už vairo. Be šūsnies žemėlapių ir navigacinės sistemos būtina pasirūpinti ir tarptautiniu vairuotojo pažymėjimu. Spėjusius išsigąsti iškart kviečiame lengviau atsikvėpti – neteks grįžti pas griežtąjį instruktorių ar vėl į rankas paimti eismo taisyklių knygelę – dokumentas tėra nacionalinio vairuotojo pažymėjimo vertimas. Nors kortelė kainuoja nepigiai (~300Lt), ji tampa ilgalaike investicija – galioja net 10 metų daugiau nei 200 pasaulio šalių, tad pravers ne tik kelionės aplink Europą metu. Be to tik šio dokumento pagalba galėsite išsinuomoti automobilį svečiose šalyse.
Įsigijus šią kortelę siūlome visada greta turėti ir lietuvišką vairuotojo pažymėjimą – viena pati ji laikoma negaliojančia. O susidorojus su varginančiais formalumais lieka maloniausia kelionės planavimo dalis – „must see“ vietų sąrašas.

great-ocean-road1

Duoklė Europos greitkeliams

Skriedami Lietuvos autostradomis dažnai nė nesusimąstome apie kelių mokestį, tačiau išsiruošus į Europą tam teks nemenkai paploninti piniginę. Nors kiekvienoje šalyje galioja vis kitos taisyklės, dažniausiai sutinkami du atsiskaitymo būdai. Vienas jų – vinjetė – nedidelis lipdukas, pritvirtinamas ant priekinio automobilio stiklo ir taip leidžiantis neribotai judėti tam tikrais lankomos valstybės greitkeliais. Šį pažymėjimą galima įsigyti ne tik degalinėse, bet ir internetu, o kaina, priklausomai nuo vietos, svyruoja nuo 8 iki 100 eurų – pavyzdžiui, dviejų mėnesių leidimo lengvajam automobiliui Austrijoje kaina 25€.
Kitas būdas – atsiskaitymas tik už tam tikrą kelio atkarpą. Sumokėjus pinigus pakeliamas užkardas ir galite nevaržomai spausti greičio pedalą. Nors ši procedūra nėra labai patogi, ji puikiai tinka tiems, kurie nusprendė paįvairinti maršrutą vaizdingais kraštovaizdžiais keliaudami nemokamais keliais. Ir nors tokiu būdu užtrunkama ilgiau laiko, išvysite daug daugiau nei pilką asfaltą ir kas keliasdešimt kilometrų lėtai kylančius užkardus.

Toll_booths_in_the_UK

Penkios žvaigždutės po atviru dangumi

Planuojant kelionę vienu pagrindinių rūpesčių tampa pastogės paieškos. Viešbučių kainos neretai kandžiojasi, o ir hosteliai ne visada žavi būtinybe dalintis kambariu su nepažįstamaisiais. Tad jeigu išvykos biudžetas nedidelis, siūlome kiaulę taupyklę kol kas palikti ramybėje, ir vietoj to pasičiupus palapinę įsikurti kempinge. O jų pasirinkimas Europoje didžiulis – pradedant paprastomis, vos už 8 eurus kviečiančiomis stovyklavietėmis, iki keturių ar penkių žvaigždučių palapinių miestelių, suteikiančių ne tik nuolat švarų dušą ir WC, bet ir skalbyklą bei virtuvėlę. O jei kažką svarbaus pamiršote namuose, didžiuosiuose kempinguose visada rasite ir mažų prekybos centrų.
Kaina priklauso nuo kelių faktorių – didesnei kompanijai teks atseikėti daugiau pinigų, tačiau mažiems vaikams daugumoje kempingų taikomos nuolaidos. Taip pat atsižvelgiama į jūsų transporto priemonę bei užimamą žemės plotelį, kuris nuo kaimynų gali būti atskirtas netgi mažyte gyvatvore. Tiesa, renkantis kempingą būtina pasidomėti ir papildoma informacija – ne visur galima atsivežti savo augintinius, o atvykusius su šeima priversti išsižioti gali aplinkui zujančių nudistų vaizdas!