Antikinė Sicilija, arba kur ieškoti griuvėsių

Autorius: Kelionių manija , 2013, Liepos 03d.
Sicilijos sala yra universali. Nori – lepinkis Viduržemio jūros bangomis ir saule. Nori – skanauk pasakiško skonio ledus ir kitus sicilietiškus gardumynus. Nori – kopk į pelenais spjaudančią Etną ar gaudyk vėją su burlente. Tačiau apsilankymas bet kurioje Italijos vietoje turbūt neįsivaizduojamas be antikinių įžymybių. Tad šįkart – duoklė Antikos gerbėjams.

 

Agridžento šventyklų slėnis

Pietinėje Sicilijos salos pakrantėje, netoli Agridžento (Agrigento), iškilmingu Šventyklų slėnio (Valle dei Templi) vardu pramintoje vietovėje išlikę, net 8 šventyklų griuvėsiai. Šios šventyklos, iškilusios 6-5 a. pr. Kr., šventyklos buvo daugiausia statomos iš tufo, o jų bendras bruožas – orientacija rytų kryptimi, kad tekanti saulė apšviestų jas puošiančias skulptūras. Geriausiai išsilaikiusi Santarvės (Concordia) vardu pavadinta šventykla, tarsi viso senovės graikų palikimo Sicilijos saloje simbolis, išliko vien dėl to, jog kažkada buvo pritaikyta krikščionių bažnyčios reikmėms. 

8sicilija-agrigento1.JPG 

 

Segesta

Antroji geriausiai išlikusi graikų šventykla Sicilijoje (po Agridžento slėnyje rymančios Santarvės šventyklos) yra Segestos šventykla. Dorėninė Segestos šventykla stovi kalvos, ant kurios išlikę antikinio teatro griuvėsiai, papėdėje. Šią šventyklą akylesni keliautojai gali pastebėti važiuodami greitkeliu Palermas-Trapanis. 5 amžiuje pr.Kr. statytos šventyklos stogą kadaise rėmė 36 dorėninės kolonos. Tiesa, šventykla, užpuolus priešams, niekada taip ir nebuvo pabaigta. 

 

Selinunte

Sicilijos pietvakariuose, netoli Mazara del Vallo miesto išlikę dar vienos antikinės graikų gyvenvietės, įkurtos 7 a. pr.Kr.,  griuvėsiai. Tai – Selinuntė, vienas svarbiausių graikų miestų Sicilijoje, kuris bemaž 2000 metų buvo visiškai pamirštas. Selinuntės archeologijos parką sudaro dvi pagrindinės zonos – tai šventyklos (geriausiai išlikusi deivės Heros šventykla) ir akropolis.

 

Archeologijos muziejus Marsaloje

Jei domitės Antika, Marsaloje verta aplankyti regioninį Archeologijos muziejų Baglio Anselmi, įsikūrusį senoje vyno darykloje. Bene įdomiausias jo eksponatas yra rekonstruotas Pirmojo Punų karo metu naudotas karo laivas. Tiesa, tai tik kadaise buvusio įspūdingo laivo, turėjusio 17 irklų kiekvienoje pusėje, liekanos, aptiktos netoli Egadijos salų, susispietusių ties Sicilijos vakarine pakrante. Muziejuje taip pat eksponuojama antikinių amforų kolekcija bei kiti archeologiniai radiniai, aptikti finikiečių įkurtoje Marsaloje ir jos apylinkėse, kuriose nuo seno buvo išgaunama jūros druska. Daugiau apie Marsalą 

8sicilija-marsala.JPG 

 

Sirakūzai

Kadaise Sicilijos rytinėje pakrantėje įsikūrę Sirakūzai (Siracuse) buvo svarbus Viduržemio jūros uostas ir vienas iš gražiausių graikų miestų. Ortigijos saloje, kurią su likusia miesto dalimi jungia keli tiltai, įsikūręs Sirakūzų senamiestis saugomas UNESCO. Iš visų pusių vandens supamame senamiestyje – ir klaidžių siaurutėlių gatvelių labirintas, ir dorėninės Apolono šventyklos liekanos, ir dailios bažnyčios. Tuo tarpu atokiau nuo senamiesčio esančiame Neapolio archeologijos parke išlikę uoloje iškalto Graikų teatro griuvėsiai. Šis 5 a. pr.Kr. statytas teatras kadaise turėjo 67 eiles žiūrovams, o koncertai čia rengiami iki šių dienų. Archeologijos parko teritorijoje apstu olų, iš kurių bene žymiausia yra vadinamoji „Dionizo ausis“, garsi efektinga akustika. Taip pat išlikę ir romėnų amfiteatro liekanos. Vienas žymiausių iš Sirakūzų kilusių žmonių buvo Archimedas, matematikas ir astronomas, vienas žymiausių antikos mokslininkų. 

8sicilija-sirakuzai.JPG 

 

Piazza Armerina

Pačioje Sicilijos širdyje esantis Piazza Armerina miestas garsus Villa Romana del Casale, originalia romėnų vila, kadaise priklausiusia turtuoliams. Spėjama, jog vilos savininkas galėjo būti Romos senatorius. Ši vila, iškilusi 4 amžiuje pr.Kr. yra saugoma Unesco. Joje išlikę daugybė autentiškų mozaikų, kuriose vaizduojamos scenos iš Homero poemų ir romėnų aristokratų gyvenimo. 

 

Taormina

Poilsiautojų pamėgtame Sicilijos kurorte prie Jonijos jūros išlikęs antikinis graikų teatras, vienas įspūdingiausių saloje ne vien dėl to, jog apdovanoja atsiveriančiais nepakartojamais apylinkių vaizdais. 7 a. pr.Kr. iškilęs teatras yra antras pagal dydį Sicilijoje po Sirakūzuose išlikusio graikų teatro. Puikia akustika pasižyminčiame teatre iki šių dienų vyksta operos ir kiti spektakliai. Kitos Taorminos įžymybės, esančios istoriniame miesto centre – tai 13 a. statyta Katedra (Duomo), viduramžių pilis Palazzo Corvaja, iškilusi 15 a. Taip pat išlikę romėnų Odeono griuvėsiai ir Naumachia, kur antikos laikais, spėjama buvo dirbtinis ežeras, skirtas parodomiesiems mūšiams. 

 

Eraklea Minoa

Pietinėje Sicilijos salos pakrantėje išlikę ir dar vieno buvusio senovės graikų miesto griuvėsiai. Tai – Eraklea Minoa vietovė, esanti už kelių dešimčių kilometrų nuo Agridžento. Eraklea Minoa pavadinimas siejamas su legendiniu Kretos valdovu Minu. Vietovėje išlikę nedidelio teatro bei kitų statinių griuvėsiai. Tačiau viską vainikuoja įspūdingas vaizdas, atsiveriantis nuo kalvos. Netoliese yra gražus balto smėlio paplūdimys ir Capo Bianco kyšulys.

8sicilija-eraclea.JPG 

 © Nuotraukos kelioniumanija.lt

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.