Archeologinės įdomybės Kroatijoje

Autorius: Kelionių manija , 2012, Gegužės 15d.

Pulos amfiteatras

 

Turbūt neprieštarausite teiginiui, kad Kroatijos gamta yra išties įspūdinga. Kroatai turi nuostabią jūrą, žavingas pakrantes, gražius kalnus ir romantiškas salas. Tačiau be gamtos grožybių šioje Adrijos jūros šalyje galima aplankyti ir įdomių archeologinių vietovių.

Dabartinės Kroatijos žemes kurį laiką buvo užgrobę romėnai – tuo jie siekė ne tik plėsti galingosios imperijos teritoriją, bet ir apsaugoti savo prekybos laivyną. Vyko nuolatiniai mūšiai tarp romėnų ir ilyrų, dalmatų. Iš ilyrų yra kilę net 7 Romos imperatoriai. Dabartinės Kroatijos teritorijoje ėjo keli romėnų keliai, kurie buvo patogūs legionams judėti. Romėnų laikų liekanų Kroatijoje gausu – išlikę nemažai romėnų miestų, kuriuose buvo statomi forumai, akvedukai, triumfo arkos, griuvėsių. Pateikiame žymiausius antikos paminklus.


Pulos romėnų amfiteatras

Šalies šiaurėje, Istrijos pusiasalyje esanti Pula – didžiausias Istrijos regiono miestas. Keliautojai paprastai jo neaplenkia, kadangi mieste galima išvysti romėnų amfiteatrą, kuris įvairiems renginiams naudojamas iki šių dienų. Elipsės formos arenoje kadaise vyko nuožmios gladiatorių kovos, kurias vienu metu stebėti galėdavo iki 23 tūkstančių reginių ištroškusių žiūrovų. Pulos amfiteatras yra vienas iš šešių didžiausių romėnų statytų ir iki šių dienų išlikusių arenų. Puloje išlikę ir daugiau romėnų statinių – tai Augusto šventykla, statyta I amžiuje, Heraklio vartai, iškilę I a.pr.Kr.


Diokletiano rūmai Splite

IV amžiaus pradžioje iškilę Diokletiano rūmai, kadaise buvusi imperatoriaus poilsio vila, yra įtraukti į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą. Didžiulius, apie keturis hektarus ploto užimančius rūmus antikos laikais sudarė daugybė pastatų. Dauguma jų, žinoma, neišliko. Žlugus Romos imperijai rūmai buvo perstatinėjami bei griaunami, pritaikant juos eiliniams žmonėms gyventi. Kadaise buvęs Diokletiano mauzoliejus ilgainiui buvo pertvarkytas į bažnyčią, Jupiterio šventykla paversta krikštykla.

3kroatija-splitas.jpg

Diokletiano rūmai, Splitas


Salona

Antikos laikais vos už keleto kilometrų nuo Splito esanti Salona (dabar vadinama Solin) buvo svarbus romėnų miestas, Dalmatijos provincijos sostinė, praminta „Mažąja Roma“. Salonoje kadaise buvo ir amfiteatras, ir romėnų šventykla, ir romėnų pirtys, o miestą juosė gynybinė siena. Dabar iš buvusios didybės beliko tik griuvėsiai, o vertingi archeologiniai radiniai saugomi Splito archeologijos muziejuje.

3kroatija-salona.jpg

Salona


Splito (Diokletiano) akvedukas

Iki šių dienų gana gerai išsilaikęs akvedukas prasideda ties Jadro upės ištakomis. 9 km ilgio akvedukas buvo nutiestas tiekti vandenį į Splitą, tiksliau, Diokletiano rūmus.

 

Nuotr. sxc.hu

 

Taip pat skaitykite:

10 priežasčių įsimylėti Kroatiją


Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.